24hod.sk    Zaujímavosti

27. marca 2013

Hádky rodičov ovplyvňujú bábätká dokonca aj počas spánku



Bábätká, ktorých rodičia sa hádajú, citlivejšie vnímajú stres. Ukázal to nový výskum amerických vedcov z Oregonskej univerzity. Podľa nich mozgy malých detí reagujú na nahnevaný ...



Zdieľať
hadka manzelia vztah krik konflik BRATISLAVA 27. marca  - Bábätká, ktorých rodičia sa hádajú, citlivejšie vnímajú stres. Ukázal to nový výskum amerických vedcov z Oregonskej univerzity.


Podľa nich mozgy malých detí reagujú na nahnevaný tón hlasu dokonca aj vtedy, keď spia.

V ranom veku sú totiž mimoriadne vnímavé, aby sa vyvinuli správne reakcie na podnety z okolia. Preto je podľa vedcov nesprávne nazdávať sa, že bábätká si hádky nevšímajú. V skutočnosti môžu ovplyvniť to, ako sa vyrovnávajú s emóciami a stresom.

Vedci porovnali MRI snímky mozgov dvadsiatich bábätiek. Kým spali v prístroji na zobrazovanie magnetickou rezonanciou, púšťali im vety hovorené veľmi nahnevaným, stredne nahnevaným, veselým a neutrálnym tónom.

"Aj počas spánku sme u detí pozorovali zreteľné schémy mozgovej aktivity, ktoré záviseli od toho, ako emocionálne zafarbený tón hlasu sme im pustili," uviedla výskumníčka Alice Graham.

Podľa jej slov bolo cieľom zistiť, či stres na samom počiatku života, ktorým sú zväčša hádky rodičov, ovplyvňuje fungovanie mozgu. Ukázalo sa, že práve u bábätiek z konfliktných rodín oblasti mozgu, ktoré regulujú emócie, výraznejšie reagovali na veľmi nahnevaný tón hlasu. Podobné výsledky mal v minulosti aj výskum na mláďatách zvierat. Informácie zverejnila webstránka www.dailymail.co.uk.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/hadky-rodicov-ovplyvnuju-babatka-dokonca-aj-pocas-spanku-cl225600.html