Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2010

Homosexuáli v Keni sa boja, premiér im hrozí zatýkanímNajväčšia organizácia homosexuálov v Keni v pondelok informovala o panike, ktorú medzi jej členmi vyvolali najnovšie výroky tamojšieho premiéra Railu Odingu. Ten počas ...Zdieľať
homosexual Foto: SITA/APNAIROBI 30. novembra (WEBNOVINY) - Najväčšia organizácia homosexuálov v Keni v pondelok informovala o panike, ktorú medzi jej členmi vyvolali najnovšie výroky tamojšieho premiéra Railu Odingu.


Ten počas nedeľňajšieho vystúpenia pohrozil homosexuálom uväznením, ak budú prichytení pri súloži. Ako uviedol funkcionár Kenskej koalície gayov a lesieb Nguru Karugu, do kancelárie organizácie telefonujú znepokojení členovia, z ktorých sú niektorí nakazení vírusom HIV a obávajú sa, že by ich mohli zatknúť pri preberaní liekov vo vládnych klinikách. Odingov hovorca Dennis Onyango však ešte v nedeľu večer vyhlásil, že premiérove slová boli vytrhnuté z kontextu.

Na audionahrávke z vystúpenia, ktorú získala tlačová agentúra AP, Odinga hovorí, že "ak prichytia muža majúceho sex s iným mužom, uväzníme ich". Kenské orgány budú podľa neho postupovať rovnako aj v prípade, že "prichytia dievča s iným dievčaťom". Na inom mieste premiér vysvetľuje lesbizmus ako rúhanie. "Chceme krajinu, ktorá je čistá... Nechceme mať nič spoločné so sodomiou," povedal Odinga. Kenské zákony v súčasnosti zakazujú akýkoľvek "sex proti zákonom prírody", za čo v krajine hrozí 14 rokov vo väzení.

Odingov hovorca ubezpečil, že premiér sa iba snažil ukázať, ako odporcovia novej kenskej ústavy využívajú lži a šírenie strachu, aby získali ľudí na svoju stranu. Uviedol pritom dva príklady opozičnej propagandy, podľa ktorej nová ústava zlegalizuje homosexuálne sobáše. Tvrdenia, že premiér varoval pred zásahmi proti homosexuálom, sú však "úplne mimo", dodal Onyango.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Policajné hliadky na území Slovenska podľa krajov 30. november 2010
<< predchádzajúci článok
WIKILEAKS: Čína sa obávala reformy OSN