Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Šport

03. júla 2015

Holeša: Zákon o športe musí zadefinovať úlohu športu v spoločnosti



Na archívnej snímke prezident SZH Jaroslav Holeša



Zdieľať
Na archívnej snímke prezident SZH Jaroslav Holeša Foto: FOTO TASR/Martin Baumann
Bratislava 3. júla (TASR) - Zákon o športe musí nanovo zadefinovať úlohu športu v spoločnosti. Tvrdí to prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša, podľa ktorého je okrem finančného zabezpečenia veľkým problémom súčasnosti aj nedostatočná infraštruktúra. "Nemáme kde hrať a trénovať a týka sa to najmä mládeže a škôl," povedal v rozhovore pre TASR.


"Okrem práv a povinností musíme v zákone určiť aj spôsob financovania športu. Lebo oproti iným okolitým štátom sme na tom veľmi biedne. V hádzanej si napríklad pomôžem porovnaním - Maďarsko v nej má takmer štvornásobne väčšiu členskú základňu ako Slovensko, no kým tam je z rozpočtu na hádzanú príspevok 24 miliónov eur ročne, u nás to je iba 900.000 až milión eur," uviedol Holeša.

Ešte väčší problém ale vidí v infraštruktúre. "Halové športy trpia, funkčné haly spĺňajúce isté kritériá by sme spočítali na prstoch jednej ruky. Nemáme kde trénovať, najmä vo väčších mestách, a to sa týka mládeže a škôl ako takých. Pre hádzanú máme napríklad iba tri haly, v ktorých môžeme privítať medzištátne zápasy - v Prešove, v Hlohovci a v Šali. V Prešove je kompletne zrekonštruovaná za súkromné prostriedky majiteľa tamojšieho klubu Tatrana a v Hlohovci je to asi na polovicu medzi mestom a klubom Sporta Hlohovec. Ešte je tu Šaľa, ale tamojšia hala nespĺňa nároky modernej doby. Šatne sú nevyhovujúce, chýba zázemie pre novinárov, reprezentačné priestory, klimatizácia."

Holeša nedostatky nevidí iba z pohľadu hádzanej. "Problém je u nás ďaleko širší. Najmä ten, že deti nešportujú. Naša generácia vyrastala vonku, robili sme tam prakticky všetky športy. Bolo dosť ihrísk, ale za 25 rokov sa všetko zmenilo k horšiemu. Zákon o športe by to mal riešiť, rovnako aj prístup k telesnej výchove na školách. Mala by sa vrátiť medzi klasifikované predmety a byť povinná. Hodiny telesnej by mali byť v popoludňajších hodinách a školy by pri tom mohli viac spolupracovať napríklad s FTVŠ alebo s klubmi, úlohu učiteľov by tak mohli prevziať tréneri a dieťa by malo väčší výber. V anglosaskom systéme je bežné, že deti si popoludní musia vybrať krúžok a to buď kultúrny alebo športový. Ak to necháme na voľný výber ako je to teraz, deti športovať nepôjdu. My sme rozbehli na školách projekt Minihandball s penovou loptou, kde máme momentálne spolu asi 2500 detí. Dalo by sa to urobiť aj x-násobne širšie, ale chýbajú prostriedky."

Slovenský zväz hádzanej sa od začiatku aktívne zapájal do tvorby základných téz Zákona o športe. "Patrili sme medzi zväzy, ktoré si zobrali za úlohu dostať návrh do paragrafového znenia. Do mája, keď sa riešila nefinančná časť zákona, sme sa pravidelne stretávali," vysvetlil Holeša. Podľa neho spoločnosť musí začať chápať význam športu úplne z iného uhla ako doteraz. "U nás je, žiaľ, stále v povedomí, že peniaze do športu sú akoby vyhodené peniaze. Ale šport je žijúci organizmus, nie čierna diera. Boli by sme preto radi, aby sa zmenil pohľad spoločnosti na šport ako na nejakého prijímateľa, aby sme to vnímali tak, že šport je prospešný a zdravý pre všetkých."

Holeša verí, že od budúceho roka vstúpi nová legislatívna úprava do platnosti: "Vďaka pánovi Pellegrinimu má tento zákon aj politickú podporu. Preto verím, že sa to do konca roka podarí presadiť. Nie je to len otázka Slovenska, sme súčasťou Európskej únie, kde existuje tzv. Biela kniha o športe. Tá hovorí presne o tom ako je šport prospešný pre spoločnosť. Takže sme aj legislatívne dlžní EÚ, že sa k športu správame niekedy macošsky."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Repka považuje doterajšie nastavenie prísunu peňazí za likvidačné
<< predchádzajúci článok
Kráľovná športu si stráži atletické insígnie