Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. mája 2007

Horská záchranná služba má novú budovu i učebnice



VYSOKÉ TATRY 10. mája (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák dnes otvoril novú budovu Riaditeľstva Horskej záchrannej služby v Hornom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Po prehliadke priestorov a zvlášť kancelárie riaditeľa ...



Zdieľať

VYSOKÉ TATRY 10. mája (WEBNOVINY) – Minister vnútra Robert Kaliňák dnes otvoril novú budovu Riaditeľstva Horskej záchrannej služby v Hornom Smokovci vo Vysokých Tatrách. Po prehliadke priestorov a zvlášť kancelárie riaditeľa už má minister jasno, ktorá je najkrajšia kancelária v celom rezorte ministerstva vnútra. „Myslím, že ste ju videli. Tejto kancelárii sa dá asi len ťažko konkurovať,“ povedal počas prehliadky Robert Kaliňák. Minister si zažartoval, že nová budova horskej služby by sa mohla stať letným sídlom ministerstva vnútra. Kancelária je zaujímavá najmä svojim výhľadom na panorámu Slavkovského štítu, Prostredného hrotu a Lomnický štít. Podľa ministra si záchranári za svoju náročnú prácu zaslúžia dobré priestory. „Kiežby ich mohli mať všetci na ministerstve vnútra,“ uviedol Kaliňák. Technickým detailom bude podľa ministra zmena zákona o horskej záchrannej službe, kde je v súčasnosti uvedené, že sídlom organizácie je mesto Poprad.

So stavbou novej budovy začala HZS v novembri 2005. Kolaudácia sa uskutočnila v apríli 2007. Celkové náklady na výstavbu predstavovali 20 mil. Sk. „Je to jedna zo stavieb, u ktorej sa rozpočet nezvýšil,“ uviedol riaditeľ HZS Jozef Janiga. V novej budove bude umiestnená celá administratíva HZS, operačné stredisko tiesňového volania, skladové a zasadacie priestory pre potreby celej horskej služby. Budova riaditeľstva HZS má samostatný záložný zdroj elektrickej energie.

Súčasne s novou budovou horskí záchranári krstili nové metodické texty pre záchranárov. Metodické texty sú rozdelené do štyroch samostatných kníh Princípy, Postupy, Materiál a Príroda. Krstnými rodičmi sa stali dlhoroční tatranskí záchranári Gejza Haak, Jozef Koršala, Ladislav Janiga a Martin Mladoň. Na metodických textoch pracovali 30 autori takmer tri roky. „Je to vyše tisíc strán odborného textu, ktorý sa musia záchranári naučiť a podľa neho postupovať,“ uviedol Janiga Metodické texty majú prispieť k zvýšeniu profesionality záchrany v horách. Pôvodné metodické texty pochádzali zo začiatku 90-tych rokov. „Na tú dobu boli veľmi dobré, ale odvtedy sa zmenili materiály, postupy, trendy v záchrane, čiže už nezodpovedali dnešnej dobe,“ zdôvodnil vydanie nových metodických textov riaditeľ záchranárov.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Žilinčania vytvorili živú reťaz proti tzv. mrakodrapu
<< predchádzajúci článok
Štát bude garantovať financovanie externého štúdia na VŠ