Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. mája 2011

Gruzínsko obvinilo manžela opozičnej líderky



Gruzínska prokuratúra v pondelok obvinila manžela opozičnej líderky Nino Burdžanadzeovej. Badri Bicadze mal stáť za násilnosťami, ktorých sa minulý týždeň počas ...



Zdieľať
gruzinsko Ilustračné foto. Foto: SITA/APTBILISI 30. mája (WEBNOVINY) - Gruzínska prokuratúra v pondelok obvinila manžela opozičnej líderky Nino Burdžanadzeovej. Badri Bicadze mal stáť za násilnosťami, ktorých sa minulý týždeň počas demonštrácií v Tbilisi dopúšťali ozbrojení stúpenci Burdžanadzeovej.


Bicadze mal podľa obvinení prokuratúry vytvoriť polovojenské oddiely stúpencov opozície a plánovať zvrhnutie prezidenta Michaila Saakašviliho. Žalobcovia sa odvolávajú na informácie od bývalých členov Burdžanadzeovej tímu, ktorí prebehli do vládneho tábora, ako aj na zvukové a nahrávky a videá.

Tisíce Burdžanadzeovej stúpencov demonštrovali od soboty do stredy v centre Tbilisi a počas týchto dní sa viackrát dostali do stretu s políciou, pričom opozícia obviňuje z vyprovokovania násilností políciu a polícia opozíciu. Tvrdé jadro Budržanadzeovej stúpencov počas päťdňových protestov tvorili ľudia vyzbrojení kovovými tyčami, s ktorými viackrát zaútočili na policajtov, ako aj na osoby, ktoré obviňovali z náklonnosti k prezidentovi Saakašvilimu.

Pri stredajšom zásahu polície, ktorá sa rozhodla vyčistiť hlavné námestie pred štvrtkovou vojenskou prehliadkou, prišli o život dvaja policajti - prešlo ich auto s unikajúcimi opozičnými lídrami. Podľa niektorých informácií bolo ich usmrtenie úmyselné a auto mal šoférovať práve Burdžanadzeovej manžel.

Burdžanadzeová všetky obvinenia odmieta. "Nebol žiadny odpor zo strany demonštrantov, neboli tam žiadne polovojenské útvary. Predstavitelia štátu sa rozhodli spáchať pomalú politickú vraždu Burdžanadzeovej," tvrdí s ľútosťou sama o sebe opozičná líderka.

Burdžanadzeová sa ocitla v rámci opozície osamotená, keď ju postupne opustili bývalí politickí spojenci. Odmietli sa podieľať na jej protestoch a zamietli aj jej nápad zorganizovať takzvaný "deň hnevu" po vzore opozičných hnutí v krajinách severnej Afriky a Blízkeho východu, ktorými zmietajú nepokoje.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
GP dala protest proti stanovisku úradu na ochranu údajov
<< predchádzajúci článok
Letecké úrady zo strednej Európy sa dohodli na spolupráci