Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

31. decembra 2011

Hokejový rok 2011 poznačila tragédia v Jaroslavli



Zatiaľ čo vrcholom hokejového roka 2010 boli zimné olympijské hry vo Vancouveri, ten uplynulý výrazne poznačila tragická udalosť tímu Lokomotiv Jaroslavľ. Pád lietadla Jak-42 s ...



Zdieľať
halak BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) - Zatiaľ čo vrcholom hokejového roka 2010 boli zimné olympijské hry vo Vancouveri, ten uplynulý výrazne poznačila tragická udalosť tímu Lokomotiv Jaroslavľ.


Pád lietadla Jak-42 s hráčmi mužstva Kontinentálnej hokejovej ligy, pri ktorom zahynuli aj členovia realizačného tímu a posádka, celkom zatienil tohtoročné hokejové dianie.

Nešťastie bezprostredne po vzlietnutí stroja z letiska Tunošna obralo o jedného z najlepších útočníkov aj Slovensko, smrť totiž v troskách lietadla našiel aj kapitán slovenskej reprezentácie na májových majstrovstvách sveta Pavol Demitra.

Okrem charizmatického slovenského hokejistu zahynuli tiež traja českí hráči Jan Marek, Karel Rachůnek, Josef Vašíček, ale aj ďalšie známe mená ako Ruslan Salej, Karlis Skrastinš či Stefan Liv. Haváriu prežil ruský hráč Alexander Galimov, ktorý však o päť dní neskôr podľahol ťažkým zraneniam v nemocnici v Moskve. Jedinou osobou, ktorá je po nehode stále nažive, je člen posádky Alexander Sizov.



"Bol si hokejový boh na ľade a do hokejového neba si aj odišiel. Vždy budeme na teba spomínať s úsmevom, pretože tak si žil a nikdy nezabudneme, čo si pre nás urobil a čo si pre každého z nás znamenal," lúčil sa s Pavlom Demitrom jeden z jeho blízkych kamarátov Marián Gáborík.

Vyšetrovacia komisia za príčinu nešťastia označila nedostatočné preškolenie pilotov z lietadla staršieho typu a nesúlad medzi prvým a druhým pilotom pri štartovacom manévri, keď jeden z nich v rozhodujúcej fáze brzdil a druhý sa snažil zvýšiť rýchlosť.





Slovenský šampionát

Po športovej stránke boli udalosťou hokejového roka majstrovstvá sveta elitnej kategórie, ktoré sa prvýkrát v ére samostatnosti konali na Slovensku. Mestá Košice a Bratislava privítali šestnásť reprezentačných výberov, spolu 56 súťažných duelov videlo viac ako 400-tisíc priaznivcov.

Slovenský výber pod vedením kanadského trénera Glena Hanlona nedokázal na šampionáte pretaviť káder plný hviezd (Pavol Demitra, Miroslav Šatan, Marián Gáborík, Marián Hossa či Jaroslav Halák) na postup do vyraďovacej fázy.

Slováci vstúpili do turnaja vydretým víťazstvom nad Slovincami (3:1), no potom nasledovali prehry s Nemeckom a Ruskom, v oboch prípadoch 3:4. V kvalifikačnej fáze prišli ďalšie tesné prehry - s Českom 2:3 a Fínskom 1:2.

To už sa sen o postupe výberu SR do štvrťfinále definitívne rozplynul a domáce majstrovstvá ukončil slovenský tím víťazstvom nad Dánskom 4:1, po ktorom nasledovala emotívna rozlúčka kapitána Pavla Demitru s reprezentáciou. Ako sa neskôr v spojitosti so spomenutou haváriou lietadla ukázalo, bol to Demitrov posledný súťažný duel.

Na majstrovský trón sa po dlhých šestnástich rokoch vrátilo Fínsko, keď v bratislavskom finále zdolalo Švédsko vysoko 6:1. Strhujúca bola najmä záverečná tretina, v ktorej Fíni strelili päť gólov. Fínsky tím absolvoval šampionát s jedinou prehrou, keď ešte v základnej skupine prehral s Českom 1:2. O veľký rozruch sa vo fínskom výbere postaral v semifinálovom súboji proti Rusku mladík Mikael Granlund. Iba devätnásťročný útočník v dôležitom súboji o postup do finále za nerozhodného stavu 0:0 prekvapil všetkých vrátane ruského brankára Barulina "lakrosovým" gólom spoza bránky. Bronz si na MS vybojovali hráči Česka.



