28. januára 2006

Historické striebro v cyklokrose pre Gavendu

Slovenský cyklokrosár Róbert Gavenda vybojoval na majstrovstvách sveta v holandskom Zeddame v pretekoch juniorov striebornú medailu. Osemnásťročný Trenčan je prvým Slovákom, ktorý na šampionáte v ...

ZEDDAM 28. januára (WN/SITA) - Slovenský cyklokrosár Róbert Gavenda vybojoval na majstrovstvách sveta v holandskom Zeddame v pretekoch juniorov striebornú medailu. Osemnásťročný Trenčan je prvým Slovákom, ktorý na šampionáte v ére samostatnosti získal cenný kov. Majstrom sveta sa stal domáci Holanďan Boy van Poppel, syn niekdajšieho výborného cyklistu a víťaza etáp na Gire a Tour de France Jeana-Paula. Bronz si vybojoval Belgičan Tom Meeusen. V mrazivom počasí sa na štart pretekov postavilo 64 cyklokrosárov zo šestnástich krajín, ktorí mali na zmrznutom až ľadovom povrchu veľa problémov a pády neboli výnimkou. Ďalší dvaja Slováci Jakub Šíbr a Marián Šimora skončili na 46., resp. 59. mieste.

Gavenda sa od úvodu pretekov držal v popredí. Už v prvom kole sa snažil rýchlymi nástupmi zbaviť svojich súperov, čo sa mu však nepodarilo. V treťom a štvrtom okruhu sa na technickej trati prepadol až na 6. miesto a zdalo sa, že do boja o medaily nezasiahne. V predposlednom okruhu však opäť zrýchlil a chvíľu pelotón aj ťahal. V záverečnom okruhu nastúpil divákmi hnaný domáci Van Poppel. Gavenda sa ho držal, ale predstihnúť ho už nedokázal. "Môžeme byť spokojní, keďže máme historickú medailu, po ktorej sme veľmi túžili. Zlato je síce zlato, ale aj striebro je pekné. Preteky boli dosť náročné, lebo na trati bolo dosť ľadu a viacerí aj špičkoví pretekári sa nevyhli pádom. Robo Gavenda jazdil v zákrutách skôr na istotu a našťastie nespadol. Do cieľa došiel necelé 3 sekundy za Holanďanom, ktorého v závere výborne povzbudzovali diváci a napokon si vybojoval zlato," komentoval z dejiska MS tréner Róbert Glajza. Gavenda má za sebou najúspešnejšiu sezónu kariéry, v ktorej sa stal majstrom Európy, víťazom Svetového pohára a z MS si odváža striebro.
V pretekoch mužov do 23 rokov obhájil vlaňajší titul Zdeněk Štybar. Dvadsaťročný Čech zdolal domáceho Larsa Booma, tretí skončil Belgičan Niels Albert. Slovensko v tejto kategórii nemalo zastúpenie. Preteky nádejí boli po celý čas súbojom trojice pretekárov, ktorí si neskôr podelili medaily. Do posledného kola vchádzal s miernym náskokom Boom, keď jeho súperi na klzkej trati spadli. Trio sa však v druhej polovici okruhu spojilo a pred dvoma poslednými zákrutami zaútočil Štybar a rozhodol o víťazstve. Čech sa stal po Svenovi Nijsovi a Bartovi Wellensovi tretím cyklokrosárom histórie, ktorý obhájil titul majstra sveta v kategórii mužov do 23 rokov.

Výsledky - MS v cyklokrose v Zeddame:
Juniori: 1. Boy van Poppel (Hol.) 38:03, 2. Róbert Gavenda (SR) +3 s, 3. Tom Meeusen (Belg.) +9, 4. Yannick Martinez (Fr.) +14, 5. Sascha Weber (Nem.) +20, 6. David Menger (ČR) +21,... 46. Jakub Šíbr +3:14, 59. Marián Šimora (obaja SR) +5:10
Muži do 23 rokov: 1. Zdeněk Štybar (ČR) 51:01, 2. Lars Boom (Hol.) čas ako víťaz, 3. Niels Albert (Belg.) +2, 4. Aurelio Fontana (Tal.) +1:03, 5. Sebastian Langeveld (Hol.) +1:25, 6. Romain Villa (Fr.) 1:31

FOTO : SITA/AP