Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

08. septembra 2014

Hudba Richarda Straussa je dodnes jedinečná a nezameniteľná



V roku 1864 sa narodil nemecký hudobný skladateľ Richard Strauss. Väčšina Straussových diel je určená pre veľmi veľký orchester, pričom skladateľ sa prejavil ako jeden z najlepších inštrumentátorov v dejinách.



Zdieľať
V roku 1864 sa narodil nemecký hudobný skladateľ Richard Strauss. Väčšina Straussových diel je určená pre veľmi veľký orchester, pričom skladateľ sa prejavil ako jeden z najlepších inštrumentátorov v dejinách. Foto: TASR/Wikipédia
Mníchov/Bratislava 8. septembra (TASR) – Nemecký hudobný skladateľ a dirigent Richard Strauss zomrel 8. septembra pred 65 rokmi.


Vrcholný predstaviteľ novoromantizmu sa preslávil symfonickými piesňami a operami, ktoré sa stali podstatou jeho tvorby. Bol jedným z najprogresívnejších hudobných skladateľov, ktorý po harmonickej a výrazovej stránke obohatil zaužívané postupy. K najznámejším dielam Richarda Straussa patrí napríklad symfonická báseň Tak vravel Zarathustra, alebo opery ako Salome, Elektra, Gavalier s ružou alebo Mešťan šľachticom.

Richard Strauss sa narodil 11. júna 1864 v nemeckom Mníchove do hudobníckej rodiny. Otec Franz Strauss, hlavný trubač na lesný roh v mníchovskom dvornom orchestri, spozoroval synov talent a záujem o hudbu a poskytol mu základné hudobné vzdelanie. Mladý Strauss napísal svoje prvé dielo už v šiestich rokoch a od tej doby až do svojej smrti skladal takmer nepretržite. V detstve navštevoval skúšky mníchovského orchestra, kde ho uchvátili opery Richarda Wagnera Lohengrin, Tannhäuser a Siegfried. Vo veku 20 rokov mal zahraničnú premiéru v americkom New Yorku. V roku 1882 sa nádejný skladateľ zapísal na univerzitu v nemeckom Mníchove, kde študoval filozofiu a históriu umenia. Po roku bol však otcom poslaný do nemeckého Berlína. Tu sa stretol s mnohými vplyvnými umelcami a hudobníkmi, medzi ktorými bol tiež slávny dirigent a klavirista Max von Büllow. Ten mu ponúkol miesto svojho pomocného dirigenta v nemeckom Meiningene a Richard Strauss ponuku prijal. Behom mesiaca sa z neho stal hlavný dirigent.



Po prvej svetovej vojne pôsobil ako riaditeľ Dvornej opery vo Viedni a bol tiež predsedom Ríšskej kultúrnej komory. V roku 1890 sa talentovaný skladateľ stretol s libretistom a básnikom Hugom von Hofmannstahlom, s ktorým vytvoril jeden z najplodnejších vzťahov medzi skladateľom a spisovateľom v celej opernej histórii. Po nástupe nacistov k moci menovali Richarda Straussa za prezidenta štátnej organizácie na podporu nemeckej hudby. Ku koncu života strávil umelec niekoľko rokov vo Švajčiarsku a do vlasti sa vrátil tesne pred svojím úmrtím.

Richard Strauss zomrel 8. septembra 1949 v Garmisch-Partenkirchene v rodnom Nemecku vo veku 85 rokov. Veľkou inšpiráciou bola pre skladateľa jeho manželka, sopranistka Mariovou de Ahna, o ktorej napísal viaceré krásne piesne.

Hudobný velikán bol v začiatkoch svojej tvorby ovplyvnený konzervatívnou hudobnou výchovou otca, skladal vycibrené, avšak neosobné diela. Neskôr objavil vlastný a jedinečný hudobný štýl, ktorý ho zaradil medzi najlepších operných skladateľov 20. storočia. V symfonických básňach Don Juan, Macbeth, Smrť a vykúpenie, Till Eulenspiegel, Tak vravel Zarathustra, Don Quijote, Život hrdinu a v programových symfóniách Sinfonia domestica a Alpská symfónia vyjadril Richard Strauss filozofické myšlienky, názory a city. Jeho umenie bolo odlišné majstrovským zvládnutím orchestra, čo sa mu podarilo ako dirigentovi aj ako skladateľovi. "Ja nemôžem byť prvotriedny skladateľ, ale som prvotriedny druhoradý skladateľ!", prehlásil o sebe jedinečný umelec.




Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
William a Kate čakajú svoje druhé dieťa
<< predchádzajúci článok
Neďaleko hlavného nikaragujského mesta Managua dopadol meteorit