Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

23. júna 2009

Inkontinenciou trpí viac ako 26 percent ľudí na Slovensku



Prvý ročník Svetového týždňa kontinencie (22. do 28. júna), sa zameriava na pomoc vyše 200 miliónom ľuďom na svete, ktorých trápi inkontinencia, čiže samovoľný únik moču.



Zdieľať
Týmto problémom trpí podľa výskumu z roku 2002 viac ako 26 percent dospelých Slovákov a Sloveniek. K rizikovým faktorom patrí vyšší vek, ženské pohlavie, vyššia hmotnosť, fyzicky ťažká práca, ochorenia prostaty a komplikácie ich liečby, operácie v malej panve, vrodené vady a iné. V niektorých prípadoch sa predpokladá aj dedičnosť.

Problémom však nie je len únik moču, ale aj inkontinencia stolice. Približne desať miliónov Európanov a Európaniek trpí čiastočnou inkontinenciou stolice, teda neschopnosťou kontrolovať plyny alebo zabrániť malému odchodu stolice. Tri milióny ľudí v Európe trápi úplná inkontinencia - neschopnosť kontrolovať stolicu normálnej konzistencie. Aj keď je diagnostika a liečba inkontinencie z väčšej časti neinvazívna, až 40 percent ľudí vo svete trpiacich inkontinenciou nedostáva potrebnú zdravotnú starostlivosť. Jednou z príčin je aj neinformovanosť verejnosti a fakt, že ľudia s týmto problémom často vyhľadajú lekára až po niekoľkých rokoch. Povedal to na dnešnej utorkovej tlačovej besede Ján Švihra, predseda odborného výboru združenia Inkofórum, ktoré sa zapojilo do iniciatívy boja proti inkontinencii. Dodal, že Slovensko nevybočuje zo spomínaného celosvetového priemeru.

Inkontinencia moču je samovoľný, vôľou neovplyvniteľný, teda nedobrovoľný únik moču, ktorý vyvoláva viacero príčin. Nedobrovoľný únik moču nie je samostatné ochorenie, ale príznak, ktorý poukazuje na poruchy dolných močových ciest. Existuje stresová, urgentná inkontinencia moču a častý je zmiešaný typ. K úniku môže dôjsť najmä u starších ľudí napríklad aj vtedy, keď majú problém s chôdzou a nestihnú dôjsť na toaletu. Menej častá, ale ako podotkol geriater a člen výboru združenia Inkofórum Ivan Bartošovič nepríjemnejšia, je inkontinencia stolice. Takisto ako únik moču aj únik stolice spôsobuje psychické problémy a sociálnu izoláciu. Nedobrovoľný únik moču u detí spôsobujú iné faktory. Ako však upozornili odborníci na dnešnej tlačovej besede, u detí, ktoré sa pomočujú dlho, je vyššie riziko vzniku inkontinencie moču vo vyššom veku.

Stresová inkontinencia moču je pasívny mimovoľný únik moču v dôsledku zvýšeného vnútrobrušného tlaku. Vyskytuje sa pri námahe ako kašeľ, kýchanie, smiech, cvičenie, zdvíhanie a nosenie bremien a v ťažších prípadoch aj pri zmene polohy tela. Táto forma je častejšia u žien a môžu ju spôsobiť viaceré pôrody, pokles ženských pohlavných hormónov v období prechodu alebo nedostatočnosť zvierača močovej rúry napríklad po úraze. S psychickým stresom nemá nič spoločné, uviedol Ján Švihra. Ako povedal podpredseda výboru Jozef Marenčák, tento typ viac trápi mladšie ženy, u starších ročníkoch sa častejšie objavuje urgentný typ. Dodal, že rizikovými faktormi u žien je nadváha, ktorá zaťažuje panvové dno, dvíhanie predmetov ťažších ako 15 kilogramov, ale aj tehotenstvo. Vo väčšine prípadov zmizne po pôrode. U žien, ktoré počas gravidity zaznamenajú príznaky tohto typu inkontinencie, je však zrejme vyššie riziko, že sa vo vyššom veku stanú inkontinentnými. Pôrod totiž môže oslabiť, alebo poškodiť svalové a väzivové štruktúry panvového dna a nervy zvierača močovej rúry.

Urgentná inkontinencia je mimovoľný únik moču spojený s náhlym nutkaním na močenie. Prítomné býva aj časté močenie cez deň, teda viac ako sedemkrát, a potreba močenia v noci. Nutkanie na močenie, časté močenie cez deň aj v noci a únik moču v dôsledku nepríjemného nutkania sa označujú ako hyperaktívny močový mechúr. Spúšťacím mechanizmom bývajú infekcie močových ciest, kamene a nádory močového mechúra, cukrovka, zväčšená prostata a niekedy len nahromadenie tvrdej stolice v konečníku. Na Slovensku sa hyperaktívny močový mechúr vyskytuje u každej šiestej dospelej ženy a každá desiata toto nutkanie nedokáže potlačiť a dôjde k úniku moču, uviedol Jozef Marenčák.

Špecifická je inkontinencia u ľudí starších ako 65 rokov. Problém môže spustiť viacero faktorov, vrátane samotného veku. Iné zdravotné problémy, napríklad kožné, môžu spôsobiť rôzne komplikácie, ktoré môžu viesť až k zhoršeniu celkového stavu a následne straty nezávislosti. U ľudí nad 65 rokov je vyšší výskyt problému s únikom moču a takisto rastú aj náklady na jeho liečenie. Problém postihuje celosvetovo osem až desať percent seniorov a senioriek žijúcich doma, v inštitúciách ich počet vzrastá na približne 40 percent. Vek ako rizikový faktor má významnú rolu pri vzniku inkontinencie stolice. Nedobrovoľný únik stolice postihuje na svete zhruba dve percentá dospelých ľudí. Z populácie nad 65 rokov postihuje sedem percent ľudí žijúcich doma, v domovoch pre seniorov a seniorky je to približne 25 percent. Ivan Bartošovič upozornil, že ide o 'skrytý problém', pretože málokto sa s ním zverí lekárovi alebo lekárke.

Diagnostika aj liečba je z väčšej časti neinvazívna. Nechirurgická liečba zahŕňa zmeny životosprávy, špeciálne cvičenia, fyzikálnu liečbu ako rehabilitácia, ďalej užívanie liekov či rôzne pomôcky, ako katétre, pesary, vložky. Podľa Ivana Bartošoviča nie každý lekár alebo lekárka považuje spomínané pomôcky za liečbu. Tvrdí ale, že najmä vo vyššej vekovej kategórii však zlepšia celkovú situáciu pacienta alebo pacientky a okolia, najmä ošetrujúcich ľudí. Okrem toho je možné siahnuť aj po chirurgických zákrokoch - antiinkontinentných operáciách, operáciách prostaty, endoskopickom zavedení špeciálnych látok či neuromodulácii.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Príslušník srbských polovojenských síl dostal za masakru 20 rokov
<< predchádzajúci článok
SR má už 15 rokov národné stredisko pre ľudské práva