Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. októbra 2009

Holcim má byť hlavným dodávateľom betónu pre stavbu R1



Spoločnosť Holcim Slovensko, a.s. Rohožník má byť hlavným dodávateľom betónu na stavbu úsekov rýchlostnej cesty R1. Ide o výstavbu komunikácie medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami, vrátane ...



Zdieľať
BRATISLAVA 20. októbra (WEBNOVINY) - Spoločnosť Holcim Slovensko, a.s. Rohožník má byť hlavným dodávateľom betónu na stavbu úsekov rýchlostnej cesty R1. Ide o výstavbu komunikácie medzi Nitrou a Tekovskými Nemcami, vrátane severného obchvatu Banskej Bystrice, v dĺžke 52 kilometrov v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva. "Na tento rok je plánovaných 10 tis., maximálne 20 tis. ton cementu, čo zodpovedá 50 tis. kubickým metrom betónu," povedal v utorok pre agentúru SITA obchodný riaditeľ spoločnosti Miroslav Hollý v súvislosti s dodaním materiálu pre stavbu R1. Na uvedený projekt má ísť podľa neho spolu okolo 350 tis. kubických metrov betónu. Hollý dúfa, že spomínaný projekt, ktorý sa už začal realizovať, sa v budúcom roku naplno rozbehne.


Investor stavby R1 má podľa Hollého záujem spolupracovať s jedným partnerom. "Ale keď kapacitne nestíhame, hľadáme si ďalších partnerov, ktorí by robili záložné betonáže, alebo by nám pomáhali. Je to veľmi vysoký objem," dodal Hollý. Firma v tejto súvislosti pripravuje postaviť pri Nitre novú mobilnú betonáreň, aby kapacitne zvládala dopyt po betóne. Mobilná betonáreň bude dopĺňať štyri stále betonárne, ktoré má Holcim umiestnené po trase stavby R1.

Oficiálna štatistika o vývoji stavebnej produkcie podľa predstaviteľa Holcimu neodráža celkom presne reálnu situáciu. "Vyše dvesto našich zákazníkov sú výrobcovia stavebných materiálov, a podľa našich odberov je pokles oveľa dramatickejší. Je určite väčší, ako hovoria oficiálne štatistiky," tvrdí Hollý s poukázaním na dopady ekonomickej krízy. Podľa Štatistického úradu SR stavebná produkcia za osem mesiacov tohto roku klesla medziročne o 7,4 % na 3,686 mld. eur. Oproti siedmim mesiacom to znamenalo spomalenie poklesu o 1,2 percentuálneho bodu.

Napríklad pokles predaja suchých omietkových zmesí sa podľa Hollého pohybuje v rozmedzí 10 až 20 %. Tieto výrobky idú na dokončovacie práce na stavbách, ako aj na rekonštrukciu a zatepľovanie budov. Pri výrobkoch na báze cementu, ako tvary, pórobetón a betónové dlažby, dosahuje pokles odbytu 20 až 30 %.

"Najlepší indikátor vývoja do budúcna je segment transportovaného betónu, pretože tieto výrobky sa používajú na zakladanie nových stavieb - základy a konštrukcie. A ten pokles je až 35 %," dodáva Hollý. Za príčinu označil to, že zakladanie nových stavieb sa v porovnaní s minulým rokom znížilo. Na jar tohto roku dosahoval tento pokles až okolo 40 %. V druhom polroku sa nové stavby síce rozbehli, ale v priemere je to stále o tretinu menej ako vlani. V budúcom roku podľa neho nemožno očakávať zmenu v zakladaní nových stavieb, stavebníctvo v súčasnosti totiž žije najmä z dokončovania rozostavaných stavieb. V reakcii na pokles odbytu a konkurenciu na trhu Holcim v tomto roku dvakrát znížil cenu cementu a v budúcom roku ju plánuje udržať na tohtoročnej úrovni.

Holcim predal na Slovensku za deväť mesiacov tohto roka 409 tis. ton cementu a slinku, čo je medziročne menej o 49 % a v zahraničí 471 tis. ton pri medziročnom raste o 7 %. Predaj kameniva klesol medziročne o 17 % na 812 tis. ton a transportbetónu o 26 % na 266 tis. kubických metrov. Medziročný pokles tržieb za tri štvrťroky predstavoval 32 %, firma pritom neuviedla objem dosiahnutých tržieb. Za hlavný vplyv na zníženie svojich tržieb na úroveň rokov 2006 a 2007 však považuje kombináciu tuhej zimy na začiatku tohto roka a ekonomickej krízy. V dôsledku toho predstavoval odhadovaný prepad dopytu po cemente a ďalších stavebných materiáloch približne 30 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Spoločnosť Holcim Slovensko, a.s. prevádzkuje cementáreň v Rohožníku, 29 betonární v západnej a strednej časti Slovenska, ako aj štyri závody na produkciu kameniva v Bratislave - Podunajských Biskupiciach, vo Veľkých Úľanoch, v Novom Meste nad Váhom a Remate. Je súčasťou švajčiarskeho koncernu Holcim Ltd. Do obchodného registra bola zapísaná vo februári 1992 ešte ako Hirocem, a.s. Od júna 2001 nesie spoločnosť súčasný názov, eviduje základné imanie 42,32 mil. eur. Na Slovensku v súčasnosti zamestnáva okolo 530 pracovníkov, čo je zhruba o 50 menej ako koncom vlaňajška. Pokles počtu zamestnancov zdôvodnila snahou o udržanie svojej pozície na trhu.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
GSK má výsledky ďalšej štúdie vakcíny proti chrípke H1N1
<< predchádzajúci článok
Sporitelia v 2. pilieri prišli podľa Kaníka o 84 mil. €