Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. januára 2009

India a Čína naďalej utláčajú občanov, tvrdí organizácia HRW



Ázijskí giganti Čína a India utláčajú svojich vlastných občanov a naďalej podporujú vojenské diktátorské režimy, napríklad v Barme. Píše sa to vo výročnej správe organizácie zaoberajúcej ...



Zdieľať
WASHINGTON 14. januára (WEBNOVINY) - Ázijskí giganti Čína a India utláčajú svojich vlastných občanov a naďalej podporujú vojenské diktátorské režimy, napríklad v Barme. Píše sa to vo výročnej správe organizácie zaoberajúcej sa dodržiavaním ľudských práv Human Rights Watch (HRW), ktorá hodnotila situáciu na ázijskom kontinente v roku 2008.


Aktivisti upozornili na sprísnenie reštrikcií v oblastí slobody zhromažďovania, vyjadrovania a náboženstva v Číne, čím krajina "porušila svoj sľub zlepšiť situáciu v oblasti ľudských práv v súvislosti s usporiadaním olympijských hier". HRW osobitne upozornila na Tibet, kde v marci vzbĺkli masové protesty, ktoré boli brutálne potlačené. HRW tvrdí, že o mnohých demonštrantoch sa stále nevie, ako skončili. Kritika sa ušla aj Indii, ktorá "zlyhala v ochraňovaní žien, detí a menšinových skupín ako sú Daliti, kmeňové skupiny a náboženské menšiny". India často dávala do popredia ekonomický aspekt politiky na úkor ľudských práv. "Ako najľudnatejšia demokratická krajina sveta by sa od Indie očakávalo, že bude na čele medzinárodného boja za ľudské práva. Jej súčasnou zahraničnou politikou by sa však často mohol pýšiť aj akýkoľvek diktátor," píše HRW.

Vojny sú naďalej ázijským problémom, situácia sa ešte zhoršila v Afganistane a na Srí Lanke, kde v januári 2008 vláda oficiálne zrušila prímerie s tamilskými separatistami a spustila masívnu ofenzívu. Boje pritom vzplanuli aj v menej sledovaných oblastiach, napríklad v moslimských regiónoch Thajska, či na Filipínach. Indonézska armáda pokračovala v odľahlej Západnej Papue v "účasti na prakticky beztrestnom zneužívaní obyvateľstva". Naopak, v niektorých oblastiach južnej Ázie je badať mierny pokrok. HRW oceňuje prechod Pakistanu k civilnej vláde po odchode Parvíza Mušarrafa a pokrok, ktorý nastal v Bangladéši pred voľbami. Voľby v Nepále, po ktorých sa k moci dostali maoisti a odstúpil kráľ, "vytýčili novú éru... po rokoch konfliktu, ktorý si vyžiadal viac ako 13 tisíc obetí".

Situácia sa naďalej nezlepšuje v uzavretých diktatúrach v Barme a Severnej Kórei, v Thajsku "ani odchod administratívy dosadenej vládou neviedol k obnoveniu práva a demokracie", keďže politické napätie "viedlo k zdĺhavým protestom a občasným smrteľným zrážkam". Kambodža "pokračuje vo svojej ceste smerom k autoritárskemu režimu "tým, že premiér Hun Sen si posilnil moc pomocou pochybných júlových volieb". Len mierny pokrok v tejto krajine urobil tribunál, ktorý má vyšetrovať zverstvá z obdobia vládnutia Červených Kmérov.

SITA/AFP

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dunajskostredská nemocnica má prístroj na meranie žltačky
<< predchádzajúci článok
Trnavčania sa o teplo nemusia obávať