04. januára 2011

HC Košice si s Nitrou poradili až po predľžení

Hokej - Slovnaft extraliga 2010/2011 - 40. kolo ...

bez nazvu Zľava: Marek Vorel z Košíc a Marek Čiliak z Nitry v zápase HC Košice - HK Nitra 40. kola hokejovej Slovnaft extraligyFoto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) - Hokej - Slovnaft extraliga 2010/2011 - 40. kolo základnej časti:

HC Košice - HK Nitra 3:2 po predĺžení (0:0, 2:2, 0:0 - 1:0)
Góly: 29. Kristek (Vorel, Michal Grman), 30. P. Bartoš (Dravecký, S. Gron), 63. Andrašovský - 22. Korhoň (T. Chrenko, Šumichrast), 39. Korhoň (T. Chrenko, Michal Novák)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, navyše: Tomík (Košice) na 5 min + DKZ za napadnutie protihráča - Marek Slovák (Nitra) na 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kašparík - Rovenský, D. Snášel, 5047 divákov

Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Slimák, Šeda, Michal Grman - Michel Miklík, Kristek, Vorel - Dravecký, S. Gron, P. Bartoš - Tomík, Jenčík, Andrašovský - Blatný, Martin Frolík, Huba

Nitra: Čiliak - Fabian, Rais, Michal Novák, J. Polák, Hrudík, L. Gabriš - Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay - Korhoň, T. Chrenko, Šumichrast - S. Saliji, Marek Slovák, Čaládi - Štumpf, Hrnka, Uhnák

V prvej tretine boli aktívnejší Košičania, ale gólovo to nedali najavo. Tabačekova strela skončila v lapačke Čiliaka, Dravecký mieril vedľa bránky a v 4. min pri presilovke piatich proti trom trafil Homer žŕdku. Nitra pohrozila v 8. min Korhoňom, ale Hudáček jeho pokus vyrazil. V 19. min zastavil Čiliakov betón Miklíkov pokus a tesne pred prvou prestávkou po druhý raz v zápase zvonila žŕdka Nitry po strele Grona.

Hneď v úvode druhej tretiny využili hostia presilovku a Korhoň prestrelil Hudáčka, Vorel bol potom sám pred Čiliakom, ale neprekonal ho. V 28. min bolo vyrovnané po tom, ako Kristek švihom spomedzi kruhov trafil do vinkľa. V 30. min dostal kapitán Košíc Bartoš svoj tím do vedenia - 2:1. S. Saliji potom mieril nad bránku, Frolíkov pokus z otočky neprekvapil nitrianskeho brankára. V 39. min pri početnej výhode po druhý raz v zápase Hudáčka prekonal Korhoň, ktorý bol medzi kruhmi osamotený - 2:2.

Nitra mohla rozhodnúť stretnutie pri päťminútovej presilovke, ale nepotrestala vylúčenie Tomíka a okrem strely Štefanku brankára Hudáčka ani neohrozila. V 53. min hľadal medzeru medzi Čiliakovými betónmi Gron a po ňom to skúšal Huba. Ďalšiu možnosť rozhodnúť nevyužil Jenčík. Tri body mal na hokejke Samir Saliji, z dobrej pozície však netrafil bránku. V samom závere tretieho dejstva sa nepresadili Bartoš a ani Vorel.

O zisku dvoch bodov pre domáceho favorita rozhodol v predĺžení Andrašovský.

Dukla Trenčín - HK 36 Skalica 4:1 (1:0, 3:1, 0:0)
Góly: 16. M. Hruška (Jánoš, Naurov), 24. O. Ďuriš (M. Filo, Sekeráš), 31. R. Tvrdoň (S. Tomko, Tybor), 36. Gašparovič (Tybor, R. Tvrdoň) - 35. Zálešák (R. Školiak, Gründling)
Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali:J. Konc - Brath, Šefčík, 1930 divákov

Trenčín: V. Kováč - Sekeráš, E. Bednár, Martin Chovan, M. Hruška, Bolf, S. Tomko - Pardavý, Ölvecký, T. Melichárek - Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň - Naurov, Koložváry, Jánoš - M. Filo, P. Kopecký, O. Ďuriš

Skalica: Lakosil (41. Kotvan) - Gründling, M. Školiak, I. Jankovič, Gula, P. Kumstát, Magušin - Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský - Kutálek, R. Jarolín, Šátek - Lušňák, J. Prokop, Mikušovič, od 30. J. Jurík, od 41. F. Novák

Už v úvodných sekundách zápasu sa dostal do sólového nájazdu hosťujúci Zálešák, no neuspel. Hre to však paradoxne nedodalo potrebnú iskru, mužstvá sa v prvej dvadsaťminútovke nedokázali dostať do potrebnej prevádzkovej teploty. Skóre otvoril v 16. min domáci Hruška, ktorého nahodený puk od modrej čiary zapadol za brankárov chrbát, Lakosil mal však zakrytý výhľad a už nestihol zareagovať - 1:0.

