Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. marca 2009

ICC potvrdil vydanie zatykača na prezidenta Sudánu



Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v stredu vyzval Sudán, aby zvrátil svoje rozhodnutie vyhostiť zahraničné humanitárne organizácie po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) potvrdil vydanie zatykača na ...



Zdieľať
OSN 5. marca (WEBNOVINY) - Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun v stredu vyzval Sudán, aby zvrátil svoje rozhodnutie vyhostiť zahraničné humanitárne organizácie po tom, ako Medzinárodný trestný súd (ICC) potvrdil vydanie zatykača na tamojšieho prezidenta Umara al-Bašíra. Zároveň žiada od sudánskej vlády, aby zaručila bezpečnosť civilného obyvateľstva.


"Generálny tajomník je znepokojený správami, že šiestim až desiatim humanitárnym mimovládnym organizáciám zrušili registráciu a zadržali časť ich majetku," uviedla vo vyhlásení Panova hovorkyňa Michele Montasová. "Poznamenáva, že to predstavuje vážnu prekážku pre životy zachraňujúce operácie v Dárfúre, a vyzýva sudánsku vládu, aby bezodkladne konala a obnovila týmto mimovládnym organizáciám plný operačný štatút." Šéf svetovej organizácie "vyzýva sudánsku vládu, aby naďalej plne spolupracovala s jednotkami OSN a ich realizačnými partnermi a súčasne plnila svoju povinnosť zaistiť bezpečnosť civilného obyvateľstva, personálu a majetku OSN a jej realizačných partnerov", dodala Montasová. Hovorkyňa pritom ubezpečila, že OSN hodlá pokračovať vo svojích aktivitách v Sudáne.

Ako uviedol pre tlačovú agentúru AFP predstaviteľ nemenovanej humanitárnej organizácie pôsobiacej v Dárfúre, sudánske úrady mali "vyhostiť" desať mimovládnych organizácií. "Povedali nám, aby sme opustili krajinu do 24 hodín," tvrdí zdroj AFP. Zahraničné agentúry v Sudáne zabezpečujú životne dôležitú pomoc pre odhadom 2,7 milióna ľudí, ktorí prišli o domov v darfúrskom konflikte. Ten si podľa OSN vyžiadal až 300 tisíc ľudských životov. Násilie v západosudánskom regióne pokračuje napriek tomu, že vláda so znepriatelenými skupinami uzavrela prímerie. Pan v tejto súvislosti vyzval všetky zúčastnené strany, aby sa "v dobrej viere" usilovali o vyriešenie konfliktu politickými prostriedkami.

Medzinárodný súd v Haagu 65-ročného al-Bašíra obviňuje z piatich zločinov proti ľudskosti a dvoch vojnových zločinov. Sudánsky prezident sa k rozhodnutiu o zatykači zatiaľ nevyjadril, podľa viacerých vládnych predstaviteľov však Chartúm s ICC nebude spolupracovať. Ako vyhlásil námestník ministra zahraničných vecí Alí Ahmad Kartí, Sudán "absolútne odmieta rozhodnutie ICC", pretože nie je členom súdu, ktorý tak nemá jurisdikciu nad krajinou. Al-Bašír sa ešte v utorok vyjadril slovami, že zatykač "nebude mať ani hodnotu atramentu", ktorým bol napísaný. Haagsky súd nemá právomoc vykonávať vlastné zatykače, podozrivých však môžu zatknúť na území štátov, ktoré podpísali zakladaciu listinu ICC známu ako Rímsky štatút.

Podľa OIC zatykač na al-Bašíra môže mať negatívny dopad na mierové úsilie

Organizácia islamskej konferencie (OIC) odsúdila v stredu v neskorých hodinách rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) vydať zatykač na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra za jeho vojnové zločiny v krízovej provincii Dárfúr. Generálny tajomník organizácie so sídlom v saudskoarabskom meste Džidda Ekmeleddine Ihsanoglu vo vyhlásení uviedol, že takéto rozhodnutie by mohlo myť negatívny dopad na pokračujúce snahy ukončiť krízu v Dárfúre a mohlo by tiež ohroziť stabilitu Sudánu i celého regiónu. Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (BR OSN) preto požiadal, aby blokovala krok ICC a vyzval zároveň sudánsku vládu, aby urýchlila vyšetrovanie podozrivých vojnových zločincov a postavila ich pred súd.

ICC v stredu potvrdil vyhlásenie medzinárodného zatykača na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra. Jeho trestné stíhanie v júli 2008 inicioval prokurátor ICC Luis Moreno-Ocampo, ktorý konal na základe svedeckých výpovedí. Súd nakoniec voči al-Bašírovi vzniesol obvinenia z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti, obvinenia z genocídy stiahol.

Zatykač na sudánskeho prezidenta nepomôže Dárfúru, tvrdí Čína

Čína vo štvrtok vyzvala Medzinárodný trestný súd (ICC), aby zrušil zatykač na sudánskeho prezidenta Umara al-Bašíra, ktorý čelí obvineniam z vojnových zločinov v nepokojnom regióne Dárfúr. Podľa vyhlásenia hovorcu čínskeho rezortu zahraničných vecí Čchina Kanga, ktoré zverejnili na oficiálnej internetovej stránke ministerstva, rozhodnutie súdu nepomôže stabilizovať situáciu v Dárfúre.

"Čína je proti čomukoľvek, čo by mohlo narušiť snahy realizovať mier v Dárfúre a v Sudáne," uviedol hovorca. Čchin taktiež podporil podobné výzvy afrických a arabských štátov. Čína, do ktorej smerujú dve tretiny sudánskeho vývozu ropy, v minulosti opakovane čelila kritike, podľa ktorej nevyužíva ekonomické prostriedky, aby vyvinula vyšší nátlak na al-Bašírovu vládu v snahe ukončiť občiansku vojnu v Dárfúre. Tá si podľa odhadov OSN doteraz vyžiadala 300 tisíc ľudských životov. Pritom sa predpokladá, že Peking je dodávateľom väčšiny ručných zbraní pre Sudán, z ktorých mnohé používajú v Dárfúre.

SITA_AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zvýšenie dopytu po benzíne pomohlo zdvihnúť ceny ropy
<< predchádzajúci článok
Clintonová ponúka Rusku spoluprácu na protiraketovej obrane