04. októbra 2013

Hokejisti Zvolena porazili Poprad, Skalica vyhrala nad Košicami

Zvolenský krídelník Matej Sikela (vľavo), popradský obranca Mário Kurali (uprostred) a brankár Dušan Sidor (vpravo) počas zápasu 8. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi HKM Zvolen a HK Poprad vo Zvolene v piatok 4. októbra ...

Zvolenský krídelník Matej Sikela (vľavo), popradský obranca Mário Kurali (uprostred) a brankár Dušan Sidor (vpravo) počas zápasu 8. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy medzi HKM Zvolen a HK Poprad vo Zvolene v piatok 4. októbra 2013. Foto: TASR/Dušan Hein
Bratislava 4. októbra (TASR) - Hokejisti Zvolena zvíťazili nad Popradom 3:2. S rozdielnou štartovacou parketou nastúpili obe mužstvá na zápas, hostia s pozitívnou ťahajúci šnúru štyroch víťazných zápasov, domáci s tromi nadväzujúcimi prehrami. Zvolenčania si spočiatku zobrali bilanciu vlaňajšej sezóny k srdcu, ked šesťkrát pokorili 'kamzíkov' a schuti začali dobýjať bránku Sidora. Príliš sa im to však nedarilo, šance M. Juríka a Podkonického vyšli nazmar a skóre sa tak otvorilo na opačnej strane.

Prudká strela Kuraliho v 13. min pri hre štyroch na štyroch skončila v sieti, našťastie pre domácich, rovnakou mincou cez brániaceho Lapšanského odpovedal v presilovke v 15. min Mucha. Pod Pustým hradom preriedené divácke tribúny presne odhaľovali zašlú slávu majstra, ktorý síce 'dupal' naplno, už aj s takmer uzdraveným M. Chovanom, no na skóre sa ich snaha prejavovala len poskromne. V druhej tretine zodvihol zástavu 'rytierov' Brabenec v 35. min, keď po strele Podkonického, ktorú Sidor len vyrazil, stál na správnom mieste pred úplne odkrytou bránkou.

Popradčania ani zďaleka nepripomínali mužstvo s visačkou najproduktívnejšieho v extralige, v 24. min Paukovčekov nájazd Šimko vykryl, v 28. min nastrelil Nagy bočnú žŕdku a v 31. min spálil v presilovke tutovku T. Sýkora. V tretej tretine roztočili na chvíľu hostia kolotoč v útočnej tretine a keď sa z tlaku Zvolenčania vymanili, hneď aj skórovali. V 43. min mohli góly padnúť už z hokejoch Brabenca a Podkonického, do tretice bol úspešný až Podkonický, úplne voľný pred Sidorom. Keď už sa zdalo, že zápas vyústi do pokojného záveru, po hrubej chybe domácich znížil zblízka Lapšanský a zrodila sa dráma s 15-sekundovou power-play hostí.

Výsledok:
HKM Zvolen - HK Poprad 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
15. Mucha, 35. Brabenec, 43. Podkonický - 13. Kurali, 55. Lapšanský. Rozhodcovia J. Konc - Sčensný, Smrek, vylúčení 4:4, presilovky 1:0, v oslabení 0:0, 1110 divákov.

MsHK Žilina - HC'05 Banská Bystrica 1:4

Prvú tretinu súboja Žiliny s Banskou Bystricou ovplyvnili početné vylúčenia. V hosťujúcej presilovke o dvoch hráčov to skúšal z dobrých pozícií najmä Saracino, ale Laco bol pozorný. Na opačnej strane sa pri rovnakej výhode nepresadil Klouda. V 11. minúte išli do vedenia zverenci Vladimíra Országa. Kafka si s ľahkosťou obhodil Leška a jeho zrazená strela skončila za prekvapeným Lacom. Žilina v ďalšom priebehu rozprúdila ofenzívny kolotoč. Buc sám pred Kalembom nastrelil iba žrď, ale v 15. minúte už Šterbákov pokus po rýchlej akcii domácich prepadol za chrbát amerického gólmana.

