Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. marca 2012

Havaroval autobus s belgickými deťmi, zomrelo 28 ľudí



Autobus, ktorý viezol Belgičanov z lyžiarskeho zájazdu vo švajčiarskom alpskom stredisku Val d'Anniviers, narazil do steny diaľničného tunela pri švajčiarskom meste Sierre.



Zdieľať
autobus ŽENEVA 14. marca Obete utorňajšej autobusovej nehody vo Švajčiarsku si obyvatelia Belgicka uctia dňom štátneho smútku, oznámil to v stredu belgický premiér Elio Di Rupo po mimoriadnom zasadnutí vlády. Obete nešťastia si už v stredu uctili minútou ticha členovia belgického parlamentu.


"Je to čierny deň pre našu krajinu. Všetci Belgičania zdieľajú náš nesmierny žiaľ," vyhlásil Di Rupo, ktorý počas dňa navštívil miesto tragickej udalosti pri meste Sierre v južnom švajčiarskom kantóne Valais.

Vláda tiež poskytla lietadlo pre rodinných príslušníkov obetí nehody, pri ktorej zahynulo 28 ľudí vrátane 22 detí, učiteľov a oboch vodičov autobusu. Ako informoval Di Rupo, medzi cestujúcimi bolo okrem Belgičanov aj 10 detí s holandským občianstvom, jeden Nemec a jeden Poliak.

Najmenej 28 ľudí vrátane 22 detí zahynulo v utorok večer pri havárii autobusu v južnom švajčiarskom kantóne Valais pri hranici s Talianskom.

Autobus viezol 52 Belgičanov, väčšinou detí vo veku 12 rokov, ktoré sa vracali z lyžiarskeho zájazdu vo švajčiarskom alpskom stredisku Val d'Anniviers. Polícia informovala, že ďalších 24 detí utrpelo zranenia.

Obete pochádzajú z mestečka Lommel neďaleko hranice s Holandskom a z dedinky Heverlee neďaleko Leuvenu.

"Je to tragický deň pre celé Belgicko," uviedol v bezprostrednej reakcii belgický premiér Elio Di Rupo, ktorý bol na mieste nešťastia so švajčiarskou prezidentkou Eveline Widmer-Schlumpfovou.

Dôvodom nehody nebola neprimeraná rýchlosť

Neprimeraná rýchlosť nebola dôvodom nehody belgického autobusu, pri ktorej v utorok v Švajčiarsku zahynulo 28 ľudí vrátane 22 detí. Informoval o tom švajčiarsky prokurátor.

"Rýchlosť vozidla sa skúma. Myslíme si však, že autobus nešiel príliš rýchlo," povedal prokurátor Olivier Elsig. Potvrdil tiež, že deti boli pripásané, ani to však nepomohlo, pretože náraz bol príliš silný.

Podľa jeho slov existujú tri hypotézy: technický problém súvisiaci s autobusom, nevoľnosť vodiča alebo ľudská chyba, uviedol Elsig v meste Sion v blízkosti miesta nešťastia.

To si v stredu prišiel pozrieť aj belgický premiér Elio Di Rupo. "Sme tu, aby sme to pochopili, pretože v našej krajine panuje zdesenie," povedal premiér.

Švajčiarska polícia v stredu oznámila, že medzi obeťami bolo 21 Belgičanov a sedem Holanďanov. Medzi zranenými boli okrem Belgičanov, traja Holanďania a jeden občan Poľska a Nemecka.

Autobus viezol 46 detí a štyroch učiteľov z lyžiarskeho zájazdu vo švajčiarskom alpskom stredisku Val d'Anniviers. Nehoda sa stala v utorok večer v diaľničnom tuneli pri meste Sierre. Vozidlo z neznámeho dôvodu náhle vybočilo z dráhy a následne vo vysokej rýchlosti vrazilo do steny bezpečnostného výklenku. Zomreli tiež obaja vodiči.

Počet obetí môže stúpnuť

Polícia označila nehodu za „bezprecedentnú.“ Chirurg Jean Jean-Pierre Dellars povedal, že „všetci záchranári sú šokovaní tým, čo videli.“ Podľa jeho slov ide vo viacerých prípadoch o také vážne zranenia, že počet obetí môže stúpnuť.

Z 24 zranených sú tri deti v kóme, všetky previezli helikoptérami do štyroch nemocníc hneď, ako sa ich hasičom podarilo z vraku vyslobodiť.

Vážny
Učitelia v škole Sint Lambertus v belgickom Heverlee pripínajú na bránu kresby detí, ktoré boli v havarovanom autobuse, 14. marec 2012Foto: SITA/AP
stav viacerých detí už potvrdila aj belgická ministerka zdravotníctva Laurette Onkelinxová, aj to, že tri z nich sú v kóme.

Autobus registrovaný v Belgicku zo zatiaľ neznámych príčin vrazil do steny diaľničného tunela pri meste Sierre. Zranených vrtuľníkmi prepravili do štyroch miestnych nemocníc.

Nehoda sa stala o 21:15 SEČ na diaľnici A9. Podľa svedkov sa autobus nečakane strhol doprava a čelne vrazil do steny. Silný náraz úplne zdemoloval predok vozidla.

