Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. novembra 2017

Iniciatíva My sme les získala za týždeň tisícky podpisov



Občianska iniciatíva za väčšiu ochranu slovenských lesov s názvom My sme les získala za týždeň už vyše 58-tisíc podpisov a stala sa tak najväčšou environmentálnou online podpisovou ...



Zdieľať
my_sme_les 676x439 BRATISLAVA 23. novembra  – Občianska iniciatíva za väčšiu ochranu slovenských lesov s názvom My sme les získala za týždeň už vyše 58-tisíc podpisov a stala sa tak najväčšou environmentálnou online podpisovou kampaňou v histórii Slovenska. Iniciátori kampane apelujú na vládu, aby sa témou ochrany lesov začala zaoberať a ťažbu dreva v horských lesoch zastavila.


„Situácia v chránených územiach na Slovensku silne znepokojuje nielen odborníkov, ale aj širokú verejnosť. Je to zreteľné nielen z rôznych diskusií, z aktivít ochranárskych organizácií, ale aj z obrovského ohlasu na občiansku kampaň My sme les,“ konštatoval jeden z iniciátorov kampane Karol Kaliský. Stav ochrany lesov v chránených územiach je podľa neho katastrofálny a vyžaduje si okamžité riešenie.

 

 

Riešenie je v kompetencii vlády


Na predsedu vlády Roberta Fica sa opakovane obrátili ochranári zo Slovenského ochranárskeho snemu a ďalších environmentálnych organizácií, ktorí požiadali premiéra o osobné stretnutie a apelovali na bezodkladné zastavenie devastácie horských lesov na Slovensku, a to predovšetkým v národných parkoch.

Upozorňujú, že vzniknutú situáciu už nemôže riešiť iba samotné Ministerstvo životného prostredia SR, pretože ide o komplexnú problematiku zasahujúcu nielen ochranu prírody, ale aj lesné hospodárstvo a regionálny rozvoj.



Odborníci sú preto presvedčení, že riešenie je v kompetencii vlády. V septembri 2017 výzvu Zastavte ničenie horských lesov! podporilo 30 environmentálnych organizácií a asi 150 odborníkov zo Slovenska i zahraničia. Vláda na túto výzvu doteraz adekvátne nereagovala.

“Postoj vlády k téme ochrany lesov v chránených územiach už nebudú sledovať len ochranári, aktivisti či vedci, ale aj desaťtisíce ľudí, signatárov Desatora pre les iniciatívy My sme les. Ide o mimoriadne vážnu vec s dopadom nielen na životné prostredie, ale aj hospodárstvo, turistický ruch a regionálny rozvoj, preto verím, že pán predseda vlády zaujme jasný postoj,“ zdôraznil Kaliský. Iniciatíva v najbližšom čase doručí Desatoro pre les na Úrad vlády SR.

 

 

Ťažba dreva má dlhodobo rastúci trend


V Desatore pre les iniciatívy My sme les sa okrem iného hovorí, že národné parky nemajú slúžiť bezohľadným a účelovým ekonomickým záujmom úzkej skupiny ľudí. V prísne chránených územiach by mal platiť zákaz ťažby dreva, ako aj zákaz akejkoľvek výstavby a lovu voľne žijúcich zvierat.

Ťažbu dreva a iné prírodu poškodzujúce činnosti vykonávané úzkymi záujmovými skupinami v národných parkoch by mal nahradiť prírodný cestovný ruch. Pre zabezpečenie ochrany prírodného dedičstva je nevyhnutné ponechať najmenej päť percent z rozlohy Slovenska bez zásahov človeka.

Iniciatíva konštatuje, že len v Národnom parku Nízke Tatry zmizlo od roku 2004 v dôsledku ťažby dreva viac ako 70 km2 starých lesov a ťaží sa neustále viac. Výsledky satelitného mapovania ukazujú, že na Slovensku ubudlo 700 km2 lesov.

Ťažba dreva má dlhodobo rastúci trend. Od roku 1990 priebežne vzrástol objem ťažby o 75,3 percenta.


Zdroj: Webnoviny.sk - Iniciatíva My sme les získala za týždeň tisícky podpisov © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štyri nemocnice na Spiši získali prostriedky z fondov EÚ na opravu
<< predchádzajúci článok
Fotografom v súťaži Choď a foť učarovala zima v Prešovskom kraji