Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

22. januára 2015

Hrdinský čin Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera bude mať online pamätník



Na archívnej snímke z januára 1945 obete fašistického holokaustu - deti stoja za ostnatým drôtom v nacistickom koncentračnom tábore v poľskom Osvienčime tesne po tom, ako tábor oslobodili sovietske jednotky.



Zdieľať
Na archívnej snímke z januára 1945 obete fašistického holokaustu - deti stoja za ostnatým drôtom v nacistickom koncentračnom tábore v poľskom Osvienčime tesne po tom, ako tábor oslobodili sovietske jednotky.Foto: TASR/AP
Bratislava/Praha 22. januára (TASR) – Pri príležitosti 70. výročia oslobodenia vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau (27.1.1945) dnes vstupuje do virtuálneho priestoru pamätník pripomínajúci hrdinský čin židovských väzňov Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, ktorí z koncentračného tábora unikli a informovali o tom, čo sa v tábore deje. Na stránke www.vrbawetzler.eu budú ich čin trvale pripomínať filmy, dokumenty i eseje.


Ako uviedol iniciátor projektu Fedor Gál, primárnym cieľom je motivovať mladú generáciu k aktívnemu postoju proti zlu. Viditeľnou súčasťou celého projektu bude diaľkový pochod z Osvienčimu do Žiliny, po trase, ktorou Vrba a Wetzler utekali. Tohtoročný pochod sa uskutoční od 19. do 25. augusta. Na záver pochodu sa uskutoční v Žiline konferencia, ktorá bude rozoberať témy diskriminácie, potláčania ľudských práv a aktuálnych hrozieb súčasnej doby.

Pred takmer 71 rokmi, 7. apríla 1944, sa Rudolfovi Vrbovi a Alfrédovi Wetzlerovi podarilo utiecť z hermeticky stráženého nacistického vyhladzovacieho tábora Auschwitz-Birkenau. Podporení odbojovým hnutím v tábore chceli svojím svedectvom zabrániť ďalším deportáciám. Po troch týždňoch na úteku, 25. apríla 1944, prišli do Žiliny, kde bola na základe ich výpovedí na pôde tamojšej židovskej náboženskej obce spísaná detailná, 32-stranová správa o fungovaní a podstate najväčšieho nacistického tábora smrti. Svet, vrátane najvyšších politických a náboženských predstaviteľov, sa tak vďaka Vrbovej a Wetzlerovej správe dozvedel hrôzostrašnú pravdu o Osvienčime.

TASR informoval Peter Leponi z Nadácie Milana Šimečku.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kurz eura po rozhodnutí ECB klesol, priblížil sa k 11-ročnému minimu
<< predchádzajúci článok
Nikdy neviete, kedy príde láska