Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

02. júna 2016

I. Korčok: Polovica úspechu predsedníctva spočíva v pripravenosti ľudí



Na snímke splnomocnenec vlády SR pre prípravu predsedníctva SR v Rade EÚ a štátny tajomník MZVaEZ SR Ivan Korčok.



Zdieľať
Na snímke splnomocnenec vlády SR pre prípravu predsedníctva SR v Rade EÚ a štátny tajomník MZVaEZ SR Ivan Korčok. Foto: TASR - Štefan Puškáš
Bratislava 2. júna (TASR) – Ivan Korčok, štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a zároveň splnomocnenec vlády SR pre predsedníctvo SR v Rade EÚ povedal, že úspešnosť predsedníctva závisí okrem priorít aj od kvalitných pracovníkov. "Myslím si, že 50 percent úspešnosti akéhokoľvek predsedníctva spočíva v pripravených ľuďoch," povedal na dnešnej konferencii, ktorá sa konala na pôde Univerzity Komenského v Bratislave.


Upozornil na to, že Slovensko, ako nová krajina bez skúseností preberá predsedníctvo po Holandsku, ktoré má za sebou už niekoľko predsedníctiev. Napriek tomu v súčasnosti zažíva novú skúsenosť, pretože predsedá prvýkrát po tom, čo Lisabonská zmluva vstúpila do platnosti. Pripomenul, že priority slovenského predsedníctva sa budú schvaľovať až po britskom referende. Jeho výsledok určí, aký druh agendy bude počas predsedníctva dominovať.

Uvítal by, ak by Slovensko na jeho konci prišlo s konkrétnymi výsledkami. Medzi priority zaradil ekonomiku, energetickú úniu a digitálny trh, migráciu, pri ktorej chcú v rokovaniach vystupovať ako "honest broker“ a EÚ ako globálneho aktéra.

Podľa slov Oľgy Gyarfášovej z Inštitútu Európskych štúdií a medzinárodných vzťahov všetci dobre vieme, že Slovensko je jednou z krajín, ktorá najviac kritizuje kvóty. Je si istá, že táto téma bude predmetom záujmu. "Bude veľmi náročné jej uniknúť,“ povedala na konferencii.

Dušan Fischer, analytik Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, hovoril o problematike bezpečnosti Slovenska v rámci nadchádzajúceho šesťmesačného obdobia. "Podľa mňa bude najdôležitejšie pre Slovensko, aby si jasne sprioritizovalo, ktoré výzvy sú z hľadiska obrany a bezpečnosti dôležité. Aby na tieto výzvy zvolávalo čo najviac partnerov, aby ich dokázalo riešiť, ale napriek tomu, aby sa snažilo zostať optimistickým a realistickým vo svojich očakávaniach a aby sa zbytočne nepreháňali niektoré hrozby, alebo niektoré výzvy, ktoré hrozbami zatiaľ nie sú," povedal pre TASR Fischer.

Prvú konferenciu pred predsedníctvom organizoval Inštitút Európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave v spolupráci s Transeurópskou asociáciou politických štúdií (TEPSA) s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a PONT projektom.

Funda Tekin, ktorá predstavila odporúčania asociácie TEPSA pre slovenské predsedníctvo v Rade EÚ, vyzdvihla päť hlavných okruhov: migračnú krízu, vzťahy s Tureckom, populizmus, vzťahy s Ruskom a Ukrajinou a ekonomiku. V oblasti migračnej krízy "TEPSA odporúča Slovensku, aby počas predsedníctva vyzvalo členské štáty, aby sa pozreli za hranice svojich krátkodobých impulzov a vymenili ich za dlhodobé kolektívne riešenia," povedala Tekin.

Vo vzťahoch Únie s Tureckom asociácia odporúča krajine udržať úzky a vyvážený dialóg a vzťahy s Tureckom. Zároveň však by predsedníctvo nemalo zatvárať oči pred porušovaním európskych hodnôt zo strany Turecka. V súvislosti s populizmom upozornila na to, aby Slovensko rozpoznávalo tri hlavné hnacie motory populistických euroskeptikov, ktorí tvrdia, že vo vnútri EÚ vládne politika chaosu, EÚ nemá dostatok podpory verejnosti a legitimitu a ktorí operujú termínom demokratický deficit EÚ.

V oblasti vzťahov Rusko-Ukrajina, by Slovensko ako predsedajúca krajina malo hľadať alternatívne cesty na riešenie tejto patovej situácie. Ak sa tak nestane, do konca predsedníctva existuje reálna hrozba konfliktu na východe Ukrajiny. V ekonomickej oblasti by Slovensko podľa asociácie malo dať nový impulz stratégii Európa 2020, prípadne jej nástupkyni so zameraním sa najmä na rast a zamestnanosť.

Konferencie pred predsedníctvom členských krajín v Rade EÚ organizuje TEPSA ako nadnárodná organizácia už takmer 20 rokov. "Keďže združuje vlastne najlepšie výskumné inštitúty v rámci členských krajín a asociovaných krajín EÚ, tak experti čo sú profesori alebo bývalí pracovníci v rámci EÚ vypracovávajú odporúčania, ktoré majú politický charakter, čiže vláda ich môže priamo aplikovať a súvisia so schválenou agendou EÚ. A keďže my sme sa stali súčasťou TEPSA v roku 2013, tak to je naša prvá pred-prezidentská konferencia a je to aj také naplnenie nášho záväzku v rámci tejto medzinárodnej organizácie," povedala pre TASR Lucia Mokrá, dekanka Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK.

Výskumný inštitút organizuje konferencie vždy v tej krajine, ktorá predsedníctvo preberá. Naposledy sa konala v novembri 2015 v Haagu a v novembri tohto roka bude maltský výskumný inštitút spoluorganizovať akciu na Malte.





Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na pumpe v ČR si slovenských Rómov poplietli s utečencami
<< predchádzajúci článok
Francúzsko bude môcť preberať z Grécka mesačne 400 utečencov