Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

30. decembra 2005

Hrdina naklonoval podvodníkaVedecké objavy juhokórejského vedca Hwanga Wu-suka (52) sú podvodom.Zdieľať
V článku publikovanom v máji v časopise Science tvrdil, že sa mu podarilo vytvorenie kmeňových buniek šitých na mieru pacientov, no tie boli sfalšované. Bunky pochádzali z oplodnených vajíčok z nemocnice Mizmedi v Soule, nie z kmeňových buniek pacientov.

Vytvorenie prvých kultúr kmeňových buniek z klonovaných ľudských embryí geneticky šitých na mieru konkrétnych pacientov vyvolalo nádej na liečbu ťažko vyliečiteľných chorôb: Alzheimerovej choroby alebo cukrovky. Vďaka tomu Hwang získal ne-smiernu popularitu, podporu vlá-dy a v Kórei ho považovali za národného hrdinu. Otrasená je nielen verejnosť, ale aj vedecká komunita.
Vyšetrovacia komisia sa snaží určiť mieru Hwangovej zodpovednosti na falšovaní výsledkov. Komisia zistila len dve línie kmeňových buniek namiesto jedenástich, o kto-
rých informoval Hwangov tím. Zatiaľ nedospela k záveru, či kľúčové zistenia štúdie sú platné alebo nie, inými slovami: či Hwangov tím skutočne vyprodukoval kmeňové bunky. Hwang zdôraznil, že výskumy sa naozaj realizovali, neskôr však došlo u niektorých z kmeňových buniek ku kontaminácii hubou. V tejto súvislosti plánuje požiadať o vyšetrovanie, či nešlo o zámerný čin neznámeho páchateľa. Pripustil, že počas experimentov došlo k niekoľkým chybám a zlyhaniam ľudského faktora pri uskladnení kmeňových buniek a ich fotografovaní.
V reakcii na výsledky vyšetrovania Hwang minulý piatok rezignoval z postu na Soulskej národnej univerzite. 

(zl, BBC, SITA, TASR)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V skratke
<< predchádzajúci článok
V Azerbajdžane škrtali nuly

Hrdina naklonoval podvodníka - diskusné fórum čitateľov