Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

03. mája 2021

Hlas odovzdal vyše 300-tisíc podpisov za predčasné voľby, Pellegrini odmieta zneužitie referenda (video)



aktualizované 3. mája 9:58 Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) ...



Zdieľať
bp_9986 676x451 3.5.2021 (Webnoviny.sk) -


  • aktualizované 3. mája 9:58


Strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) odovzdala petičnému výboru viac ako 302-tisíc podpisov. Uviedol to predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) a poslanec Národnej rady SR Peter Pellegrini na tlačovej besede pred Prezidentským palácom.

Podpisy začala strana zbierať 5. februára a ide o počet, ktorý zozbieral výlučne Hlas-SD. Besedu strana zorganizovala pri príležitosti odovzdávania podpisov pod petíciou za vypísanie referenda za predčasné voľby. Podľa Pellegriniho toto nie je referendum politických strán, ale občanov.

Čaputovú požiadal o čo najrýchlejšiu kontrolu


Pellegrini požiadal prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby vzhľadom na vysoký počet podpisov bola kontrola petičných hárkov vykonaná v čo najkratšom možnom termíne. Podľa predsedu strany sa totiž petičnému výboru odovzdá viac ako 600-tisíc hlasov.



Započítal pritom aj podpisy, ktoré zbierali iné politické strany. Dodal, že ak sa plánuje prezidentka obrátiť na Ústavný súd SR (ÚS SR), tak ako avizovala, mala by to urobiť čo najskôr.

Ak ÚS SR rozhodne, že referendum nebolo v súlade s ústavou, tak až potom strana Hlas-SD bude zvažovať aké budú jej ďalšie kroky. Pellegrini uviedol, že by zvážili aj prípadnú legislatívnu iniciatívu.

Otázka je v súlade s ústavou


Z nášho pohľadu sme presvedčení, na základe tých ľudí, ústavných právnikov alebo ľudí, ktorí predtým na úrade pracovali, že tá otázka je v súlade s ústavou a občania majú právo na takéto referendum,“ konštatoval.

Strana plánuje referendum podporovať vysvetľujúcou kampaňou, aby tento nástroj priblížila ľuďom. Pellegrini odmieta myšlienku zneužitia referenda na predvolebnú politickú kampaň.

Referendum na Slovensku vyhlasuje prezident na základe petície aspoň 350-tisíc občanov alebo na základe uznesenia Národnej rady SR (NR SR) do 30 dní od petície, respektíve uznesenia NR SR. Referendum sa vykoná do 90 dní od jeho vyhlásenia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem



Zdroj: Webnoviny.sk - Hlas odovzdal vyše 300-tisíc podpisov za predčasné voľby, Pellegrini odmieta zneužitie referenda (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Expolicajného funkcionára Pakšiho čaká súd, rozhodovať bude o dohode v kauze Judáš
<< predchádzajúci článok
Ministerstvo chce proti COVID-19 očkovať v ambulanciách praktických lekárov. Akou vakcínou a ktoré ročníky?

Hlas odovzdal vyše 300-tisíc podpisov za predčasné voľby, Pellegrini odmieta zneužitie referenda (video) - diskusné fórum čitateľov