13. marca 2014

Hamšíkov Neapol prehral 0:1 v Porte, Valencia v dobrej pozícii

Hráči Neapola Marek Hamšík (vpravo), Gonzalo Higuain (uprostred) a Valon Behrami reagujú po góle FC Porta Foto: TASR/AP
Bratislava 13. marca (TASR) - Taliansky futbalový klub SSC Neapol s Marekom Hamšíkom v strede poľa prehral v prvom osemfinálovom súboji Európskej ligy UEFA 2013/2014 s domácim FC Porto 0:1. O jediný gól štvrtkového duelu sa v 57. minúte postaral kolumbijský útočník Jackson Martinez.

FC Salzburg prešiel skupinovou fázou bez straty bodu a v 16-finále si dvakrát hladko poradil s Ajaxom Amsterdam. Rakúsky tím s Dušanom Šventom na poste ľavého obrancu sa v ďalšej fáze predstavil v Bazileji a v prvom polčase mal viacero dobrých príležitostí na strelenie gólu, jeho hráči však nemali potrebný pokoj v koncovke. Po zmene strán sa hra vyrovnala, no gól diváci nevideli a pred odvetou sú šance oboch tímov na postup otvorené.

Na Štadióne Vasila Levského v Sofii sa Valencia rýchlo ujala vedenia nad Razgradom, keď bulharské prekvapenie tohto ročníka Európskej ligy "načal" v 5. minúte Barragan. V 24. minúte však uvidel červenú kartu hosťujúci Keita a Ludogorec navyše kopal jedenástku, tú však Bezjak nepremenil. Razgradu početná prevaha skôr ublížila, v 34. minúte mu Cartabia zasadil druhý gólový direkt a poriadne zatriasol nádejami bulharského šampióna. Po zmene strán Senderos zvýšil už na 3:0 pre španielskeho favorita, ktorý predviedol vysokú efektivitu premieňania šancí a pred odvetou si ukážkovo vyšliapal postupový chodník.

Odvety osemfinále sú na programe vo štvrtok 20. marca. Finále EL sa uskutoční v stredu 14. mája v Turíne na štadióne Juventusu. Úradujúcim víťazom európskej pohárovej súťaže číslo dva je Chelsea Londýn, ktorá však účinkuje v osemfinále Ligy majstrov.

Európska liga UEFA 2013/2014, 1. zápasy osemfinále:

FC Bazilej - FC Salzburg 0:0
Rozhodca: Hategan (Rum.)
/D. Švento (Salzburg) hral celý zápas/

FC Porto - SSC Neapol 1:0 (0:0)
Gól: 57. Martinez. Rozhodca: Královec (ČR)
/M. Hamšík (Neapol) hral do 74. minúty/

Ludogorec Razgrad - FC Valencia 0:3 (0:2)
Góly: 5. Barragan, 34. Cartabia, 59. Senderos, ČK: 80. Juninho Quixada - 24. Keita. Rozhodca: Turpin (Fr.)