Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

15. januára 2007

Greenpeace žiada nepestovať geneticky modifikovanú kukuricu



Organizácia Greenpeace žiada, aby slovenská vláda zakázala pestovanie geneticky modifikovanej (GMO) kukurice MON 810. Ako dnes na tlačovej konferencii uviedla koordinátorka kampane Martina Badidová, ...



Zdieľať

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) - Organizácia Greenpeace žiada, aby slovenská vláda zakázala pestovanie geneticky modifikovanej (GMO) kukurice MON 810. Ako dnes na tlačovej konferencii uviedla koordinátorka kampane Martina Badidová, kukurica tohto typu bola na Slovensku po prvý raz pestovaná vlani na troch poliach s celkovou rozlohou asi 30 hektárov a jej negatívne dôsledky sa prejavili už po roku. Kontamináciu okolitých polí potvrdila aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. "Európska legislatíva hovorí o povinnosti označiť každý produkt so zložkou GMO vyššou ako 0,9 percenta. Ak však vezmeme do úvahy, že peľ z takejto kukurice sa môže v závislosti od poveternostných podmienok rozšíriť na veľkú vzdialenosť, kontaminácia priamo ohrozuje aj ostatných poľnohospodárov," tvrdí Badidová. V prípade kontaminácie by tak svoje produkty ako GMO potraviny museli označovať aj konvenční alebo ekologickí farmári, ktorí by zároveň stratili certifikát.

Podľa európskej smernice nie je možné zakázať produkciu GMO plodín všeobecne, ale menovite. Greenpeace sa primárne zameralo na zákaz pestovania GMO kukurice MON 810, lebo je vraj najviac nebezpečná. Slovenskí ochranári sa opierajú o odbornú správu Koexistencia nie je možná, na ktorej spolupracovali so španielskymi kolegami zo skupiny Platforma Trangenics Fora! a z poľnohospodárskej organizácie Assemblea Pagesa. Greenpeace demonštruje nevýhody pestovania GMO kukurice MON 810 na príklade Španielska ako jedného z najväčších pestovateľov takto modifikovaných plodín v Európe. "Z našich skúseností a tiež z predloženej správy vyplýva, že koexistencia GMO plodín s konvenčnými alebo ekologickými je vylúčená," povedal španielsky odborník Greenpeace na problematiku GMO Juan Felipe Carrasco. Ako ďalej dodal, ku kontaminácii v Španielsku došlo nielen počas pestovania, ale aj v čase zberu a po zbere, napríklad strojmi, alebo náhodným premiešaním počas skladovania a transportu.

Európska únia k problematike GMO produktov nevyjadruje jasné stanovisko. Podľa legislatívy má každá krajina právo zakázať GMO, ak má na to svoje dôvody. V súčasnosti už stop GMO kukurici MON 810 povedali Rakúsko, Poľsko, Maďarsko a Grécko. Rumunsko zakázalo pestovanie geneticky modifikovanej sóje. Európska komisia sa snažila národné zákazy dvakrát napadnúť, Rada ministrov životného prostredia však v obidvoch prípadoch tieto zákazy potvrdila. Naposledy v prospech národného zákazu hlasovalo 21 z 25 krajín EÚ. Viac informácií o kampani a odbornú správu Koexistencia nie je možná nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.greenpeace.sk.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V novele Zákonníka práce možno uvažovať o návrhoch pre rodinu
<< predchádzajúci článok
Slovensko počká na Ahtisaariho správu o Kosove