Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

10. júla 2010

Hip-hopom je možné osloviť všetkých, tvrdí VladisHip-hopom je možné osloviť všetkých ľudí, ktorí sú otvorení a nie sú zaujatí, myslí si bratislavský raper, člen hip-hopového zoskupenia 2H+, Vladis. Ako povedal v ...Zdieľať
hip hopovy festival v b bystriciHip-hopom je možné osloviť všetkých ľudí, ktorí sú otvorení a nie sú zaujatí, myslí si bratislavský raper, člen hip-hopového zoskupenia 2H+, Vladis. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, je to podľa neho možné v prípade akéhokoľvek hudobného žánru, pretože „keď je niečo dobré, tak je jedno, či je to džez, pop alebo folk - keď je niečo dobré, tak je to dobré, a môže sa to páčiť komukoľvek“. Cieľ osloviť rôzne generácie si pritom Vladis stanovil aj pri tvorbe svojho sólového debutového albumu Generácia, ktorý sa na pultoch hudobných predajní objavil koncom apríla. Okrem toho chcel album urobiť „multihudobný - nech tam je viacej tých hip-hopových prvkov, respektíve žánrov hip-hopu - nech je tam R&B, nech je tam reggaeton, nech je tam funk, je tam klasický tvrdý hip-hop“. Hlavnou myšlienkou albumu preto bola podľa jeho slov variabilita - jeho vlastná i hudobná.


Album s názvom Generácia pozostáva z dvoch CD po 18 trackov, pričom prvé CD sa Vladis snažil urobiť osobnejšie, aby si poslucháč mohol k nemu vytvoriť vzťah, zatiaľ čo druhé je tvrdšie. „Mal som dostatok inšpirácie, a keď som si zostavil ten koncept, tak som zistil, že je tam strašne veľa rovnakých skladieb s rovnakým tempom a nechcel som urobiť jedno CD-čko iba v takomto prevedení - chcel som ukázať aj svoju variabilitu toho BPM v tej hudbe, čiže som urobil viacej skladieb, kde som mohol odprezentovať svoje schopnosti, ktoré mám v tejto hudbe a preto dvojCD, lebo som taký kreatívny, baví ma to a robím to s radosťou,“ vysvetlil raper s tým, že má odložených ďalších 20 skladieb, ktoré sa už na jeho debut nevošli. Selektoval podľa vlastných slov na základe konceptu, ktorý mal zostavený, i keď pôvodne nečakal, že to bude dvojCD, ale s pribúdajúcimi témami a hudbou, sa tento koncept trošku menil. Piesne nahrával v štúdiu Anapol pod dozorom zvukového majstra a jeho priateľa s prezývkou G_Bod. Zvukovým inžinierom je Marek Šurina zo štúdia Gitano.

Na albume Vladis spolupracoval s viacerými zvučnými menami zo slovenskej hudobnej scény, okrem iného napríklad s Kamilom Mikulčíkom, Marekom Majeským, Svetlanou Rymarenko, raperom Bacilom či Janou Kirschner. Speváckych hostí si podľa vlastných slov vyberal na základe refrénov pripravovaných skladieb. „Keď som písal skladbu - nejaký koncept, nejakú kompozíciu tej skladby, vždycky som si vymyslel nejaký refrén, v ktorom som mal vymyslené približné melódie jak by mal ten refrén znieť, bola tam premyslená nejaká presná emócia a k tej emócii som mal priradenú nejakú farbu hlasu, alebo položenie toho hlasu, kde by sa približne malo uberať alebo v akých rovinách by sa mal ten hlas pohybovať - ku každému refrénu som mal dajme tomu dvoch hostí vybratých, že jeden by bol prioritný, a keby náhodou ten nevyšiel, hodil by sa aj tento do tej skladby, a podľa tejto idey som oslovoval konkrétnych ľudí na spoluprácu a môžem si zaklopať, že väčšina vyšla podľa mojich predstáv, podľa toho prioritného hlasu, ktorý som mal premyslený,“ prezradil.

Napriek tomu, že album vyvolal krátko po vydaní v médiách kontroverziu, podľa slov jeho autora, sú ohlasy „z hip-hopového prostredia a okolia“ veľmi dobré. „Núkajú sa mi koncerty - až nad očakávanie by som povedal, čo som veľmi rád, a som rád, že ľudia z môjho hudobného žánru ocenili to úsilie, ktoré bolo vynaložené,“ skonštatoval Vladis s tým, že ho ale prekvapila reakcia médií na niektoré tvrdšie vyjadrenia v textoch. „Bolo to pre mňa niečo nové, bol som z toho dosť prekvapený, a prišlo mi to... bol som znechutený. Nič také som nečakal a nikdy som o niečo takéto nemal záujem. Nečakal som to, takže som bol znechutený, že ja robím hudbu a niekto sa ma snaží dostať do pozície, v ktorej sa nepohybujem, a ktorou som sa nikdy neprezentoval. A keď som tým ľuďom vysvetlil, že to tak nie je, tak aj tak bol záujem dostať ma do tejto roviny,“ poznamenal v súvislosti s obvineniami z extrémizmu, ktoré padli na jeho adresu po zverejnení skladby Trápi ma.

Naživo album predstavil koncertným krstom v Prahe a počas minulého víkendu aj na festivale Toto je hip-hop. Zahrá aj na českom Hip Hop Jame (15. - 17. júla), 27. augusta so živou kapelou vo Zvolene a ako prezradil, na september a október pripravuje turné po Slovensku a Česku.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Klaxons nakrúcali v Egypte videoklip k singlu
<< predchádzajúci článok
Cheryl Cole previezli na súkromnú kliniku

Hip-hopom je možné osloviť všetkých, tvrdí Vladis - diskusné fórum čitateľov