Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. novembra 2005

Hľadajú ihlu v kope sena



V diskusiách o nepriaznivej demografickej situácii v Nemecku čoraz častejšie zaznievajú hlasy, že akademicky vzdelané ženy sa priľahko vzdávajú rodenia detí, napísal renomovaný denník Frankfurter Allgemeine Zaitung (FAZ).



Zdieľať
V uplynulých rokoch sa už o klesajúcom počte detí týchto žien vyslovilo mnoho názorov - od ťažkého rozhodovania medzi zamestnaním a starostlivosťou o potomkov, o katastrofálnej situácii v starostlivosti o malé deti, o dlhšom období vzdelávania, ktoré ženám umožňuje myslieť na založenie rodiny až vo vyššom veku. Profesorka pre európsku politiku a sociálne vedy z Magdeburskej odbornej vysokej školy Christiane Dienelová (40) síce spomínané názory nevyvracia, ale príčiny tejto dilemy vzdelaných žien hľadá v niečom inom, píše FAZ.

Plánovanie rodín nezlyháva podľa Dienelovej na nezlučiteľnosti detí a kariéry, ale na „sobášnom trhu“. Túžba po deťoch vysokoškolsky vzdelaných žien je rovnaká ako u ich vrstovníčok a „vydaté akademicky vzdelané ženy sú iba vzácne bezdetné rovnako ako ostatné ženy“, tvrdí profesorka a sama matka dvoch detí. Avšak mnohé z nich si už po tridsiatke, po zabezpečení postavenia, nedokážu nájsť partnera, ktorý je rovnako dobre vzdelaný ako ony. Keďže stále platí, že muži bývajú o niekoľko rokov starší ako ich partnerky, 35- až 40-roční sú už väčšinou viazaní.
Najmenej polovica mužov s vyšším vzdelaním sa totiž pri výbere partnerky často orientuje smerom „dole“ - lekári si berú zdravotné sestry, šéfovia sekretárky a profesori svoje asistentky. „Partnerský trh je pre vysokoškoláčky potom veľmi úzky. Ženy na ňom ponúkajú svoju krásu a mladosť, kým muži svoj sociálny status a peniaze. Preto môžu mať mladšie partnerky, a predovšetkým si môžu pri zachovaní spoločenského uznania vyberať aj pod úrovňou svojho vzdelania.
Rovnocenným partnerkám sa muži orientovaní na kariéru vyhýbajú širokým oblúkom, dosvedčujú to už dávnejšie vedecké výskumy. Americká psychologička z Michiganskej univerzity Stephanie Brownová  nedávno došla v štúdii k záveru, že čím viac muži investujú do svojho vzdelania, tým je pravdepodobnejšie, že sa ich partnerkou stane žena v podriadenom postavení. Menej vyberaví sú títo muži iba pri krátkodobých vzťahoch, tzv. One-night-Stands.
Britskí vedci sa v rozsiahlej štúdii zamerali na to, aký a či vôbec má vyšší inteligenčný koeficient (IQ) vplyv na šance uzavrieť manželstvo u mužov a žien. Došli k jednoznačnému výsledku, že čím múdrejší a vzdelanejší je muž, tým má väčšie šance nájsť si ženu. U žien to bolo naopak. S každým rastom IQ o 16 bodov vzrástli šance na sobáš u mužov o 35 %, zatiaľ čo u žien klesli o 40 %. Podľa Brownovej má tvrdenie, často odmietané ako feministická propaganda, že muži majú jednoducho strach z rovnocenných žien zameraných na kariéru, genetickú príčinu. Na ženy z nižšej vzdelanostnej skupiny sa dá pri starostlivosti o deti viac spoľahnúť a zároveň sa evolučno-technické nebezpečenstvo, že ich podvedú alebo opustia, udržiava v prijateľnejších hraniciach.

(apl, FAZ, Handelsblatt)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mjanmarsko predĺžilo domáce väzenie pre disidentku Su-Ťijovú
<< predchádzajúci článok
V skrate