Prostrednú časť hry začali lepšie Bystričania, keď unikol Macík, kľučkou si položil Laca a zasunul puk do siete. V početnej výhode piatich proti trom vyprodukovali hostia zdrvujúci tlak, počas ktorého domáci brankár predviedol niekoľko vynikajúcich zákrokov a udržal svoj tím s najtesnejším mankom. V polovici duelu mohol vyrovnať Drevenák, ale jeho tvrdú strelu Kalemba vyrazil. Žilinčania neskôr prevzali iniciatívu, v priebehu jednej minúty sa rútili na bránu Buc a Filip Novák, ani jeden z nich však nedokázal nájsť recept na súperovho gólmana. Pätnásť sekúnd pred sirénou sa v presilovke medzi kruhmi uvoľnil Meland a popod brvno zvýšil na rozdiel dvoch gólov.

Do tretieho dejstva vstúpili domáci tlakom. Dornič v početnej výhode nastrelil len konštrukciu brány, Linet po spolupráci s Macejkom zasa zakončil do Kalembu. V 47. minúte tesne po skončení presilovky našiel Heizer krížnou prihrávkou Kafku a ten nemal problém poslať puk do odkrytej časti brány. Od tohto priebehu Bystričania už len kontrolovali vývoj duelu a bez väčších ťažkostí a s prispením spoľahlivého Kalembu doviedli zápas do víťazného konca.

Výsledok:
MsHK DOXXbet Žilina - HC'05 Banská Bystrica 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)
15. M. Šterbák - 11., 47. Kafka, 23. Macík, 40. Meland. Rozhodovali: Lauff - Jobbágy, Rovenský, vylúčení: 7:7 presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1235 divákov

Hlasy po zápase
Jan Neliba, tréner Žiliny: "Hneď na úvod by som pochválil brankára hostí, pretože on bol rozhodujúcim faktorom. V druhej tretine sme si vypracovali viacero vyložených šancí, vrátane niekoľko samostatných nájazdov, a mali sme vyrovnať. Súhlasím, že gól do šatne na 3:1 bol rozhodujúci. Bystrica potom hrala to, čo potrebovala. My sme už nemali mentálne na to výsledok zvrátiť, hoci hráči chceli."

Miroslav Chudý, asistent trénera Banskej Bystrice: "Dnes nám oproti posledným zápasom chýbala ľahkosť v pohybe a v kombinácii, ale paradoxne sme dokázali zvíťaziť. Bojovali sme, chlapci išli jeden za druhého. Pomohol nám gól do šatne na 3:1, ktorý bol dôležitým momentom. V tretej tretine sme sa stiahli, vykrývali sme stredné pásmo a zamerali sme sa na defenzívu. Umnou hrou sme dotiahli výsledok do víťazného konca. Pomohol nám výborným výkonom brankár Kalemba, ale pochváliť musím všetkých hráčov za bojovnosť, pretože v Žiline sa vyhráva ťažko. Tieto tri body si veľmi ceníme."

HK 36 Skalica - HC Košice 2:1

V skalickej Hant Aréne sa stretli dve vedúce mužstvá tabuľky. Zápas sa začal vo svižnom tempe, útoky sa striedali na oboch stranách. Do výraznej šance sa dostal Kutálek, no vyťažil z toho len výhodu presilovej hry. Hostia pohrozili Chovanom, no gól prišiel až v 14. minúte, keď Bartoš potiahol puk a blafákom prekonal ležiaceho Lipovského. Vzápätí sa Skaličania usadili pred Hýlakovou bránkou a po Vyrúbalíkovej strele bolo vyrovnané.

V druhej tretine boli na začiatku iniciatívnejší Košičania, dostali sa do niekoľkých sľubných šancí, no udrelo na druhej strane, keď po vhodenom buly sa dostal k puku Vyrúbalík a jeho delovka dostala domácich do vedenia. V nasledujúcich minútach Skaličania povzbudení gólom hrali rýchly a obetavý hokej, dostávali sa i do šancí, no tie priam trestuhodne spaľovali. V závere sa Košičania vymanili z tlaku, začali útočiť, no ich strelecká muška vyšla tiež naprázdno.

