Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

09. marca 2010

Hadrónový urýchľovač možno odhalí tmavú hmotu



Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) by mohol odhaliť tmavú hmotu, ktorej existenciu sa doteraz nepodarilo dokázať, no podľa vedcov tvorí až 25 percent vesmíru. Na pondelkovej ...



Zdieľať
Foto: SITA/AP


BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) - Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) by mohol odhaliť tmavú hmotu, ktorej existenciu sa doteraz nepodarilo dokázať, no podľa vedcov tvorí až 25 percent vesmíru. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol generálny riaditeľ Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) Rolf-Dieter Heuer.

Nemecký fyzik, ktorý pred 14 mesiacmi prevzal kontrolu nad CERN-om uviedol, že dôkaz o tmavej hmote by mohli objaviť už počas nasledujúcich experimentov, keď sa pokúsia pomocou kolízií častíc znovuvytvoriť podmienky spred 13,7 miliárd rokov, keď sa zrodil vesmír. "Nevieme, čo je to tmavá hmota. Náš Veľký hadrónový urýchľovač by mohol byť prvým prístrojom, ktorý by nám poskytol náhľad do tmavého vesmíru," vyhlásil Heuer. Podľa astronómov a fyzikov je známych iba päť percent vesmíru. Neviditeľný zvyšok pozostáva z tmavej hmoty (25 percent) a tmavej energie (70 percent). "Ak dokážeme odhaliť a pochopiť tmavú hmotu, budeme poznať už 30 percent vesmíru, čo je obrovský krok vpred," uviedol Heuer.

Veľký hadrónový urýchľovač (LHC), ktorý sa nachádza v kruhovom tuneli s obvodom 27 kilometrov, znova uviedli do prevádzky 28. februára. CERN tentoraz plánuje v priebehu 18 až 24 mesiacov dosiahnuť úroveň až sedem teraelektrónvoltov (TeV). Neskôr v druhej polovici roku 2011 uskutočnia vedci ďalšiu dlhú technickú prestávku a následne sa pokúsia prekonať hranicu 14 TeV. Jedným z cieľov odborníkov je aj objav Higgsovho bozónu, o ktorom sa škótsky fyzik Peter Higgs pred troma desaťročiami domnieval, že by mohol vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje. "Vieme všetko o tejto častici. Nevieme len, či skutočne existuje. Ak neexistuje, tak sme si istí, že nájdeme niečo, čo sa jej veľmi podobá," dodal Hauer.

SITA/Reuters

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Vedcom z CERNu sa možno podarí nájsť Higgsov bozón (4. 2. 2010)
 V LHC sa zrazili prvé dva zväzky protónov (24. 11. 2009)
 Vedci opätovne spustili Veľký hadrónový urýchľovač (21. 11. 2009)
 Veľký hadrónový urýchľovač by mohli znova spustiť tento víkend (18. 11. 2009)
 Zatkli vedca z CERN, mal spolupracovať s al-Kájdou (9. 10. 2009)
 LHC bude najprv fungovať len pri čiastočnom výkone (7. 8. 2009)
 Veľký hadrónový urýchľovač častíc znovu spustia na jeseň (20. 6. 2009)
 Video: Tevatron pravdepodobne porazí európsky hadronový urýchľovač (17. 2. 2009)
 Veľký hadrónový urýchľovač vraj spustia v septembri (10. 2. 2009)
 Spustenie hadrónového urýchľovača častíc opäť posunuli (18. 11. 2008)



nasledujúci článok >>
Debutový album Talkshow pokrstí vodná fajka
<< predchádzajúci článok
Biografia bratislavského ASOTu 450