Hasiči a záchranári pracovali na mieste nešťastia celú noc. Havarovaný autobus bol jedným z troch, ktoré si pre deti svojich členov prenajala belgická kresťanská spoločnosť.

Príbuzní čakajú na správy, ktoré z detí prežili

Deti pochádzali z flámskych miest Lommel a
Prezident SR vyjadril sústrasť Belgicku

Prezident Ivan Gašparovič poslal sústrastný telegram belgickému kráľovi Albertovi II. v súvislosti s tragickou dopravnou nehodou vo Švajčiarskej konfederácii. Ako ďalej informuje tlačové oddelenia Kancelárie prezidenta SR na webstránke, prezident v liste píše:

"Vaše Veličenstvo, prijmite, prosím, vyjadrenie hlbokej ľútosti nad následkami tragickej dopravnej nehody vo švajčiarskom kantóne Wallis, ktorá si vyžiadala vysoký počet obetí belgických občanov. S osobitným pohnutím som prijal správu o strate detských životov."

Hlava štátu vyjadruje kráľovi a všetkým pozostalým vo svojom mene a v mene občanov Slovenskej republiky úprimnú sústrasť a skoré uzdravenie zraneným.
Haverlee. Na miesto nehody pricestoval belgický veľvyslanec vo Švajčiarsku Jan Luykx.

Belgická vláda poslala dve vojenské lietadlá, ktoré na miesto nešťastia previezli rodičov a príbuzných obetí tragédie, ako aj tím psychológov, uviedol pre rozhlasovú stanicu RTBF belgický minister zahraničných vecí Didier Reynders.

V Heverlee pri Louvaine zatiaľ nevedia, ktoré z detí prežilo a ktoré nie. Príbuzní detí sa zhromaždili v škole Sint-Lambertus, študentov premiestnili do inej školy.

V belgickom meste Lommel, kde časť detí chodila do školy, sa takisto snažia pomôcť. „Pripravili sme priestory v škole, v prvom rade pre rodičov, pre deti a pre učiteľov,“ povedal starosta mesta Peter Vanvelthoven.

Deti viezla spoločnosť Toptours

„Nemám slov,“ reagoval
Belgický veľvyslanec vo Švajčiarsku Jan Luykx na tlačovej konferencii k tragickej nehode, Sierre 14. marca 2012.Foto: SITA/AP
na tragédiu belgický minister dopravy Melchior Wathelet. „Som hlboko pohnutý. Ako rodičia myslíme na hroznú situáciu všetkých tých rodičov, ktorí už neuvidia svoje deti vrátiť sa späť,“ povedal.

Belgickú spoločnosť vlastniacu autobus Toptours so sídlom v Aarschote v Belgicku označil minister za firmu s „vynikajúcou reputáciou, ktorá vždy rešpektovala pravidlá“ týkajúce sa bezpečnosti.

Obaja vodiči prišli do Švajčiarska deň pred nehodou, diaľkový autobus bol vyrobený v roku 2002, informuje švajčiarsky denník The Local.

Švajčiarsky prokurátor Olivier Elsig na tlačovej konferencii potvrdil, že autobus bol prakticky nový a bol vybavený aj bezpečnostnými pásmi. Vozidlo havarovalo v tuneli, kde bola maximálna predpísaná rýchlosť 100 kilometrov za hodinu.

Podľa Elsiga autobus sa najskôr svojou pravou stranou "oškrel" o vnútornú časť tunela a následne čelne narazil do betónovej zábrany, ktorá bola súčasťou núdzového východu. Vyšetrovanie tragédie je v plnom prúde.

Najsmrteľnejšie dopravné nehody v Európe

18. augusta 2002, Turecko

Nehoda autobusu v južnej provincii Mersin si vyžiadala 31 obetí a 34 zranených.

17. mája 2003, Francúzsko
Neďaleko mesta Lyon prišlo k nehode autobusu prevážajúceho nemeckých turistov s bilanciou 28 obetí a 46 zranených.

30. júla 2004, Turecko
Zrážka autobusu a dvoch nákladných vozidiel neďaleko mesta Tercan v provincii Erzincan si vyžiadala 26 obetí.

22. júla 2007, Francúzsko
Nehoda autobusu prevážajúceho 50 poľských pútnikov si vyžiadala 26 obetí a 24 zranených po tom, ako vozidlo zišlo z cesty a zrútilo sa do priekopy na juhovýchode krajiny.

4. novembra 2008, Nemecko
Dvadsať prevažne starších ľudí zahynulo v útrobách autobusu, ktorý zachvátili plamene na diaľnici pri Hannoveri. Požiar mal na svedomí cestujúci, ktorý si zapálil cigaretu na záchode.

12. októbra 2010, Ukrajina
Až 45 ľudí zomrelo pri zrážke autobusu a vlaku na železničnom priecestí v meste Marganec.

 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Náramky tiesňového volania pomôžu osamelým dôchodcom
<< predchádzajúci článok
Viaceré bratislavské električkové linky zaniknú