Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

07. júla 2010

Herbie Hancock predstavil Bratislave nový album



Americký hudobník Herbie Hancock, ktorý má na svojom konte 12 prestížnych cien Grammy, vystúpil v utorok ...



Zdieľať
herbie hancock Americký hudobník Herbie Hancock vystúpil v utorok večer v Bratislave.

Foto: SITA, AP BRATISLAVA 7. júla  - Americký hudobník Herbie Hancock, ktorý má na svojom konte 12 prestížnych cien Grammy, vystúpil v utorok večer v Bratislave. Do slovenskej metropoly sa vrátil po 22 rokoch, aby tu predstavil svoj čerstvý štúdiový album The Imagine Project (2010). S fenomenálnym klaviristom sa na pravom brehu Dunaja predviedli štyria inštrumentalisti - americký bubeník Vinnie Colaiuta, austrálska basgitaristka Tal Wilkenfeld, africký gitarista Lionel Loueke a americký klávesák Greg Phillinganes. S Hancockom prišla do Bratislavy aj jedna vokalista - Kristina Train.

Herbie Hancock, skladateľ, ktorý svojou tvorbou prepisoval dejiny hudby, sa dostal v utorok večer na pódium s takmer hodinovým meškaním. "Ahoj Bratislava. Je skvelé byť tu opäť. Je tu teraz viac ľudí," povedal po úvodnom "medley" muzikant. Následne predstavil svoju sprievodnú kapelu i nový album. "Je o mieri," povedal Hancock, pričom vymenoval niekoľko foriem mieru. Dodal, že album nahrávali v siedmich jazykoch sveta a teda nielen v angličtine. Prvou ochutnávkou z nahrávky The Imagine Project bola coververzia legendárneho hitu Imagine od Johna Lennona. Zaplnená Incheba sa potom dočkala džezových súbojov Hancocka s gitaristom Louekeom a basgitaristkou Wilkenfeld. Tá zaujala okrem hry na štvorstrunový nástroj aj nádhernými kučeravými vlasmi a pozoruhodné na jej vystupovaní je aj to, že má stále iba 23 rokov. Hit Watermelon Man vystriedala skladba Tamitant Tilay/Exodus a po nej pieseň La Tierra, ktorú v origináli naspieval Juanes, no v Bratislave ho zastúpila spomínaná vokalistka Kristina Train.

Legendárnymi hitmi v netradičných verziách bol utorňajší večer v Inchebe doslova preplnený. Ďalšie dve pochádzajúce z novinky The Imagine Project Hancock ani nemusel predstavovať, no napriek tomu spomenul ich autorov - Boba Dylana a Sama Cooka, pričom pri tom druhom poznamenal, že to bola jedna z jeho posledných skladieb v živote, keďže krátko po jej zložení a nahratí ho v roku 1964 zastrelili. Za interpretáciu dnes už klasických skladieb The Times, They Are A Changin' a A Change Is Gonna Come si vyslúžil veľký potlesk. Hancock, ktorý hral na klavír, keytare i klávesoch, nemohol vynechať ani svoje najznámejšie piesne - džezový štandard Cantaloupe Island a v samotnom závere Chameleon.

Dvojhodinový koncert 70-ročného Herbieho Hancocka mal v publiku veľavravnú odozvu - standing ovation. V rámci turné k albumu The Imagine Project sa Hancock najbližšie predstaví v Španielsku (Peniscola, 9. júla), Holandsku (Rotterdam, 10. júla) a Francúzsku (Sete, 12. júla). V Európe bude hudobník a jeho kapela do konca júla, v auguste sa presunie do USA, kde má koncerty naplánované do 1. septembra.



Herbie Hancock sa narodil 12. apríla 1940 v Chicagu. Svoj prvý koncert odohral pred mladým publikom, keď mal 11 rokov. Nikdy nemal učiteľa, ktorý by ho nasmeroval k džezu, no napriek tomu počúval nahrávky Oscara Petersona a Georgea Shearinga a pretváral ich do vlastných foriem. Figuroval v skupine Milesa Davisa a v zoskupeniach ako Mwandishi, The Headhunters, V.S.O.P. alebo Future Shock. Venoval sa aj filmovým soundtrackom, je známy tým, že v hudbe rád experimentuje. V roku 2005 spojil na nahrávke Possibilities (2005) starších slávnych hudobníkov s nastupujúcou generáciou nielen speváckych hviezd. Pozvanie spolupracovať s Hancockom vtedy na nahrávke neodmietli John Mayer, Christina Aguilera, Joss Stone, Sting, Damien Rice, Carlos Santana, Sting, Annie Lennox a ďalší. Hancock sa do dejín hudby zapísal nezmazateľným písmom aj o dva roky neskôr, keď si uctil tvorbu dlhoročnej kamarátky Joni Mitchell tým, že pre ňu nahral tribute album. Hudobník s dielom River: The Joni Letters triumfoval na 50. od odovzdávaní cien Grammy, keď zvíťazil v absolútne najprestížnejšej kategórii Album roka. Nahrávka River: The Joni Letters, ktorú naspievali Norah Jones, Tina Turner, Leonard Cohen či Corinne Bailey Rae, bola iba druhým džezovým albumom v histórii Grammy, ktorý dostal túto najprestížnejšiu cenu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Román Nicka Cavea Smrť Bunnyho Munroa sfilmujú
<< predchádzajúci článok
George Clooney bude svedčiť na súde v Miláne