Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. septembra 2010

Harabin pozval na plénum NS SR aj Žitňanskú



Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin zvolal na pondelok zasadnutie pléna súdu o aktuálnych legislatívnych návrhoch, ktoré sa dotýkajú súdnictva. Na rokovanie ...



Zdieľať
harabin Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) - Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin zvolal na pondelok zasadnutie pléna súdu o aktuálnych legislatívnych návrhoch, ktoré sa dotýkajú súdnictva. Na rokovanie Harabin pozval aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, verejného ochrancu práv Pavla Kandráča a predsedov krajských súdov a Špecializovaného trestného súdu. Sudcovia prerokujú stanoviská pléna NS SR k návrhu na zmenu ústavy, ktorou by sa sudcom zúžila imunita a k návrhu novely zákona o Súdnej rade SR. "Na tak zásadnú zmenu ústavy je potrebná široká odborná diskusia. Navrhovatelia by si mali vypočuť aj opačný odborný názor, pretože ide doslova o likvidáciu nezávislosti súdnictva, pričom tieto garancie predtým sami do ústavy zakomponovali," uviedol Harabin. Plénum prerokuje aj závery, vyplývajúce z Programového vyhlásenia vlády SR na obdobie rokov 2010 - 2014 pre činnosť súdnictva. Podľa informácií od Michala Jurčiho z tlačového a informačného odboru NS SR pôjde o oblasť rozpočtovej kapitoly Najvyššieho súdu SR a financovanie súdnictva.

Plénum Národnej rady SR bude rokovať o vládnom návrhu ústavného zákona, ktorým sa má zúžiť poslanecká imunita len na hlasovanie v Národnej rade Slovenskej republiky alebo v jej výboroch a výroky prednesené pri výkone funkcie poslanca v Národnej rade SR alebo v jej orgánoch. Súčasne sa odbúrava potreba súhlasu Národnej rady SR na trestné stíhanie poslancov. Obdobným spôsobom sa navrhuje zúžiť imunitu sudcov, ktorým má zostať imunita len za rozhodovanie pri výkone funkcie. Naďalej však bude potrebný súhlas národnej rady, resp. ústavného súdu na vzatie poslanca, resp. sudcu a generálneho prokurátora do väzby. Návrh už prerokoval gestorský Ústavnoprávny výbor parlamentu, ale uznesenie k nemu neprijal. Koaličné strany potrebujú na presadenie návrhu na zúženie imunity poslancov i sudcov podporu opozície. Ako sa však pred časom vyjadril predseda Smeru-SD Robert Fico, pre jeho stranu je vládny návrh novely ústavy, ktorý zužuje imunitu poslancov a sudcov, neprijateľný.

Podľa návrhu novely zákona o Súdnej rade SR, ktorý už schválila vláda, by mali byť rokovania súdnej rady verejné a rada má svoje rozhodnutia odôvodňovať, najmä v personálnych otázkach. Podľa návrhu by nemohli byť členmi súdnej rady predsedovia a podpredsedovia okresných a krajských súdov. Zo svojich zasadnutí má súdna rada robiť zvukové záznamy, ktoré sa zverejnia na internetovej stránke, rovnako aj podrobnú zápisnicu. Kabinet stredopravých strán chce zmenami zvýšiť transparentnosť výkonu verejnej moci, novelu predkladá ministerstvo spravodlivosti.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
NS SR prekvapila rýchlosť GP pri riešení káuz
<< predchádzajúci článok
Smer-SD preberie referendum a komunálne voľby