V 24. min pretlačil puk cez gólmana do siete O. Ďuriš, ale už o chvíľu mali hostia veľkú príležitosť skorigovať svoje dvojgólové manko. Osemdesiatjedensekundovú presilovku piatich proti trom však Skaličania zahrali nemohúcne a v polovici zápasu za to pykali, keď trenčiansku kombináciu zakončil do odkrytej bránky Tvrdoň a zvýšil na 3:0. V 35. min síce po prihrávke spoza bránky pohotovo zblízka znížil Zálešák, ale vzápätí kontroval prudkou strelou Gašparovič a štvrtý gól domácich musel potvrdiť až videorozhodca. Hra sa v týchto fázach celkom dobre rozprúdila, a hoci šancí nebolo príliš veľa, diváci sa mali na čo pozerať.

V záverečnej časti už Trenčín kontroloval vývoj stretnutia i svoj bezpečný náskok, pretože hostia sa nedokázali dôslednejšie natlačiť do ofenzívy a duel ešte zdramatizovať. Domáci prevýšili súpera dôrazom a v priemernom zápase bez väčších problémov získali dôležité víťazstvo.

Hlasy:
Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): "Po predchádzajúcich neúspešných výsledkoch hráči pristúpili k tomuto zápasu zodpovedne s cieľom získať dôležité víťazstvo. Rozhodujúcim faktorom pre jeho zisk bolo, že v polovici duelu za stavu 2:0 sme sa dokázali ubrániť dlhej skalickej presilovke piatich proti trom. V tomto momente sa tak skončili šance nášho súpera na úspech v tomto stretnutí, keďže sa nám darilo aj strelecky. Verím, že sme našich fanúšikov potešili víťazstvom."

Peter Oremus (tréner Skalice): "Prístup mužstva k tomuto zápasu neznesie prísnejšie kritériá s výnimkou našej prvej útočnej formácie. V extraligových bojoch totiž očakávame od tímu oveľa väčšiu bojovnosť a hernú efektivitu."

MHC Mountfield - HC'05 Banská Bystrica 5:3 (1:2, 2:0, 2:1)
Góly: 13. Važan (Themár, Drgoň), 21. Jabrocký (M. Beran), 29. Važan (Themár, I. Ďatelinka), 49. Macejka (Markovič, Galamboš), 51. P. Klepáč (Macejka, Markovič) - 9. Ján Sýkora (Tománek, M. Hudec), 11. Rumpel (Kútny, Cebák), 41. M. Hudec (Tománek, Cebák),
Vylúčení: 12:10 na 2 min, navyše: Cebák (B. Bystrica) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 2:2, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Baluška - Bundil, P. Stano, 2200 divákov

MHC Mountfield: Dzubina - A. Novotný, I. Ďatelinka, Drgoň, P. Klepáč, Velebný, Hriňa - Uram, M. Beran, Jabrocký - Markovič, Murček, Macejka - Themár, Galamboš, Važan

Banská Bystrica: Šimonovič - Cebák, Cuník, Biro, Kubka, Kolba, Bambúch, Vantroba, Vizváry - Tománek, M. Hudec, Ján Sýkora - Rumpel, Šechný, Kútny - Paľov, Miroslav Hlinka, Heizer - Vartovník, Petro, Hamrák

Stredoslovenské derby začali lepšie hostia, ktorí boli aktívnejší, lepšie korčuľovali a vytvorili si v prvej tretine viac gólových príležitostí. V 9. min hrali "barani" presilovku, Uram nevyhodil puk, Tománek ho posunul na osamoteného Jána Sýkoru pred bránkou, a ten zoči-voči Dzubinovi nezaváhal - 0:1. Keď o dve minúty pridal Rumpel druhý gól Bystrice, s domácimi to nevyzeralo dobre. Z útlmu ich dostal kontaktný gól v presilovke. V 13. min vydoloval Themár puk pre Važana - 1:2.

Vstup do druhej tretiny mali lepší Martinčania. V oslabení už ušla dvojica Uram - Jabrocký a martinský kanonier utešenou strelou vyrovnal. Vyrovnávajúci gól domácim okysličil krv, prebrali potom iniciatívu. V 26. min sa natlačil Jabrocký pred Šimonoviča, ktorý držal svoje mužstvo nad vodou. V 29. min už Martin viedol. Themárovu strelu Šimonovič s námahou vyrazil pred seba a Važan bol opäť v správnej chvíli na správnom mieste - 3:2. Po 35. min mal "všade bol" Važan na hokejke hetrik, ale Šimonovič jeho úmysel vystihol. Tlak domácich silnel, ale "barani" odolali v závere druhej tretiny aj 57-sekundovej presilovke o dvoch hráčov.

