Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. marca 2014

I.Korčok: Ekonomické sankcie EÚ voči Rusku by mali dopad na obe strany



Pravidelný jarný summit EÚ bude zatienený ďalšou krízou, teraz však spoza hraníc európskeho spoločenstva. S odkazom na udalosti na ukrajinskom polostrove Krym to dnes ...



Zdieľať
Ivan Korčok Foto: TASR/Vladimír Benko
Brusel 19. marca (TASR) - Pravidelný jarný summit EÚ bude zatienený ďalšou krízou, teraz však spoza hraníc európskeho spoločenstva. S odkazom na udalosti na ukrajinskom polostrove Krym to dnes uviedol vedúci Stáleho zastúpenia SR pri EÚ Ivan Korčok.


Premiéri a prezidenti členských štátov vo štvrtok večer, na úvod dvojdňového summitu EÚ zanalyzujú udalosti z posledných dní a hodín na Ukrajine. Lídri majú jasne stanovené, čo treba robiť, ak po pondelňajších cielených sankciách voči 21 osobám z Ruska a Krymu Moskva nezabezpečí zmiernenie napätia.

"Najväčšia diskusia bude teraz o tom, či sa naplnia podmienky aby sme išli ešte ďalej pri identifikovaní ďalších predstaviteľov, ktorí sú zodpovední za túto eskaláciu," uviedol Korčok.

Podľa existujúcich návrhov z diplomatického prostredia by sa na zozname sankcií EÚ mohli ocitnúť štyri kategórie osôb - členovia ruského parlamentu a vlády, zástupcovia vojenského velenia, blízki spolupracovníci z administratívy prezidenta Vladimira Putina a aj predstavitelia ruských médií.

"Niet sporu, že ruská strana urobila kroky k eskalácii, nezvratné opatrenia pre anexiu zvrchovanej časti územia Ukrajiny," opísal Korčok situáciu z pohľadu EÚ.

Zároveň naznačil, že ak nebudú nijaké náznaky ochoty z ruskej strany začať politický proces pre zmierenie situácie na Ukrajine, tak je v zálohe aj fáza číslo tri sankcií, ktorá zahŕňa ekonomické opatrenia.

Na otázku, či Slovensko podporí prípadné ekonomické sankcie, Korčok uviedol, že SR je súčasťou stratégie EÚ. Súčasne však zastáva stanovisko, že treba dať šancu politickému procesu a že treba ponechať pootvorené diplomatické kanály pre komunikáciu s Ruskom, ktoré sa udalosťami na Kryme začalo samo izolovať.

V súvislosti s úvahami o možných kompenzáciách pre členské krajiny EÚ, ktoré budú najviac čeliť možným protiopatreniam Ruska, Korčok pre TASR uviedol, že zatiaľ je o tomto predčasné hovoriť.

"Nie sme tak ďaleko. Nechajme lídrov, aby hovorili o tom, ako vyhodnocujú túto situáciu. Nech určia, čo bude, ak nastanú podmienky pre spustenie tretej fázy, čiže ekonomické sankcie. Tie sa pochopiteľne dotknú oboch strán. A preto jednou z vecí, ktoré budeme žiadať, bude dopadová štúdia," priblížil Korčok postoj Slovenska z hľadiska tretej fázy reštrikčných opatrenú únie voči Moskve.

Podľa jeho slov Slovensko bude chcieť vedieť, že ak sa EÚ rozhodne pre ekonomické sankcie, tak za akých okolností a v akom časovom horizonte sa to bude diať a tiež aký to bude mať dopad pre nás a pre ďalšie členské štáty.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bývalý maklér J. Kerviel ide do väzenia, súd mu však zrušil pokutu
<< predchádzajúci článok
Slovenskí ex-prezidenti vyzývajú na voľbu skúseného politika