Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. novembra 2006

Hromadné únosy zviditeľňujú neefektívnosť irackej vlády



Utorňajší únos pracovníkov a návštevníkov bagdadského ústavu pre vysokoškolské vzdelávanie a výskum poukázal na neschopnosť irackej vlády zakročiť proti stupňujúcemu sa náboženskému ...



Zdieľať

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) - Utorňajší únos pracovníkov a návštevníkov bagdadského ústavu pre vysokoškolské vzdelávanie a výskum poukázal na neschopnosť irackej vlády zakročiť proti stupňujúcemu sa náboženskému násiliu a bezpráviu v krajine. Ako vo štvrtok uviedol iracký minister pre vyššie vzdelávanie Abíd Dhiáb al-Udžailí, v zajatí zostáva asi 75 rukojemníkov, z ktorých je 40 zamestnancami ministerstva. Zároveň vyjadril pochybnosti o efektívnosti práce irackého kabinetu a vyhlásil, že z postu odstupuje, kým vláda účinne nezakročí proti šiitským milíciám, ktorým sa podarilo preniknúť do irackých bezpečnostných síl a sú podozrivé z účasti na únosoch.

"Tí, ktorých prepustili, nám povedali, že niekoľko rukojemníkov bolo zabitých a viacerých z nich mučili," povedal o utorňajšom únose minister al-Udžailí. "Veľmi sa obávam o ich osud," dodal. Podľa tohto sunnitsko-arabského člena vlády národnej jednoty vedenej šiitmi je potrebný efektívny zákrok vlády proti milíciám. "Odstupujem dovtedy, kým nedôjde k činom, nielen k slovám," povedal minister pre BBC a zdôraznil, že je nutné začať vyšetrovanie v rámci polície a "dať správnych ľudí na správne miesta".

Na otázku, či má pocit, že súčasná iracká vláda je neefektívna, minister odpovedal: "Áno, mám pocit, že tu nie je efektívna vláda." Hovorca vlády Alí al-Dabbágh v súvislosti s únosom tvrdí, že unesených bolo iba 39 ľudí, z ktorých sú v zajatí už len dvaja. Iracký premiér Núrí al-Málikí označil únoscov za "horších ako extrémistov", pretože ich terčom sa stali vedci, a vyzval na ich skoré zadržanie. V minulosti však odmietol povoliť operácie navrhované jednotkami pod velením Spojených štátov amerických proti baštám milícií, napríklad v bagdadskej štvrti Sadrovo mesto.

Dva dni po únose v štátnom ústave uniesli extrémisti v Bagdade ďalších približne 60 osôb. Ako uviedla iracká štátna televízia al-Irakíja, "kriminálni teroristi" v západnej časti hlavného mesta zastavili šesť minibusov a odvliekli cestujúcich na neznáme miesto. Podľa televíznej stanice našli krátko nato desiatky mŕtvych tiel, ktoré údajne patria uneseným. Iracké ministerstvo vnútra navyše uviedlo, že mnohé z mŕtvol nesú stopy mučenia. Z iných častí Iraku okrem toho hlásili nálezy vyše 40 mŕtvych tiel.

Premiér al-Malíkí vo štvrtok vyhlásil, že v súvislosti s nárastom násilia v krajine vláda zvažuje nové bezpečnostné opatrenia. "Na programe je balík opatrení, ktoré majú byť zavedené v nasledujúcich dňoch s cieľom zastaviť výbuchy a bombové útoky," uviedol al-Malíkí po rozhovoroch s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom v Ankare. "Istým skupinám nedovolíme, aby si medzi sebou vybavovali účty," dodal bez ďalšieho spresnenia.

Spojené štáty americké už dlhšie vyvíjajú tlak na irackú vládu na účinnejší zásah proti šiitským milíciám. Veliteľ amerických síl na Blízkom východe generál John Abizaid uviedol, že s irackým premiérom v pondelok hovoril o nutnosti ich "veľmi skorého" rozpustenia. "Musí (iracký premiér) rozpustiť šiitské milície," povedal v stredu pred senátnym výborom. Generál varoval, že americké a iracké sily majú štyri až šesť mesiacov na to, aby obmedzili nábožensky motivované násilie v Iraku, inak sa konflikty zvrhnú na občiansku vojnu.

SITA,AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Ministri zdravotníctva v Európe schválili chartu proti obezite
<< predchádzajúci článok
Nový riaditeľ Rooseveltovej NsP Šulaj sa ujal funkcie