Hostia potom na začiatku tretej tretiny podobnú príležitosť premenili. V presilovke piatich proti trom Hudec vyrovnal. Dva zlepené góly Martina v rozpätí 78 sekúnd rozhodli o osude zápasu. Najskôr sa v 49. min presadil Macejka a potom ten istý hráč poslal puk ako na podnose Klepáčovi - 5:3. Presilovková výhoda o dvoch hráčov v závere tretej tretiny dala "baranom" ešte nádej na kontaktný gól, ale v eufórii hrajúci domáci už drámu nedopustili a Bystričanov na domácom ľade po prvýkrát zdolali.

Hlasy:
Jaroslav Husár (tréner MHC Mountfield): "Hrali sme dobre, ale potom sme po našich individuálnych chybách dvakrát inkasovali. Bolo dobré, že sme v prvej tretine strelili kontaktný gól. Zlom v zápase nastal po našom vyrovnávajúcom góle na 2:2. Chlapci si potom viac verili, lepšie kombinovali a skóre otočili. Som rád, že sme v dramatickom závere udržali víťazstvo."

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Mali sme dobrý vstup do zápasu, viedli sme 2:0, ale zbytočným vylúčením sme dovolili súperovi znížiť na 1:2. Druhá tretina bola z našej strany katastrofálna. Súper to využil a zaslúžene vyhral aj preto, lebo sme v nervóznom dueli urobili viac chýb."

HK Poprad - MsHK DOXXbet Žilina 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
Góly: 14. Lundberg, 44. Škovira (J. Kasík), 50. J. Kopecký (T. Jaško, Kledrowetz) - 29. Rúfus (Hreus, Vala)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: Smotrila (Žilina) na 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner - Výleta, M. Valach, 3214 divákov

Poprad: Melicherčík - J. Kasík, R. Suchý, S. Jasečko, Kramár, Kledrowetz, Nádašdi, S. Takáč - P. Svitana, Lundberg, Škovira - A. Lapšanský, Kmiť, A. Kroták - J. Kopecký, Klouda, T. Jaško - Rapáč, Mlynarovič, Paločko

Žilina: M. Laco - Milovanovič, Dlouhý, Ďurkech, Heš, D. Devečka, Rúfus, Ftorek, Grill - Vala, Hreus, M. Kokavec - Petruška, M. Horský, Stupka - Martin Slovák, Troliga, Smotrila - Drevenák, Valášek, Hájnik

Žilina sa na svojho súpera pripravila dôkladne a v úvode ho nepustila k jeho povestnej nátlakovej hre.
Popradčania si však napriek tomu vytvorili hernú prevahu, všetky nepríjemné situácie však bezpečne vyriešil spoľahlivý Laco. V 14. min bol však prikrátky na individuálnu akciu Lundberga, ktorý spomedzi kruhov otvoril skóre - 1:0.

V prostrednej časti úroveň hry poklesla, keď sa na hokejky oboch tímov vkradlo príliš veľa nepresností.
Hostia mohli vyrovnať v 23. min. Slovák sa postavil na samostatný nájazd za predchádzajúci faul Kledrowetza, mieril však len do popradského gólmana. Žilina však predsa len vyrovnala v 29. min, keď Rúfus pohotovu strelou využil početnú výhodu - 1:1. V 32. min unikol v oslabení Kokavec, nájazd však zakončil strelou vedľa bránky. V závere tretiny mohli domáci ďakovať Melicherčíkovi, že neinkasovali gól do šatne.

V záverečnej časti zapli Popradčania na vyššie obrátky a pred Lacom často horelo. V 44. min prevzal puk za modrou čiarou Škovira, preštrikoval sa spleťou hráčov a strelou do vinkľa strhol vedenie opäť na stranu domácich - 2:1. O tri minúty neskôr bol blízko vyrovnania Troliga, ktorý zaviezol puk do pásma a nastrelil žŕdku.
Laco podržal svojich aj pri nájazde Kloudu, keď vystihol jeho zámer. Akciám popradských hráčov však nemohol odolávať donekonečna, čo sa potvrdilo v 49. min, keď ho prestrelil Kopecký - 3:1. Dvojgólový náskok si domáci tím bezpečne postrážil až do konca stretnutia.

Hlasy:
Ján Jaško (tréner Popradu): "Musíme sa opäť dostať do rytmu, pretože vianočná a novoročná prestávka nás z neho vyviedla. Je dobré, že sme začali nový rok víťazstvom, aj keď sa nerodilo ľahko. Dve tretiny sme sa nevedeli dostať do tempa a k našej tradičnej nátlakovej hre."

Róbert Rehák (asistent trénera Žiliny): "Vedeli sme, že ak chceme so silným súperom urobiť dobrý výsledok, nesmieme hrať otvorenú partiu. Táto taktika nám dve tretiny vychádzala a súpera sme nepustili do veľkých šancí. V tretej tretine sme však prestali aktívne korčuľovať, urobili sme chyby v našom systéme, čo skúsení hráči Popradu využili."

HKm Zvolen - HC Slovan Bratislava 1:2 (1:1, 0:1) po II. tretine
Góly: 7. Michal Chovan (tr. strieľanie) - 8. L. Hudáček, 36. D. Skokan (L. Hudáček, Cartelli)