Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. novembra 2017

Honduraský opozičný prezidentský kandidát Nasralla neuzná výsledky



Na snímke Salvador Nasralla.



Zdieľať
Na snímke Salvador Nasralla. Foto: TASR/AP
Tegucigalpa 30. novembra (TASR) - Honduraský opozičný prezidentský kandidát Salvador Nasralla vo štvrtok vyhlásil, že neuzná oficiálne výsledky, ktoré zverejní najvyšší volebný tribunál. Podľa neho došlo k manipulácii výsledkov volieb, ktoré sa konali 26. novembra. Informovala o tom agentúra AP.


Nasralla, stredoľavicový kandidát, ktorý podľa najnovších čiastkových výsledkov už nevedie nad súčasným prezidentom, konzervatívcom Juanom Orlandom Hernándezom, vyhlásil, že nemôže vystáť "výsledky podvodného systému volebného tribunálu".

Nasralla povedal, že odstupuje od dokumentu, ktorý podpísal s Organizáciou amerických štátov, v ktorom sa zaviazal k rešpektovaniu výsledkov volieb. Argumentoval, že keď dokument podpísal, počítače volebného tribunálu "padli" a "to bola pasca".

Nasralla taktiež vyhlásil, že je právoplatným ďalším prezidentom "z rozhodnutia ľudu."

Predseda volebného tribunálu David Matamoros priznal, že došlo k zlyhaniu počítačov, situácia ale podľa neho nebola "kritická". Odmietol tvrdenia o problémoch pri sčítavaní hlasov. Počítačový systém už podľa neho funguje. Nespresnil, ako dlho trval problém.

Prvé oficiálne čiastkové výsledky sčítania hlasov v pondelok naznačovali, že Nasralla vedie nad Hernándezom. Podľa oznámenia najvyššieho volebného tribunálu získal Nasralla 45,17 percenta hlasov, zatiaľ čo Hernándeza volilo 40,21 percenta voličov.

Z čiastkových výsledkov zverejnených volebným tribunálom v stredu večer - po sčítaní takmer 83 percent hlasov - však vyplýva, že už vedie Hernández - získal 42,21 percenta hlasov. Nasralla dostal 42,11 percenta hlasov.

Za víťazov volieb sa už skôr vyhlásili obaja hlavní kandidáti - Nasralla i Hernández.

V jednokolových prezidentských voľbách sa o funkciu hlavy štátu uchádzalo celkovo deväť kandidátov. Približne 6,4 milióna Hondurasanov rozhodovalo aj o novom zložení parlamentu a starostoch 298 obcí.

Honduraská ústava znovuzvolenie do funkcie prezidenta nepovoľuje. Hernández však svoju kandidatúru postavil na rozhodnutí najvyššieho súdu, ktorý v roku 2015 rozhodol v prospech bývalého prezidenta Rafaela Callejasa. Ten tvrdil, že zákaz opätovného zvolenia do úradu porušuje jeho občianske práva. Samotný Callejas sa pre účasť v korupčnom škandále v štruktúrach Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) o ďalší prezidentský mandát neuchádzal.

Honduraská opozícia tvrdí, že najvyšší súd nemôže prevážiť nad ústavou. Hernández zase argumentuje tým, že potrebuje druhé funkčné obdobie v úrade, aby sa mu podarilo upevniť úspechy, ktoré už dosiahol, napríklad v oblasti bezpečnosti.

Hernández potláčal pomocou armády zločinecké gangy, viacerých drogových lídrov vydal do Spojených štátov a mierne sa mu podarilo znížiť aj počet vrážd v krajine, v ktorých však Honduras naďalej drží svetové prvenstvo. Prezident znížil aj fiškálny deficit krajiny. Kritici mu však vyčítajú, že urobil len veľmi málo na to, aby znížil extrémne vysokú mieru chudoby v krajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Snemovňa reprezentantov v USA si schválila školenie proti obťažovaniu
<< predchádzajúci článok
Rodina zavraždenej maltskej novinárky obvinila ministra