Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. februára 2017

I. Korčok: Európska prokuratúra pôjde zrejme cez posilnenú spoluprácu



Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivana Korčok.



Zdieľať
Na snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ Ivana Korčok. Foto: TASR Jakub Kotian
Brusel 7. februára (TASR) - Členské krajiny Európskej únie nemajú jednotný postoj k zriadeniu Európskej prokuratúry (EPPO). Na dnešnom zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti v Bruseli k tomu dospeli európski diplomati, ktorí pripravujú marcový summit EÚ.


Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok pre TASR potvrdil, že Rada ministrov dnes nedospela k jednomyseľnému postoju na podporu návrhu zriadenia EPPO. Dodal, že slovenské predsedníctvo v Rade EÚ na tejto agende intenzívne pracovalo a práve na základe textu prijatého v tomto období boli prijaté závery, že pre ustanovenie EPPO nie je potrebná jednomyseľnosť, ale na zriadenie tohto úradu postačí skupina najmenej deviatich členských štátov EÚ a mechanizmus posilnenej spolupráce.

"Tie členské štáty, ktoré si želajú posilnenú spoluprácu, tak môžu urobiť v rámci maltského predsedníctva v Rade EÚ," uviedol pri tejto príležitosti maltský minister spravodlivosti Owen Bonnici. Malta prebrala po SR polročné šéfovanie v Rade EÚ.

Korčok vysvetlil, že po dnešnom zasadnutí Rady ministrov bude táto agenda posunutá na posúdenie premiérom a prezidentom. Ak na marcovom summite ani oni neprejavia potrebu jednomyseľnosti pri zriadení EPPO, tak sa téma opätovne vráti do Rady, kde maltské predsedníctvo už ustráži vytvorenie úradu cez mechanizmus posilnenej spolupráce.

"Na Slovensku prebieha posudzovanie tohto textu. Náš prístup k Úradu európskeho prokurátora je konštruktívny v tom zmysle, že má zmysel vytvoriť istú štruktúru, ktorá bude dohliadať na ochranu finančných záujmov EÚ," uviedol Korčok.

Zároveň zdôraznil, že nesmie dochádzať k omylu, že ide o akéhosi "bruselského prokurátora". Pripomenul, že pôjde o delegovaných prokurátorov členských štátov s presne a úzko vymedzenými právomocami. Tie sa budú prioritne zameriavať na ochranu finančných záujmov Únie, keď sú v hre peniaze daňových poplatníkov.

"Je aj v záujme Slovenska, aby sa v prípade, ak dochádza k problémom v tejto oblasti, veci dovyšetrovali. Ale nie je to bruselský prokurátor, ktorý bude na Slovensku vyšetrovať," spresnil.

Podľa Korčoka sú zatiaľ predčasné úvahy o tom, kde bude sídlo EPPO, až bude tento úrad zriadený, pripomenul však, že ide o iný typ úradu, ako sú výkonné agentúry.

V tejto súvislosti však potvrdil, že vláda SR v kontexte odchodu Británie z EÚ prejavila oficiálny záujem uchádzať sa o presídlenie Európskej agentúry pre lieky (EMA) z Londýna do Bratislavy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Cíger urobil pred zrazom viacero zmien, do tímu pribudli 2 slovanisti
<< predchádzajúci článok
HBP ostro odmietajú tvrdenia o vyšetrovaní výbuchu v Handlovej