Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

16. septembra 2011

Idan Raichel Project, multikultúrna jam session v Bratislave



Izraelský hudobník Idan Raichel, ktorý vo svojej tvorbe mieša prvky popu s melódiami Blízkeho východu, Afriky a Karibiku, sa vo štvrtok predstavil slovenskému publiku. Na koncerte v divadle Nová ...



Zdieľať
idan raichel BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) - Izraelský hudobník Idan Raichel, ktorý vo svojej tvorbe mieša prvky popu s melódiami Blízkeho východu, Afriky a Karibiku, sa vo štvrtok predstavil slovenskému publiku. Na koncerte v divadle Nová scéna mu okrem jeho sedemčlennej akustickej formácie sekundoval slovenský spevák Miro Jaroš spoločne s Dominikou Mirgovou. Práve Jaroš je podľa Raichelových slov jedným z dôvodov jeho návštevy. Slovenský spevák totiž pod názvom Na pokraji síl prespieval jednu z jeho najúspešnejších piesní Mi'ma'amakim. Tú spoločne s Dominikou Mirgovou predviedol i v rámci bratislavského koncertu. Pieseň Na dne mora, ktorú spevák interpretoval s Petrou Humeňanskou, však odznela v originálnom podaní The Idan Raichel Project ako Bo'ee.


Viac ako dve hodiny trvajúce vystúpenie pritom samotný Idan Raichel označil za multikultúrnu jam session. "Za osem rokov existencie môjho projektu sa v ňom vystriedalo viac ako osemdesiatpäť interpretov, z ktorých najmladší má šestnásť a najstarší deväťdesiatdva rokov. Je mi preto cťou stáť pred vami a predviesť vám to, čo sme za tie roky spoločne dosiahli," povedal izraelský spevák, skladateľ a klavirista počas koncertu. Z výberu skladieb z trojice štúdiových albumov The Idan Raichel Project (2002), Mi'ma'amakim (2005) a Within My Walls/Ben Kirot Beyti (2008) zarezonovala v publiku najmä pieseň Min Nhar Li Mshiti, ktorú Raichel nahral v spolupráci s hudobníkom Shimonom Buskilom.

Za posolstvo koncertu označil 34-ročný spevák svoju dlhoročnú snahu o toleranciu medzi národmi i náboženstvami. Touto myšlienkou sa podľa vlastných slov nechal inšpirovať i pri zostavovaní svojho multikultúrneho hudobného telesa a komponovaní skladieb, ktoré sa nevyhýbajú témam rasovej neznášanlivosti, genocídy či holokaustu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nicolasa Cagea zobudil doma cudzí nahý muž s nanukom
<< predchádzajúci článok
Okno do ríše anjelov