Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2013

Hlina poslal Ficovi list, vláde chce predložiť interpelácieNezaradený poslanec Alojz Hlina v pondelok elektronicky zaslal premiérovi Robertovi Ficovi list, v ktorom ho žiada o možnosť predložiť na rokovaní kabinetu ministrom interpelácie. Úrad ...Zdieľať
alojz hlina BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Nezaradený poslanec Alojz Hlina v pondelok elektronicky zaslal premiérovi Robertovi Ficovi list, v ktorom ho žiada o možnosť predložiť na rokovaní kabinetu ministrom interpelácie.


Úrad vlády SR to nekomentuje, uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa premiéra Beatrice Szabóová.

Poslanec si podľa svojich slov počká na odpoveď z úradu vlády a podľa toho sa rozhodne, aké ďalšie kroky podnikne. "To by sme na tom boli zle, keby poslanec nemohol prísť na rokovanie vlády," dodal Hlina pre agentúru SITA.

Hlina premiérovi oznámil, že v čase, keď bol služobne odcestovaný 27. júna, sa ministri nezúčastnili na interpeláciách poslancov v Národnej rade SR. "Preto som nemohol predložiť interpelácie pre niektorých členov Vašej vlády," píše Hlina, ktorý je pripravený na kompromisné riešenie, "a to, že interpelácie predložím Vašim ministrom priamo na rokovaní vlády."

Interpelácie sú podľa neho mimoriadne závažné a nestrpia odklad. Má pripravených päť interpelácií pre premiéra Roberta Fica, ministerku zdravotníctva Zuzanu Zvolenskú a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Zvolenskú chce interpelovať, pretože podľa neho sofistikovaným spôsobom poškodzuje občanov. Na Kaliňáka sa chce obrátiť pre nezverejnený záznam policajného zásahu voči Jánovi Slotovi a na premiéra zase v súvislosti s pôsobením nebankových spoločností. Ďalšie dve interpelácie zatiaľ nespresnil.

Hlina na poslednom riadnom zasadnutí národnej rady zablokoval hlasovanie o dvadsiatke opozičných poslaneckých návrhoch. Pred hlasovaním sa postavil za rečnícky pult so slovami, že Smer-SD si nectí rokovací poriadok parlamentu a on neodíde, pokiaľ nepríde vláda a nebude môcť predniesť svoje interpelácie. Predseda parlamentu Pavol Paška po viacerých neúspešných výzvach, aby sa Hlina posadil do lavice a umožnil hlasovanie, ukončil 21. schôdzu s tým, že poslanci o návrhoch rozhodnú na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa podľa harmonogramu uskutoční v septembri.

Poslanec sa za rečníckym pultom domáhal podania interpelácií, ktoré mu podľa vlastných slov nebolo umožnené 27. júna. Vtedy asi pol hodiny čakal v sále na členov vlády a opakovane čítal z rokovacieho poriadku parlamentu, že počas interpelácií musia byť v sále prítomní členovia vlády. V sále najprv nesedel nikto, neskôr prišiel minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Hlina sa dožadoval účasti viacerých členov kabinetu, čo Paška zabezpečiť nevedel. Preto bod interpelácií prerušil s tým, že bude pokračovať na ďalšej riadnej schôdzi. Paška neplánuje zvolať osobitnú schôdzu, na ktorej by poslanci hlasovali o dvadsiatke opozičných návrhov, čo nestihli na poslednom riadnom zasadnutí národnej rady.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na Draždiaku ukradli žene kabelku, mala v nej tisíc eur
<< predchádzajúci článok
Kvalitu reštaurácií a hotelov bude štát merať certifikátmi

Hlina poslal Ficovi list, vláde chce predložiť interpelácie - diskusné fórum čitateľov