Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

18. augusta 2011

ICTY obnovuje proces s bývalým kosovským premiéromMedzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vo štvrtok odštartuje nový proces s bývalým kosovským premiérom Ramushom Haradinajom a dvoma vysokopostavenými predstaviteľmi Kosovskej ...Zdieľať
ramush haradinaj HAAG 18. augusta (WEBNOVINY) - Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) vo štvrtok odštartuje nový proces s bývalým kosovským premiérom Ramushom Haradinajom a dvoma vysokopostavenými predstaviteľmi Kosovskej oslobodzovacej armády (UÇK), ktorí sú obvinení z vojnových zločinov počas kosovskej vojny v roku 1998. Súd v apríli 2008 zbavil Haradinaja a veliteľa kosovských povstalcov Idriza Balaja obvinení s tým, že dôkazy proti obžalovaným boli nepresné a nepresvedčivé. Len Lahiho Brahimaja uznal ICTY vinným v dvoch bodoch obžaloby a odsúdil ho na šesť rokov väzenia.


Prokuratúra sa proti oslobodzujúcemu rozsudku odvolala s tvrdením, že svedkovia boli zastrašovaní. Odvolací súd jej vyhovel a nariadil obnovenie procesu. Haradinaj a Balaj teraz čelia šiestim bodom obžaloby vrátane vraždy, mučenia a únosov Srbov a ich stúpencov počas kosovskej vojny, Brahimaj je obvinený v štyroch bodoch.

Haradinaj je najvyššie postaveným kosovským Albáncom, ktorého súdil haagsky tribunál. Žalobcovia požadujú odsúdenie 25 rokov väzenia. V roku 2005, keď haagsky tribunál bývalého premiéra obžaloval, sa Haradinaj vzdal funkcie a dobrovoľne predstúpil pred ICTY. V súčasnosti je vo väzbe v Haagu.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novela zákona umožní poslancom NR sa vzdať imunity
<< predchádzajúci článok
O prestížny titul Dedina roka 2011 súťaží 21 obcí