Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. februára 2013

Hygienici chcú obmedziť paniku pre antrax



Zjednodušiť a zracionalizovať postupy pri poplachoch pre rôzne biele prášky a podozrivé zásielky a tým obmedziť zbytočnú paniku a zároveň šetriť štátne peniaze navrhuje Regionálny úrad ...



Zdieľať
hasiciantraxzasah BANSKÁ BYSTRICA 18. februára (SITA) - Zjednodušiť a zracionalizovať postupy pri poplachoch pre rôzne biele prášky a podozrivé zásielky a tým obmedziť zbytočnú paniku a zároveň šetriť štátne peniaze navrhuje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.


Ako na pondelňajšej tlačovej besede pripomenul regionálny hygienik Cyril Klement, z 987 podozrivých zásielok, ktoré sa na Slovensku od roku 2001 vyšetrili, nebola na mikrób spôsobujúci antrax pozitívna ani jedna.

Takéto laboratórne vyšetrenie pritom stojí okolo 650 eur, ďalšie náklady sú spojené so zásahom bezpečnostných zložiek a prevozom podozrivej zásielky. "Jediný pozitívny antrax bol v USA a zneužil to pracovník laboratória. Ale bežný človek to môže ťažko urobiť,“ povedal Klement.


Z človeka na človeka sa neprenáša

Ako spresnil Pavol Lokša z odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici, navrhované zjednodušenie postupov vychádza z toho, že ochorenie antrax nie je prenosné z človeka na človeka, nie je preto potrebná napríklad karanténa.

„Budeme rozlišovať medzi ľuďmi, ktorí boli priamo v styku s podozrivou látkou, to znamená, že boli potriesnení na rukách alebo na tvári alebo bola celá miestnosť potriesnená podozrivým práškom. V tom prípade tí ľudia pôjdu pod obyčajný lekársky dohľad, budú im nasadené antibiotiká a bude sa čakať na výsledok mikrobiologického vyšetrenia,“ povedal Lokša s tým, že osoby, ktoré manipulovali s neotvorenými obálkami, nie je potrebné považovať za ohrozené.

Pripomenul, že pri antraxových útokoch v USA bolo v obálkach zariadenie, ktoré okamžite po otvorení vytvorilo aerosol, aby bol zásah účinný.


Návrh predložia hasičom

Návrh nových postupov chcú hygienici poskytnúť vedeniu Hasičského a záchranného zboru. „Predpokladáme, že si to radi osvoja, pretože to bude šetriť čas a prostriedky. Hasičský a záchranný zbor bude mať väčšiu istotu, že o antrax nejde. Bioteroristický prášok by sa vznášal nad zemou a to nevie urobiť každý,“ dodal Klement.

Väčšina rizikových zásielok sa laboratórne vyšetruje v Informačnom centre pre bakteriologické, biologické a toxínové zbrane pri RÚVZ v Banskej Bystrici, dosiaľ ich tam od jeho zriadenia v roku 2001 vyšetrili 838. Vyšetrenia podozrivých zásielok v súčasnosti robia aj Úrad verejného zdravotníctva v Bratislave a RÚVZ v Košiciach.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
ECB musí včas stiahnuť krízové opatrenia
<< predchádzajúci článok
Bulharský premiér robil čistky, odvolal svojho zástupcu