Neúspech na domácom svetovom šampionáte stál miesto trénera Glena Hanlona. Toho v polovici augusta nahradil skúsený český odborník Vladimír Vůjtek starší, jeho asistentom sa stal Peter Oremus. "Naším cieľom a stratégiou je vytvoriť kostru mužstva z hráčov európskych líg. Budeme sledovať hráčov v Európe aj v slovenskej extralige. Pre majstrovstvá sveta môžeme počítať s minimom hráčov z NHL, tých budeme chcieť do mužstva zabudovať neskôr," povedal Vladimír Vůjtek. Pod jeho vedením sa stalo Slovensko víťazom novembrového Nemeckého pohára, v decembri však skončili Slováci na Rakúskom pohári tretí.




Hetrik oceliarov

Na domácej hokejovej scéne opäť dominovali Košice. "Oceliari" majstrovský hetrik skompletizovali finálovým triumfom nad Popradom 4:1. Zloženie extraligového pelotónu sa pre sezónu 2011/2012 nezmenilo, keďže Žilina si v baráži proti Piešťanom udržala príslušnosť v najvyššej súťaži.

V extralige aj naďalej pôsobí reprezentačná dvadsiatka, ktorá na ostatných majstrovstvách sveta juniorov obsadila v USA 8. miesto. Na rozdiel od minulosti však tím do 20 rokov hráva aj zápasy s prvoligistami. Výber osemnásťročných hráčov na svojom šampionáte skončil na poslednom 10. mieste a zostúpil do I. divízie.




Tomčíkovej rekord

Po minuloročnej premiére na ZOH v roku 2011 debutovali hokejistky SR medzi elitou aj na MS. Pod vedením trénera Miroslava Karafiáta si Slovenky na úkor Kazašiek udržali príslušnosť medzi najlepšími aj pre nasledujúci šampionát. Veľkú zásluhu na tom mala gólmanka Zuzana Tomčíková, ktorú na základe hlasovania novinárov vyhlásili za najlepšiu brankárku šampionátu, ako aj najužitočnejšiu hráčku celých MS.

V troch dueloch v základnej A-skupine totiž zneškodnila 177 striel súperiek (proti Švédkam až 71) a dostala iba dvanásť gólov.

V sérii o udržanie si proti Kazachstanu raz udržala čisté konto a v druhom súboji inkasovala iba raz, pričom v samostatných nájazdoch zneškodnila všetky tri pokusy súperiek.

"Dievčatá aj na tomto šampionáte videli, že najlepšie svetové hráčky sú oveľa ďalej. Naše hráčky musia viac trénovať, nabrať väčšiu silu v posilňovni. Ak nechceme hrať iba o záchranu a strachovať sa do posledných sekúnd, ale bojovať v pokojnom strede svetovej špičky, potrebujeme najmä väčší počet hokejistiek. Ak nám vypadne jedna - dve hráčky základného kádra, potom je to cítiť," povedal po MS tréner M. Karafiát.


Triumf Bostonu pod vedením Cháru

Absolútnym víťazom ankety Zlatý puk 2011 sa stal obranca Zdeno Chára, ktorý v júni ako kapitán priviedol tím Boston Bruins k zisku cenného Stanleyho pohára. Vydarenú sezónu v zámorí mal aj Ľubomír Višňovský, ktorý sa stal najproduktívnejším bekom základnej časti NHL. Za najužitočnejšieho hráča NHL prvýkrát vyhlásili krídelníka Coreyho Perryho z Anaheimu, ktorý v základnej časti profiligy nastrieľal 50 gólov.

Po vyše ročnom snažení sa do Popradu podarilo dotiahnuť Kontinentálnu hokejovú ligu. Vedenie ruskej súťaže prijalo klub HC Lev Poprad do nadnárodnej súťaže a Popradčania pod vedením trénera Radima Rulíka sa stali prvým tímom v súťaži, ktorého sídlo nie je v niektorej z krajín bývalého Sovietskeho zväzu.

V lete 2011 sa prvýkrát v predsezónnej súťaži European Trophy predstavil tím zo Slovenska, Slovan Bratislava však vo svojej divízii skončil na treťom mieste a na decembrový finálový turnaj do Rakúska sa nekvalifikoval.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovenský futbalový rok 2011 v kocke
<< predchádzajúci článok
Jozef Stümpel posilní popradských Levov

Hokejový rok 2011 poznačila tragédia v Jaroslavli - diskusné fórum čitateľov

oreho16.1. 0:03:09