Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. júla 2018

Horúce suché leto sa podpísalo pod požiare v ŠkandináviiHorúce suché leto, ktoré zažívajú v tomto roku na samom severe starého kontinentu, je za množstvom požiarov. Švédsko, z ktorého územia hlásili doteraz 44 požiarov, ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Štokholm 18. júla (TASR) - Horúce suché leto, ktoré zažívajú v tomto roku na samom severe starého kontinentu, je za množstvom požiarov. Švédsko, z ktorého územia hlásili doteraz 44 požiarov, požiadalo teraz o pomoc i Európsku úniu. Najmenej 11 požiarov vyčíňa momentálne v oblasti Severného polárneho kruhu.


Ako vyplýva z informácií severských médií, občanov štyroch obcí museli už evakuovať. Desiatky tisícok ľudí varovali, aby zostali doma a zavreli okná, aby sa nepriotrávili dymom. Plamene si vynútili dokonca v niektorých lokalitách dočasné prerušenie železničnej dopravy.

Podľa informácií švédskej tlačovej agentúry TT s odvolaním sa na kompetentné úrady najvážnejšie požiare registrujú v provincii Jämtland v centrálnej časti krajiny, kde sa plamene medzičasom rozšírili už na územie o rozlohe 2500 hektárov, pričom za minútu pohltia desať metrov štvorcových.

Taliansko avizovalo vyslanie dvoch hasiacich lietadiel s kapacitou viac ako 6000 litrov vody. Nórsko tam už vyslalo šesť hasiacich helikoptér.

Podľa európskeho programu pre monitorovanie životného prostredia a bezpečnosti vyčíňa vo Švédsku, Nórsku, Fínsku a Rusku celkove vyše 60 požiarov, ktorých príčinou sú najčastejšie grilovanie, odhodené cigaretové ohorky a zásahy bleskov.

Na severe Švédska, ale aj v ďalších škandinávskych krajinách neboli v uplynulých dňoch zriedkavé teploty nad hranicou 30 stupňov Celzia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ryanair zrušil na budúci týždeň 600 letov, hlavne do Španielska
<< predchádzajúci článok
Unikajúca voda vo Viedni zničila drahocenné noty

Horúce suché leto sa podpísalo pod požiare v Škandinávii - diskusné fórum čitateľov