Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. augusta 2010

Hlasovací preukaz na referendum si možno vybaviť



Občania, ktorí majú záujem hlasovať 18. septembra v referende iniciovanom stranou Sloboda a Solidarita (SaS) nemusia hlasovať len v mieste svojho trvalého bydliska. Hlasovať sa ...



Zdieľať
volby Foto: SITA/Martin HavranBRATISLAVA 22. augusta (WEBNOVINY) – Občania, ktorí majú záujem hlasovať 18. septembra v referende iniciovanom stranou Sloboda a Solidarita (SaS) nemusia hlasovať len v mieste svojho trvalého bydliska. Hlasovať sa dá v ľubovoľnom z okrskov na Slovensku. Potrebný je na to prenosný hlasovací preukaz. Obce ich už začali vydávať a požiadať o preukaz sa dá v ich úradných hodinách, najneskôr do 16. septembra, povedala pre agentúru SITA riaditeľka odboru volieb a referenda Ministerstva vnútra SR Lívia Škultétyová. Na vybavenie stačí občiansky preukaz. Ak záujemca o prenosný hlasovací preukaz nemôže prísť osobne, môže v jeho mene požiadať o vydanie preukazu aj iná osoba. Potrebné je na to podpísané splnomocnenie so všetkými údajmi z občianskeho preukazu žiadateľa a aj osoby, ktorej dal žiadateľ o prenosný hlasovací preukaz splnomocnenie na vybavenie.


Referendum iniciované stranou SaS vyhlásil prezident Ivan Gašparovič na sobotu 18. septembra. Občania sa v ňom vyjadria k šiestim otázkam - zrušeniu koncesionárskych poplatkov, obmedzeniu poslaneckej imunity, zníženiu počtu poslancov, stanoveniu maximálnej ceny vládnych limuzín, voľbám cez internet a zmene v tlačovom zákone. SaS, ktorá uspela vo voľbách, presadila štyri body referenda do programových téz novej stredopravej vládnej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Hlasovať sa bude od 7:00 do 22:00. Ak to bude v niektorých obciach potrebné, môže sa začať hlasovať o dve hodiny skôr. Hlasovať v plebiscite môžu všetci, čo majú toto právo aj pri voľbách do Národnej rady SR. Hlasovať však voliči - občania SR vo veku 18 a viac rokov, môžu len na území SR.

Ministerstvo vnútra v súčasnosti podľa Škultétyovej distribuuje všetky tlačivá potrebné pre hlasovanie v referende, od hlasovacích lístkov až po pokyny pre členov referendových komisií. Obce už začali posielať informácie o čase a mieste konania referenda. Oznámenia, ktoré upozornia aj na to, že hlasovať sa dá iba s občianskym preukazom, by mali poslať do utorka 24. augusta. Ak však občan oznámenie dovtedy nedostane, mal by sa podľa Škultétyovej obrátiť na obec.

Dodržiavanie právnych predpisov pri príprave a konaní referenda sleduje Ústredná komisia pre referendum Slovenskej republiky. Minister vnútra Daniel Lipšic zvolal je prvé zasadnutie na utorok 24. augusta do sídla ministerstva vnútra. Vyžrebujú na ňom vedenie komisie a komisia sa tiež zoznámi so stavom príprav na referendum, dodala Škultétyová.

Septembrové referendum by malo stáť 7 224 000 eur. Z nákladov na referendum pre Ministerstvo vnútra SR pôjde 5 964 000 eur a pre Štatistický úrad SR je určených 1 260 000 eur. Z výdavkov ministerstva vnútra sa najviac minie na činnosť komisií pre referendum, na ich zákonné nároky, ako sú napríklad náhrady mzdy členom komisií všetkých stupňov, odmeny členom okrskových komisií, cestovné náhrady. Peniaze idú aj na tlač a distribúciu hlasovacích lístkov, hlasovacích preukazov s ochrannými prvkami, metodických a informačných materiálov, na ochranu verejného poriadku počas konania referenda a na vybavenie miestností, kde sa bude hlasovať. Výsledky hlasovania spracuje štatistický úrad.

Zo šiestich referend, ktoré sa konali od vzniku samostatnej SR, boli štyri neúspešné - v rokoch 1994, 1998, 2000 a 2004. V roku 1997 bol plebiscit zmarený vtedajším ministrom vnútra Gustavom Krajčim. Krajči zasiahol do referenda s dvoma otázkami - jednej, týkajúcej sa vstupu do NATO, a druhej, priamej voľby prezidenta - tak, že referendové lístky boli vytlačené a distribuované bez otázky o priamej voľbe prezidenta. Doteraz iba jedno -referendum v máji 2003 o vstupe SR do EÚ - bolo platné. Zúčastnilo sa ho 52,15 percenta oprávnených občanov. Podľa Ústavy SR, výsledky referenda sú platné, ak sa na ňom zúčastnila nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bolo rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Listová zelenina znižuje riziko vzniku diabetu 2. typu
<< predchádzajúci článok
Bývalú skládku v Boleráze po rokoch zrekultivujú