Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Import a export dát v AutoCADe: Práca s rôznymi formátmi a interoperabilita s inými CAD programami



Programy pre technické kreslenie sú primárne riešené tak, aby simulovali klasické vytváranie výkresovej dokumentácie s pridanou funkčnosťou.



Zdieľať
Import a export dát v AutoCADe: Práca s rôznymi formátmi a interoperabilita s inými CAD programami

Medzi hlavné nástroje, ktoré sa v tejto oblasti používajú, patrí AutoCAD, teda program primárne určený pre tvorbu stavebnej výkresovej dokumentácie a súvisiacich profesií. Využívať je však možné celé spektrum programov, ako je to však s kompatibilitou?

V oblasti tvorby technickej dokumentácie pre stavebníctvo sa najčastejšie stretávame s 2D CAD nástrojmi, teda programami, ktoré pracujú v dvojrozmernom prostredí. Týmto spôsobom digitálne technické kreslenie v podstate nadväzuje na pôvodné manuálne a jeho výstup je prakticky totožný. Výhodou digitálneho technického kreslenia je predovšetkým jeho možnosť rýchlych opráv či rozšírení – u papierovej výkresovej dokumentácie bolo nutné pracovať v dvoch fázach (kreslenie ceruzkou a vyťahovanie finálnej verzie). Celková dĺžka prípravy dokumentácie sa tak vďaka programom na technické kreslenie výrazne zrýchlila a zjednodušila.

Ako si vyberajú 2D CAD programy ich používatelia

Asi najpoužívanejším programom pre technické kreslenie v dvoch rozmeroch je AutoCAD. Tento program bil jedným z prvých, ktoré boli pre tieto účely vytvorené a veľmi dobre si poradil s potrebnými funkciami, ktoré neustále prispôsobuje potrebám svojich zákazníkov. Jeho výhodou je najmä komplexnosť a prepracované, a teda i užívateľsky veľmi prívetivé prostredie a ovládanie, hlavnou nevýhodou je u programu AutoCAD cena. Pre používateľov, ktorí v ňom pracujú celodenne, predstavuje zadováženie si licencie, rozšírení či doplnkov pre zdieľanie apod. Pomerne dobrú investíciu s veľmi rýchlou návratnosťou, občasný používatelia sa však častejšie obzerajú po vhodných a cenove viac dostupných alternatívach, pri ich výbere však musia riešiť zásadný problém, ktorým je kompatibilita a vhodné zobrazovanie.

Ktorú alternatívu programu AutoCAD zvoliť

Program AutoCAD umožňuje generovanie výkresovej dokumentácie v niekoľkých formátoch, ktoré je možné ďalej využívať inými nástrojmi. Pre koncového odberateľa je vhodný formát PDF, ktorý otvorí v bežne dostupných programoch vyskytujúcich sa v základnej konfigurácii väčšiny počítačov. Tento formát je konečný a nie je možné doň zasahovať inak ako poznámkami. Pri používaní programov prezentovaných ako AutoCAD alternatíva je však nutná možnosť importu a exportu výkresov v dostatočne upraviteľnej forme (obvykle sa k tomuto účelu využíva formát DWG). Tieto 2D CAD programy z úsporných dôvodov volia napríklad profesisti, pre ktorých je nevyhnutné mať možnosť pracovať v plnom formáte výkresu, pretože doň pridávajú profesijné prvky a vytvárajú tak sprievodnú výkresovú dokumentáciu.

Akú náhradu programu AutoCAD zvoliť

Ak potrebujete pracovať v 2D CAD prostredí podporujúcom interoperabilitu s výkresovou dokumentáciou vytvorenou v programe AutoCAD, musí mať AutoCAD alternatíva zmienenú DWG kompatibilitou. Tou disponuje napríklad program GstarCAD od spoločnosti GS Soft. Tento 2D CAD systém je výhodný pre občasných používateľov vďaka variabilnej sade doplnkov a naviac pre mnohých rieši zásadnú prekážku v zadovážení, ktorou je u programu AutoCAD cena.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kremeľ prišiel s ďalšou verziou príčiny havárie Prigožinovho lietadla, vraj mohlo ísť o „úmyselné pochybenie“
<< predchádzajúci článok
Korčok je typickým prezliekačom kabátov, reaguje Smer-SD a OĽaNO jeho kandidatúru víta