Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. mája 2019

Inflácia vo Francúzsku sa v apríli zrýchlila viac, než sa čakaloTuristi si prezerajú panorámu Paríža - v pozadí Eiffelova veža, z vyhliadky na Víťaznom oblúku.Zdieľať
Turisti si prezerajú panorámu Paríža - v pozadí Eiffelova veža, z vyhliadky na Víťaznom oblúku. Foto: TASR/AP
Paríž 15. mája (TASR) - Inflácia vo Francúzsku zaznamenala minulý mesiac výraznejšie zrýchlenie, než sa pôvodne predpokladalo. Uviedol to v spresnenom odhade francúzsky štatistický úrad.


Spotrebiteľské ceny vzrástli v apríli oproti rovnakému mesiacu minulého roka o 1,3 % po 1,1-percentnom raste v marci. Pôvodný odhad poukazoval na rast spotrebiteľských cien o 1,2 %. Pod výraznejšie zrýchlenie inflácie sa najväčšou mierou podpísali vyššie náklady na služby.

V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny vo Francúzsku zvýšili v apríli len o 0,3 %. Zaznamenali tak výrazné spomalenie rastu, keď v marci vzrástli o 0,8 %. V porovnaní s pôvodným odhadom sa však miera inflácie zrýchlila aj v tomto prípade, keď rýchly odhad poukazoval na rast spotrebiteľských cien o 0,2 %.

Harmonizované spotrebiteľské ceny sa v apríli zvýšili medziročne o 1,5 % po 1,3-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. Medzimesačne ich rast dosiahol 0,4 %, zatiaľ čo v marci vzrástli o 0,9 %. Ako v prípade medziročného, tak aj medzimesačného porovnania bol údaj v súvislosti s harmonizovanými spotrebiteľskými cenami posunutý nahor o 0,1 percentuálneho bodu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rezort zdravotníctva: Predstavenstvo NÚSCH má dvoch nových členov
<< predchádzajúci článok
Národná cena DOBRÉ SRDCE pozná finalistov

Inflácia vo Francúzsku sa v apríli zrýchlila viac, než sa čakalo - diskusné fórum čitateľov