Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2011

Igor Matovič chce, aby sa pravica dohodla bez Roberta Fica



Súčasná koalícia by mala naďalej hľaďať dohodu medzi sebou, vyzýva líder združenia Obyčajní ľudia a nezávislý poslanec Igor Matovič.



Zdieľať
matovic  BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Súčasná koalícia by mala naďalej hľaďať dohodu medzi sebou, vyzýva líder združenia Obyčajní ľudia a nezávislý poslanec Igor Matovič.


Mala by tak urobiť aj napriek hlasovaniu, ktorým nebola vyslovená dôvera vláde a navýšeniu záruk v eurovale, ktorým sa len ukázali neústupčivé postoje

„Aj keď je päť minút po dvanástej, existuje reálny priestor na dohodu, ale musia všetky štyri koaličné strany opustiť tú svoju ješitnú pozíciu, ktorú zastávajú, odložiť bokom emócie , späť sa vrátiť k zdravému rozumu a zistia, źe my na vládnutie nepotrebujeme Roberta Fica,“ vyhlásil Matovič.

Troch koaličných strán sa pýta, či je lepšie urobiť desiatky a možno stovky ústupkov Robertovi Ficovi, než urobiť jeden ústupok Robertovi Sulíkovi. „Veľmi rýchlo sme zabudli, čo nás spájalo, keď sme vytvorili túto koalíciu a veľmi rýchlo sme zabudli, čoho je Róbert Fico schopný,“ povedal Matovič.

Sulíka a SaS sa zas pýta, či im stojí za to, že Slovensko pred eurovalom ochránili len na pár dní, keďže asi bude čoskoro pomocou Smer-SD schválený, či nie je lepšie mať v rukách právo veta na kaźdú jednu pôžičku.

Do tejto situácie sa dostali podľa Matoviča pre povýšenecký prístup SDKÚ-DS ku koaličnému partnerovi SaS a na druhejj strane zas bola SaS niekedy až zbytočne tvrdohlavá. Dohoda, ktorá bola pri posledných rokovaniach SaS ponúkaná bola podĺa neho dobrá. Strany koalície by sa mali dohodnúť. „Ak to nedokáže strana SaS a tri koaličné strany, nie sú hodné, aby ich v budúcich voľbách volil čo i lenn jeden pravicový volič, „ dodal Matovič.



Zmeny v parlamente

Nielen nezvolenie na šéfovskú stoličku v Národnom bezpečnostnom úrade (NBÚ), ale aj strata parlamentného miesta hrozí s vysokou pravdepodobnosťou poslancovi za SaS Kamilovi Krnáčovi. Z parlamentu by musel odísť, ak sa ministri za SaS vrátia do parlamentu, ako to od nich žiada premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS),

Krnáč je náhradníkom za ministra kultúry Daniela Krajcera. Krnáča do NBÚ navrhla SaS 6. júla, odvtedy čaká na zvolenie. V závislosti od zmien vo vláde hrozí vypadnutie z parlamentu aj ďalším poslancom. V klube SaS je Štefan Tomčo náhradníkom za ministra práce Jozefa Mihála, Zuzana Aštaryová za ministra hospodárstva Juraja Miškova, Jaroslav Suja za šéfa rezortu obrany Ľubomíra Galka. Štátna tajomníčka na ministerstve práce Lucia Nicholsonová môže z parlamentu vytlačiť Milana Laurenčíka.

Prípadná rekonštrukcia vlády môže ohroziť aj poslancov ostatných koaličných strán. Najviac zmien sa môže udiať v klube najsilnejšej koaličnej strany SDKÚ-DS.

Do parlamentu sa môže vrátiť premiérka Iveta Radičová, minister financií Ivan Mikloš, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, minister školstva Eugen Jurzyca aj štátni tajomníci Jaroslav Ivančo (školstvo) a Milana Ježovica (zahraničie).


Najmenej zmien čaká Most-Híd

Najmenej zmien hrozí klubu Mosta-Híd. Péter Vörös je náhradníkom za ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, Edita Pfundtner za podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela a Elemér Jakab za ministra životného prostredia Józsefa Nagya. Pohyby v kabinete môžu ovplyvniť aj klub KDH.

Minister dopravy Ján Figeľ by v takomto prípade z parlamentu vytlačil Júliusa Stanka, minister vnútra Daniel Lipšic Mariána Kvasničku, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik Moniku Gibalovú a štátny tajomník na ministerstve dopravy Ján Hudacký Mariána Radošovského.

Všetci poslanci, ktorí v parlamente strávili menej ako päť rokov, majú v prípade odchodu z parlamentu nárok na dvojmesačné odstupné, ak v zákonodarnom zbore pôsobili dlhšie, odstupné je trojmesačné. Plat bratislavského poslanca vrátane paušálnych náhrad je v súčasnosti 3 346 eur, mimobratislavskí majú nárok na 3 576 eur.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezident sa vracia späť do vlasti (12. 10. 2011)
 Rakúsko očakáva, že EFSF prejde aj so súhlasom Slovenska (12. 10. 2011)
 Richard Sulík poškodil dobré meno Slovenska, tvrdí Balázs (12. 10. 2011)
 Merkelová očakáva ratifikáciu eurovalu do summitu lídrov EÚ (12. 10. 2011)
 Britský denník považuje Richarda Sulíka za hrdinu (12. 10. 2011)
 Minister Miškov nevidí dôvod na odstúpenie z funkcie (12. 10. 2011)
 Poslanci zrejme odvolajú Richarda Sulíka (12. 10. 2011)
 Na predčasné voľby je nutný súhlas ústavnej väčšiny (12. 10. 2011)
 František Šebej vystúpil z OKS (12. 10. 2011)



nasledujúci článok >>
Janukovyč vytvára druhé Bielorusko, píšu ukrajinské médiá
<< predchádzajúci článok
Osud transformácie nemocníc je po páde vlády neistý