Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. apríla 2018

Horúčka lassa si v Nigérii vyžiadala viac ako 100 obetíIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Lagos 16. apríla (TASR) - Životy najmenej 101 ľudí si vyžiadalo najväčšie prepuknutie nákazy horúčkou lassa v Nigérii. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc (MSF).


Viac ako 400 ľudí sa nakazilo nebezpečným vírusom od januárového prepuknutia nákazy a ochorenie sa rozšírilo v 10 štátoch tejto západoafrickej krajiny. Najviac postihnuté sú štáty Bauchi, Ebonyi a Ondo. Podľa MSF sú medzi nakazenými i obeťami aj zdravotnícki pracovníci, ktorí ošetrovali pacientov.

Horúčka je pomenovaná po nigérijskom meste Lassa ležiacom v štáte Borno, kde toto vírusové ochorenie spojené s vnútorným krvácaním prvýkrát identifikovali v roku 1969.

Vírus má podobné príznaky ako ebola a takisto si vyžaduje, aby zdravotníci nosili ochranný odev a pacienti boli izolovaní. Nákaza sa prejavuje horúčkou, bolesťami hlavy, celkovou slabosťou, nevoľnosťou či hnačkou. Primárne sa prenáša kontaktom s výkalmi hlodavcov. Prenos z človeka na človeka je možný krvou, močom či inými telesnými tekutinami a tiež infikovanými lekárskymi nástrojmi.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vírus spôsobuje stratu sluchu približne 25 percentám nakazených pacientov a úroveň úmrtnosti je vo vážnych prípadoch až okolo 15 percent.

Hemoragická (krvácavá) horúčka lassa sa dlhodobo vyskytuje v krajinách západnej Afriky, v Európe je však veľmi zriedkavá. Očkovacia látka proti tejto nákaze neexistuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
USA majú obavy, že Rusko mohlo v Dúme manipulovať s dôkazmi o útoku
<< predchádzajúci článok
Trenčianski kriminalisti majú muža, ktorý mal nahlásiť bombu na súdoch

Horúčka lassa si v Nigérii vyžiadala viac ako 100 obetí - diskusné fórum čitateľov