Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. januára 2016

GREENPEACE: Životné prostredie Slovenska sa darí zlepšovať len pomaly



Na archívnej snímke zľava David Turčáni z občianskeho združenia kRaj, Petra Ježeková z organizácie Živica a Miroslava Ábelová z Greenpeace Slovensko pri otvorení včelnice v mestskom parku v Lučenci.



Zdieľať
Na archívnej snímke zľava David Turčáni z občianskeho združenia kRaj, Petra Ježeková z organizácie Živica a Miroslava Ábelová z Greenpeace Slovensko pri otvorení včelnice v mestskom parku v Lučenci. Foto: TASR/Branislav Caban
Bratislava 6. januára (TASR) - Stav životného prostredia sa podľa Greenpeace Slovensko darí zlepšovať len veľmi pomalými krokmi. "Problémov aj podnetov, čo by bolo treba zlepšiť, je stále veľa. Dôležité je, aby sme sa nenechali zavaliť jednorazovými riešeniami, ale aby sme sústredili sily na problémy, kde je možné hľadať systémové riešenia. To sa podarilo napríklad pri presadení zákona o starých environmentálnych záťažiach," uviedla pre TASR hovorkyňa organizácie Miroslava Ábelová.


Za tohtoročné plusy pre životné prostredie označila zmenu v politickom postoji k zákazu pestovania GMO plodín na Slovensku či priaznivé tohtoročné štatistiky o stave včiel. Za vcelku úspešnú, aj keď s rezervami, považuje Greenpeace aj tohtoročnú klimatickú konferenciu v Paríži COP21. Environmentalisti vítajú, že svetoví lídri sa zhodli na potrebe opatrení proti nárastu priemernej globálnej teploty. Za neférovú a nedostatočnú však označili dohodu o podpore krajín, ktoré sú najviac postihnuté klimatickou zmenou, ako aj nekonkrétne ciele zníženia emisií.

Naopak, ako veľké mínus hodnotí Greenpeace Slovensko "neustálu snahu" slovenskej vlády podporovať automobilový priemysel, ako aj "nevýhodnú a umelo dotovanú" podporu uhlia a využívania fosílnych palív u nás. "Rovnako za slabú považujeme aj podporu energie z obnoviteľných zdrojov. Je napríklad smiešne, že Slovensko patrí na predposledné miesto v rámci krajín Európskej únie, pokiaľ ide o využívanie veternej energie. Podľa nás máme na oveľa viac a mali by sme nasledovať trend, aký sa deje vo svete – podpora obnoviteľných zdrojov, či už ide o vietor, slnko, alebo geotermálnu energiu," skonštatovala Ábelová.

Za mínus tiež označila zistenia o zvyškoch pesticídov v pôde a vode v jabloňových sadoch, ako aj v samotných jablkách, ktoré vyplynuli z ich testov. "Mínusom je aj to, že na používanie pesticídov sme si už tak veľmi zvykli, že prítomnosť týchto toxických látok v našej pôde alebo v našom jedle nikoho neprekvapuje," poznamenala Ábelová. Poukázala aj na problém so skládkou odpadu Vlčie hory či znepokojivé výsledky odberov vzoriek snehu a vody z viacerých miestach po celom svete. Jedným z týchto miest bola aj Žabia-Bielovodská dolina, kde sa preukázala prítomnosť látok PFC. Tie využíva priemysel s outdoorovým oblečením.

Za výzvy budúceho roka Greenpeace Slovensko považuje lepšiu spoluprácu s farmármi a ekologickými farmármi, ako aj podporu domácich a poctivých pestovateľov a spracovateľov potravín. Medzi výzvy radí aj pokrok v oblasti regulácie používania pesticídov, rovnako zaistenie opatrení na ochranu včiel, očistenie Slovenska od GMO od plodín či riešenie skládky v Hlohovci.

Do nového roka by environmentalisti zaželali životnému prostrediu menej pesticídov a viac domácich poctivých potravín i farmárov. "Veľa zdravých a vitálnych včiel. Čistú pôdu, vodu a vzduch. Menej využívania a získavania fosílnych palív a viac energie z obnoviteľných zdrojov, pokiaľ ide o našu klímu, väčšiu ochranu svetových pralesov. Vlastne čo najmenej ľudí, ktorým nezáleží na našej planéte a čo najviac ľudí, ktorí ju chcú chrániť," zhrnula Ábelová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Súkromný sektor eurozóny vzrástol v decembri viac, než sa čakalo
<< predchádzajúci článok
Ľadovú plochu na námestí budú môcť v Prievidzi využívať dlhšie