Na úvod tretej tretiny si hostia vytvorili tlak. Mali i výhodu presilovej hry, v ktorej pozabudli na Šátka, ktorého zastavili len faulom. V ďalších minútach Košičania zvyšovali tlak pred bránkou Lipovského bolo horúco, no ten s prehľadom tieto situácie riešil. V závere tretiny Košičania v hre bez brankára sa snažili o vyrovnanie stavu, no Skaličania disciplinovanou hrou v obrane zápas dotiahli do víťazného konca.

Výsledok:
HK 36 Skalica - HC Košice 2:1 (1:1, 1:0, 0:0)
16., 23. Vyrúbalík - 14. Bartoš. Rozhodovali: Stano - P. Šefčík, Výleta, vylúčení: 2:3, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 1779 divákov

Josef Turek, tréner Skalice: "Súhlasím s kolegom. V prvej tretine sa to rozbiehalo. Druhá tretina však bola parádna. V tretej tretine nás Košice zo začiatku uzamkli, vytvorili si značný tlak, ktorý sme húževnatou obrannou hrou ustáli. Podržal nás Lipovský a so šťastím sme to zvládli."

Anton Tomko, tréner Košíc: "Myslím, že až na úvodnú tretinu sa hral dobrý hokej. V druhej tretine sa hra zrýchlila, šance sa spálili na oboch stranách. Urobili sme chybu pri vhadzovaní a inkasovali gól. Keď chceme vyhrávať musíme streliť viac gólov. Treba vyzdvihnúť brankárov na oboch stranách".

Dukla Trenčín - MHC Mountfield Martin 3:2 pp a sn

V 6. minúte sa k odrazenému puku dostal Themár, no z ľavého kruhu ho neprepasíroval za Lašáka. Hosťom uškodili tri vylúčenia v úvodnej desaťminútovke, pričom z druhého z nich inkasovali gól. V 7. minúte najskôr Petrovický tesne minul, následne však prihral Lintnerovi, ktorý pod hornú žŕdku otvoril skóre stretnutia. Domácich tento gól naštartoval a Komínek mieril v ďalšej šanci len tesne vedľa. V 17. minúte bol faulovaný Marek Kalus, z trestného strieľania na Šúreka nevyzrel. V závere úvodnej časti hry skúšal šťastie ešte Rusnák, jeho strela z medzikružia však našla len pripravenú lapačku gólmana Šúreka.

Martinčania po prestávke pridali na obrátkach. V polovici zápasu našiel Murček zadovkou kapitána Berana a ten prudkou strelou opečiatkoval hornú žŕdku. V 34. minúte už strela Tupého skončila za chrbtom brankára Lašáka, ktorý nič nevidel. O minútu mohol strhnúť vedenie na domácu stranu Pavlikovský, ktorý zostal voľný medzi kruhmi, no Šúrek ho vychytal. Hosťom sa obrat podaril v priebehu dvoch minút, keď Važanovu strelu tečoval pred Lašákom Fujerík.

V záverečnej časti hry sa nepodarilo pridať tretí gól hostí Važanovi, po ňom následne neuspel ani kapitán Martinčanov Beran. Trenčania ich nedôslednosť v zakončení potrestali v 46. minúte, keď šikovnú prihrávku od Komíneka zúročil Rastislav Pavlikovský na vyrovnávajúci gól. O dve minúty nato mohol prvý útok Dukly pridať aj tretí gól, no Petrovického zakončenie v sieti neskončilo. Rozuzlenie vyrovnaného zápasu priniesli nakoniec až samostatné nájazdy, v ktorých bol ako jediný úspešný Pavlikovský.

Výsledok:
Dukla Trenčín - MHC Mountfield Martin 3:2 pp a sn (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0, 1:0)
7. Lintner, 46. Pavlikovský, roz. nájazd Pavlikovský - 34. Tupý, 37. Fujerík. Vylúčení: 3:4, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Novák – Brath, Tvrdoň, 842 divákov