Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. júna 2014

Horúčavy trápia aj domácich miláčikov, vieme, ako im pomôcť



Domácim zvieratám pomôže v prípade veľkých horúčav hlavne voda a tieň. Ako agentúru SITA informovala predsedníčka organizácie Sloboda zvierat Pavla Dugovičová, práve absencia týchto dvoch ...



Zdieľať
horucavy pes voda BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) - Domácim zvieratám pomôže v prípade veľkých horúčav hlavne voda a tieň. Ako agentúru SITA informovala predsedníčka organizácie Sloboda zvierat Pavla Dugovičová, práve absencia týchto dvoch faktorov môže mať nepriaznivé následky na ich život a zdravie.


Zvieratá by podľa Slobody zvierat mali mať neobmedzený prístup k čerstvej vode počas celého dňa i noci. Vo veľkých horúčavách je optimálne vodu vymieňať častejšie ako sme bežne zvyknutí, pretože sa rýchlo prehreje a navyše hrozí premnoženie baktérií.

Misku treba poriadne umývať

Misku je dobré raz denne riadne poumývať. V prípade dlhšieho pobytu na slnku bez tieňa hrozí zvieratám úpal. Prejavuje sa najčastejšie zrýchleným a namáhavým dýchaním, neistou chôdzou a slabosťou zvieraťa.

Ak sa včas neposkytne prvá pomoc, môžu sa dostaviť kŕče a dokonca zástava srdca. Zviera je treba v tomto prípade rýchlo dostať do tieňa, na hlavu a hrudník mu priložiť vrecká s ľadom alebo studené obklady, aby sa organizmus čo najrýchlejšie ochladil. Následne ho treba odviezť k veterinárovi.

Nebezpečná je tiež, hlavne v prípade psov, aj hrozba kolapsu. Ten, podobne ako u ľudí môže nastať, keď sa rozhorúčený pes rozhodne ochladiť v studenej vode. Psom s kratšou srsťou hrozí tiež riziko spálenia sa. Pokiaľ vlastníte plemená bez srsti, je potrebné ich natierať ochranným krémom. U dlhosrstých plemien sa odporúča na leto srsť skrátiť.

Horúci asfalt môže popáliť labky

Psom aj mačkám hrozí tiež popálenie labiek, hlavne pri chôdzi po rozpálenom betóne. Veľmi nebezpečné je podľa Slobody zvierat nechávať domáce zvieratá zatvorené v aute na parkovisku.

Aj v prípade pootvoreného okna môže už v priebehu desiatich minút vnútorná teplota dosiahnuť aj 60 stupňov, čo je pre psi aj mačky život ohrozujúci stav. Zvýšenú pozornosť zvieratám v období horúčav by mali venovať aj hospodári. Zvieratá potrebujú tieň pod veľkým otvoreným prístreškom alebo pod stromami a musia mať celodenný prístup k vode. Ošípané majú extrémne citlivú pokožku, ak sú vonku, mali by mať možnosť bahenného kúpeľa, ktorý vytvorí na koži ochranný film.

Počas horúčav sú ohrozené najmä zvieratá s chorobami srdca, obézne a staré zvieratá. Vysoké teploty im sťažujú dýchanie a srdcovú činnosť. Preto je podľa Slobody zvierat v lete viac ako inokedy dôležité kŕmiť ich ľahšou letnou stravou.

Horúčavy trápia aj zvieratá v zoologickej záhrade

Vysoké teploty trápia aj zvieratá v bratislavskej zoologickej záhrade. Aj tento rok sa ošetrovatelia a pracovníci zoologickej záhrady snažia zvieratám vytvárať dobré podmienky, aby teploty lepšie znášali. Ako informovala vedúca marketingového oddelenia bratislavskej zoologickej záhrady Katarína Matejovičová, niektoré zvieratá sprchujú, napríklad medvede, a zvieratám, ktoré majú vo svojom výbehu vodu, čistia jazierka.

Niektorým druhom zvierat vytvárajú tiež bahniská, aby sa vedeli schladiť. Matejovičová odporúča návštevníkom skôr ranné návštevy zoologickej záhrady, keďže ráno môžu pre nižšie teploty vidieť viac zvierat. Návštevníkom odporúčajú tiež večerné hodiny po 17:00. Okolo obeda totiž zvieratá vyhľadávajú tieň a často sa schovávajú.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štyria zahraniční učitelia údajne v Indonézii zneužívali deti
<< predchádzajúci článok
Po horúčavách prišla pohroma, búrka s vetrom ničili Košice