Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. mája 2015

HISTORIK: Na oslobodení Slovenska mal podiel aj 1. čs. armádny zbor



Na nedatovanej reprosnímke vydanej 29. septembra 2014 Karpatsko-duklianska operácia. Na snímke sa guľometčíci presúvajú za pechotu pred Duklou.



Zdieľať
Na nedatovanej reprosnímke vydanej 29. septembra 2014 Karpatsko-duklianska operácia. Na snímke sa guľometčíci presúvajú za pechotu pred Duklou. Foto: TASR/Archív


Bratislava 8. mája (TASR) - Do bojov pri oslobodzovaní Československa, ktoré prebiehali od septembra 1944 do začiatku mája 1945, sa aktívne zapojili aj príslušníci 1. československého armádneho zboru, sformovaného na území Sovietskeho zväzu. Ich bojová činnosť spojená s oslobodzovaním Československa sa začala 9. septembra 1944, t. j. v deň nasadenia zboru do bojov v Karpatsko-duklianskej operácii a trvala osem mesiacov.

"V tomto období sa príslušníci zboru zúčastnili na realizácii Karpatsko-duklianskej operácie, ktorá bola súčasťou Východokarpatskej operácie Červenej armády, Východoslovenskej operácie, Západokarpatskej, Ostravskej a Pražskej operácie," priblížil pre TASR Jozef Bystrický z Vojenského historického ústavu (VHÚ). Ako dodal, posledné bojové úlohy príslušníci zboru plnili už po oficiálnej kapitulácii nemeckých vojsk, keď 10. mája 1945 likvidovali zvyšky nepriateľských jednotiek v priestore obcí Konice, Boskovice, Svitávka a Letovice. "Symbolickým zakončením ich bojovej cesty sa stal slávnostný pochod jednotiek 1. čs. armádneho zboru ulicami Prahy dňa 17. mája 1945," dodal.

Podľa historika predstavoval 1. čs. armádny zbor najpočetnejšiu zložku československého vojska, ktoré sa sformovalo v zahraničí počas druhej svetovej vojny. "Mnohí jeho príslušníci už pred začatím bojov na prístupoch z poľského územia k hranici Slovenska v priestore Duklianskeho priesmyku mali za sebou boje, ktorými prešli pri ukrajinskom Sokolove v marci 1943 v radoch 1. čs. samostatného práporu v ZSSR či v jednotkách 1. čs. samostatnej brigády od novembra 1943 do marca 1944 na západnej Ukrajine," vysvetlil Bystrický.

Pred nasadením do bojov v Karpatsko-duklianskej operácii bolo v súčastiach zboru spolu 16.451 osôb. Z toho bolo 7852 Čechov, 3326 Slovákov, 4030 Ukrajincov a Rusínov, 1243 osôb sa hlásilo k inej národnosti.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vodca strany UKIP Nigel Farage prehral vo svojom volebnom obvode
<< predchádzajúci článok
Životy dvoch ukrajinských vojakov si vyžiadali boje na východe krajiny