Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. apríla 2007

Hlavnou príčinou zmien klímy je podľa OSN ľudská činnosť



Medzivládny panel OSN v piatok v Bruseli po dlhom a náročnom vyjednávaní prijal správu o klimatických zmenách, v ktorej varuje pred ďalekosiahlymi dôsledkami globálneho otepľovania. Škody budú ...



Zdieľať

BRUSEL 6. apríla (WEBNOVINY) - Medzivládny panel OSN v piatok v Bruseli po dlhom a náročnom vyjednávaní prijal správu o klimatických zmenách, v ktorej varuje pred ďalekosiahlymi dôsledkami globálneho otepľovania. Škody budú rýchlejšie a rozsiahlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo, a budú siahať od hladomoru v Afrike a Ázii cez vyhynutie mnohých biologických druhov až po stúpanie hladiny oceánov, konštatuje sa v správe. Zástupcovia viac než stovky krajín, ktoré sa podieľajú na práci panelu, sa na konečnom znení hodnotiacej správy o zmenách klímy dohodli po sporoch, ktoré trvali celú noc. Niektorí vedci vyčítali vládnym delegátom, že ich nálezy bagatelizujú.

Správa Medzivládneho panelu pre klimatické zmeny (IPCC), hlavného svetového orgánu pre klimatické zmeny, je doteraz najtvrdším hodnotením hrozby plynúcej zo zmien klímy. Predpovedá nedostatok vody, ktorým môžu trpieť miliardy ľudí, vyhynutie mnohých rastlinných a živočíšnych druhov a rast hladiny oceánov, ktorý môže trvať niekoľko storočí. Správa IPCC navyše uvádza, že klimatické zmeny už nie sú iba neurčitou a vzdialenou hrozbou, ale aktuálnym problémom dneška.

Hlavnou príčinou globálneho otepľovania sú podľa správy s veľkou pravdepodobnosťou emisie skleníkových plynov, produkované prevažne spaľovaním fosílnych palív, teda ľudskou činnosťou. To je práve bod, s ktorým niektoré vlády vrátane americkej nesúhlasia či polemizujú. Správa varuje, že klimatické zmeny môžu spôsobiť prudký pokles poľnohospodárskej úrody v Afrike, topenie himalájskych ľadovcov či ďalšie vlny horúčav v Európe a Severnej Amerike.

Proti navrhovanému zneniu správy vzniesli na poslednú chvíľu námietky zástupcovia vlád Spojených štátov, Číny, Ruska a Saudskej Arábie. Proti ich návrhom sa postavila početná skupina vedcov, tí však nakoniec ustúpili a navrhované zmeny schválili. Podľa agentúry AP však viacerí renomovaní vedci po piatkovom rokovaní avizovali, že sa už po týchto skúsenostiach odmietajú naďalej podieľať na činnosti IPCC.

Konečný text takmer 1400-stranovej správy varuje pred ničivým vplyvom emisií skleníkových plynov do ovzdušia na stav klímy, predpovedá častejší výskyt prírodných anomálií, búrok, záplav, či naopak extrémneho sucha a hrozivé zrýchľovanie tempa roztápania ľadovcov a zvyšovania hladiny oceánov.

Oproti pôvodnému návrhu boli zo správy nakoniec na žiadosť niektorých vlád vyškrtnuté viaceré alarmujúce pasáže. Na žiadosť americkej vlády napríklad vypustili odsek, ktorý obsahoval konštatovanie, že v Severnej Amerike spôsobia klimatické zmeny "vážne ekonomické škody, ako aj podstatné narušenie ekosystému". Čínska a ruská vláda sa zase zasadzovali za vypustenie pasáže, podľa ktorej klimatické zmeny už teraz s "veľmi vysokou" pravdepodobnosťou devastujú lokálne ekosystémy. Zástupcovia oboch vlád trvali na tom, že na takéto tvrdenie neexistuje dostatok nespochybniteľných dôkazov.

SITA, Reuters, AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Priemyselný park vo Vrábľoch sa bude rozširovať
<< predchádzajúci článok
Protikorupčné opatrenia v eurofondoch sú stále nedostatočné