14. apríla 2008

HOKEJ-NHL: Boston zdolal Montreal a znížil stav série

Hokejisti Bostonu vrátili Montrealu predchádzajúcu prehru v predĺžení a v nedeľňajšom zápase prvého kola play off NHL zvíťazili 2:1

Hokejisti Bostonu vrátili Montrealu predchádzajúcu prehru v predĺžení a v nedeľňajšom zápase prvého kola play off NHL zvíťazili 2:1. O triumfe domácich rozhodol v 10. min nadstaveného času center Marc Savard a Bruins, za ktorých odohral kapitán Zdeno Chára takmer 30 minút, tak znížili stav série na 1:2. Boston konečne po 13 neúspešných pokusoch v rade dokázal Montreal zdolať. "Je všeobecne známe, že nemáme veľa technických hráčov, a tak musíme ísť našou cestou a tou je tvrdá práca. Snažíme sa čo najviac sťažovať rozohrávku ich obrany," povedal Savard. Do Bostonu pricestovalo aj niekoľko tisíc fanúšikov Canadiens a pokračovali v bučaní vždy, keď sa Chára dotkol puku. Domáci priaznivci sa však nenechali zahanbiť a hostí prekričali. "Som rád, že im ukázali, kto je pánom v tejto budove," poznamenal tréner Bostonu Claude Julien.

Hráči New Jersey utiekli po víťazstve 4:3 po predĺžení nad New York Rangers hrobárovi z lopaty. Gól útočníka Johna Maddena v 67. min rozhodol o tom, že Devils znížili stav série na 1:2. Tentoraz sa šťastie priklonilo k hosťom. Madden síce prehral v útočnom pásme buly, ale v rohu vybojoval puk, ktorý si po jeho nahodení pred bránku zrazil do siete nováčik Marc Staal. "Nebudem klamať, bola v tom poriadna dávka šťastia. Hľadal som Sergeja Brylina a našiel som nohu ich obrancu," tešil sa Madden. "Prvé dva zápasy sme mali podobné šťastie my, dnes sa priklonilo k súperovi. Musíme bojovať ďalej, stále vedieme v sérii 2:1," vyjadril sa krídelník Rangers Jaromír Jágr, ktorý asistoval pri všetkých domácich góloch.
Keď Calgary prehrávalo v 4. min súboja proti San Jose už 0:3, málokto veril, že z víťazstva sa napokon budú tešiť domáci. Flames však vymenili gólmana Miikku Kiprusoffa za veterána Curtisa Josepha a ten ich doviedol k výhre 4:3. "Miikka je podľa mňa najlepší brankár v lige. Ja som len rád, že som mohol pomôcť mužstvu. Viem, aká je moja rola," povedal 40-ročný Joseph. O víťazný gól sa postaral necelé štyri minúty pred koncom tvrdou strelou veterán Owen Nolan. "Bolo nepríjemné pozerať sa na to, ako sme zápas začali, ale potom sme sa čoskoro vrátili k nášmu systému hry a to bolo dôležité," povedal Nolan. Favorit série San Jose tak prehráva 1:2 na zápasy.
Vynikajúci výkon brankára Martina Birona doviedol Philadelphiu k výhre 2:0 na ľade Washingtonu. Séria sa tak sťahuje do Philadelphie za stavu 1:1. Hosťom sa podarilo ustrážiť Alexandra Ovečkina, ktorému zápas nevyšiel. V prvej tretine odohral síce len šesť striedaní, ale na ľade strávil 10 minút. S tým nemohol byť spokojný kouč Capitals Bruce Boudreau. "Nepáčilo sa mi, ako si predlžoval striedania. Viem, že si hovorí, že to dokáže a chce pomôcť tímu, ale vyzeral potom unavene a trošku aj frustrovane. Keď mal puk, hneď bolo okolo neho klbko hráčov súpera. Ale nemôžeme z toho robiť vedu, každý hráč má právo na zlý zápas." To, že najlepší strelec základnej časti nebol vo svojej koži, dokazuje aj nezmyselná strela od svojej modrej čiary v poslednej minúte druhej tretiny. Ovečkin po zápase povedal: "Nehrali sme na sto percent. A navyše sme nehrali naším štýlom."

Výsledky:
VÝCHODNÁ KONFERENCIA
NY Rangers - New Jersey 3:4 po predĺ. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1) - stav série 2:1
Góly: 13. Dubinsky (Jágr, Straka), 27. Avery (Gomez, Jágr), 41. Dubinsky (Straka, Jágr) - 4. Brylin (Asham, Rupp), 33. Eliáš, 36. Parise (Langenbrunner, Martin), 67. Madden. Vylúčení: 11:8 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 30:33. Brankári: H. Lundqvist - Brodeur. Diváci: 18 200.

Washington - Philadelphia 0:2 (0:2, 0:0, 0:0) - stav série 1:1
Góly: 6. Umberger (Coburn), 16. J. Carter (Knuble). Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 24:41. Brankári: Huet - Biron. Diváci: 18 277.

Boston - Montreal 2:1 po predĺ. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0) - stav série 1:2
Góly: 7. Lucic (Savard, M. Stuart), 70. Savard (Schaefer, Wideman) - 25. Kostopoulos (Smolinski, Begin). Vylúčení: 4:5 na 2 min, navyše Hnidy - Latendresse na 5 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 31:28. Brankári: Thomas - Price. Diváci: 17 565.

ZÁPADNÁ KONFERENCIA
Calgary - San Jose 4:3 (1:3, 1:0, 2:0) - stav série 2:1
Góly: 14. Iginla (Phaneuf, Aucoin), 31. Langkow (Iginla, Nolan), 42. Phaneuf (Huselius, Nolan), 57. Nolan (Tanguay, Sarich) - 2. Clowe (J. Thornton), 4. Marleau (Clowe, Pavelski), 4. D. Murray (Cheechoo). Vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 25:27. Brankári: Kiprusoff (4. Joseph) - Nabokov. Diváci: 19 289.