Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2016

HASNA: Niektorí moslimovia uvažujú nad odchodom zo Slovenska



Na snímke predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad S. Hasna.



Zdieľať
Na snímke predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad S. Hasna. Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 14. januára (TASR) – Niektorí členovia islamskej komunity na Slovensku vo svetle posledných udalostí uvažujú nad odchodom z krajiny. Po dnešnom stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom v Prezidentskom paláci to povedal predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad S. Hasna. Niektorí moslimovia už podľa jeho slov zo Slovenska odišli. A to smerom do západných krajín.


"Naši ľudia sú nervózni, niektorí odišli. Nie je ich veľa, nechcem situáciu dramatizovať. Niektorí uvažujú nad odchodom. Sú to väčšinou lekári, inžinieri, technicky zdatní ľudia," priblížil Hasna na margo posledných výrokov predstaviteľov štátu. "Panuje nervozita v radoch našej komunity, ale pevne verím v to, že výroky ako také, nielen tie posledné, neboli myslené vážne a že sa to celkovo po voľbách upokojí," dodal. Hasna pripomenul, že okrem prezidenta Kisku, nikto iný z predstaviteľov štátu neinicioval stretnutie s členmi islamskej komunity na Slovensku.



Na snímke uprostred predseda Islamskej nadácie na Slovensku Mohamad S. Hasna. Foto: TASR/Michal Svítok
Rétorika zo strany politikov podľa jeho slov nie je šťastná. "Myslím si, že treba si dávať pozor. Slová môžu mať veľkú moc," zdôraznil. Po posledných výrokoch k fyzickým napadnutiam alebo útokom na moslimov na Slovensku podľa jeho slov nedošlo. Dostávajú však nenávistné emaily. Hasna zdôraznil, že islamská komunita na Slovensku je dobre integrovaná a Slováci sa nemajú čoho obávať.

Moslimovia na Slovensku podľa jej predstaviteľa odsudzujú všetky útoky, ktoré sa dejú v Európe, a ktoré organizuje Islamský štát. "Ak boli niektorí páchatelia moslimského vierovyznania, tak majú byť príkladne potrestaní. Teraz hovorím o posledných udalostiach v Nemecku a nevidím, prečo by táto otázka mala byť spojená s islamom. Islam predsa znásilnenie voči akýmkoľvek ženám kategoricky odmieta. Akékoľvek znásilnenie je neprístupné z akéhokoľvek pohľadu," zdôraznil.



Mohamad S. Hasna: Sme kategoricky proti mocenskému hnutiu Islamský štát a odsudzujeme jeho činy


Premiér Robert Fico na tlačovej konferencii 7. januára uviedol, že Slovenská republika musí byť zabezpečená pred hrozbami a jediná cesta, ako minimalizovať riziká, je zabrániť vytvoreniu ucelenej moslimskej komunity na Slovensku. Tá by podľa neho vznikla naplnením povinných kvót. Reagoval tým aj na udalosti v nemeckom Kolíne nad Rýnom, kde počas novoročných osláv došlo k masovému sexuálnemu obťažovaniu a okradnutiu žien.

Tieto vyjadrenia kritizovala splnomocnenkyňa nemeckej vlády pre migráciu, utečencov a integráciu Aydan Özoguzová, ktorá je členkou Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) s tým, že slovenská vláda podnecuje k nenávisti voči moslimom. "Som zdesená, že členský štát EÚ využíva prechmaty v Kolíne nad Rýnom na paušálne rozdúchavanie nenávisti voči jednej náboženskej komunite," uviedla 8. januára v Berlíne.

Podľa nej slovenská vláda robí to isté čo pravicoví populisti v Nemecku, a to tým, že "podozrieva celú skupinu" a vyvoláva obavy z nej a utečencov, "aby sa vymanila z európskej zodpovednosti". Dodala, že Fico robí z moslimov na Slovensku štvanú zver.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
EÚ chce ukončiť monitorovanie situácie v Poľsku do polovice marca
<< predchádzajúci článok
OBSE otvorila dve nové pozorovateľské centrá na východe Ukrajiny