Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. augusta 2020

Hackeri žiadajú za vrátenie údajov výkupné, dilemu o zaplatení riešili aj slovenské a české firmyČoraz viac obetí napadnutých ransomvérom, ktorý blokuje prístup k dátam a umožňuje útočníkom žiadať za opätovné sprístupnenie výkupné, sa vydieračom rozhodne zaplatiť. V ostatných 12 ...Zdieľať
gettyimages 1166334015 676x451 6.8.2020  - Čoraz viac obetí napadnutých ransomvérom, ktorý blokuje prístup k dátam a umožňuje útočníkom žiadať za opätovné sprístupnenie výkupné, sa vydieračom rozhodne zaplatiť.


V ostatných 12 mesiacoch riešilo tento problém aj 15 % slovenských a českých organizácií. Vyplýva to z prieskum spoločnosti Flowmon Networks na vzorke sto respondentov z rôznych odvetví priemyslu i verejnej správy.

Stúpajúci trend majú aj celosvetové čísla. Kým pred dvomi rokmi priznalo v prieskume spoločnosti CyberEdge platbu výkupného 38 % napadnutých firiem, vlani ich bolo 45 % a tento rok až 58 %.

Výkupné radšej neplaťte


Obete útokov dúfajú, že zaplatením výkupného skrátia výpadky svojho fungovania na minimum, vyhnú sa nákladom na obnovu IT systémov a neprídu o dáta.

Hlavný konzultant Flowmon Networks pre strednú a východnú Európu Roman Čupka však platenie výkupného vo všeobecnosti neodporúča.

„Štatistiky a skúsenosti z praxe ukazujú, že zaplatenie negarantuje obetiam prinavrátenie dát,“ uviedol.

Neplatiči majú vyššiu úspešnosť


Po zaplatení výkupného sa k nim podľa prieskum CyberEdge dostali dve tretiny organizácií a z tých čo zaplatiť odmietli, sa dáta podarilo obnoviť 85 % respondentov.

Dôvod vyššej úspešnosti neplatičov sa ale podľa odborníkov neukrýva v samotnom odmietnutí pristúpiť na podmienky hackerov, ale v tom, že napadnuté organizácie boli na takýto scenár pripravené a mali dáta zabezpečené tak, že sa útočníkom nepodarilo zašifrovať aj záložné kópie.
 

Flowmon Networks


...pomáha firmám spravovať a zabezpečovať ich sieťovú infraštruktúru prostredníctvom technológie monitorovania a analýzy správania počítačových sietí na báze dátových tokov.
 Zdroj: Webnoviny.sk - Hackeri žiadajú za vrátenie údajov výkupné, dilemu o zaplatení riešili aj slovenské a české firmy © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnávatelia dostali od štátu „prvú pomoc“, ministerstvo im vyplatilo skoro päťsto miliónov eur
<< predchádzajúci článok
Agentov francúzskej tajnej služby obvinili z plánovania vraždy ženy, nebolo to v náplni ich práce

Hackeri žiadajú za vrátenie údajov výkupné, dilemu o zaplatení riešili aj slovenské a české firmy - diskusné fórum čitateľov