Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. júla 2019

Inflácia vo Francúzsku nabrala v júni tempoRast inflácie vo Francúzsku nabral v júni väčšie tempo tak, ako to naznačil predbežný odhad. Prispeli k tomu najmä zdraženie služieb a potravín. Ukázali to vo štvrtok ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Paríž 11. júla (TASR) - Rast inflácie vo Francúzsku nabral v júni väčšie tempo tak, ako to naznačil predbežný odhad. Prispeli k tomu najmä zdraženie služieb a potravín. Ukázali to vo štvrtok spresnené údaje štatistického úradu INSEE.


Konkrétne, index spotrebiteľských cien v druhej najväčšej ekonomike eurozóny vzrástol v júni o 1,2 % po zvýšení o 0,9 % v máji.

K zrýchleniu inflácie prispelo najmä zdraženie služieb o 1,2 % a potravín o 2,6 %.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny vo Francúzsku v júni zvýšili o 0,2 %, čo je tiež zrýchlenie po ich zvýšení o 0,1 % v máji.

Jadrová inflácia, v ktorej nie sú zahrnuté nestále ceny potravín a energií, zrýchlila v júni na 0,9 % z 0,5 % mesiac predtým.

Harmonizovaná inflácia, ktorá sa v celej Európskej únii určuje podľa jednotnej metodiky, v prípade Francúzska zrýchlila svoj rast v júni na 1,4 % z 1,1 % v predchádzajúcom mesiaci. A medzimesačne stúpla o 0,3 % (o 0,1 % v máji).

Tieto výsledky sa zhodujú s predbežným odhadom, ktorý INSEE zverejnil 28. júna.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Cestu medzi Podunajskými Biskupicami a Mostom pri Bratislave uzavrú
<< predchádzajúci článok
Zomrel Vincent Lambert, ktorého odpojili od prístrojov

Inflácia vo Francúzsku nabrala v júni tempo - diskusné fórum čitateľov