Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

06. apríla 2006

Inšpektori stiahli za dva týždne 700 kilogramov cukroviniek



Za dva týždne stiahla inšpekcia vyše 700 kilogramov cukroviniek, od januára to už je vyše 1,2 tony. "Predstavte si, koľko je to kusov, keď jedna takáto čokoláda či cukrovinka má okolo 30 - 40 ...



Zdieľať

BRATISLAVA 6. apríla (WN/SITA) - Za dva týždne stiahla inšpekcia vyše 700 kilogramov cukroviniek, od januára to už je vyše 1,2 tony. "Predstavte si, koľko je to kusov, keď jedna takáto čokoláda či cukrovinka má okolo 30 - 40 gramov," konštatoval dnes minister pôdohospodárstva Zsolt Simon pri predstavovaní výsledkov akcie Veľká noc, zameranej na kvalitu najviac predávaných výrobkov v tomto období. Dôvody na zákaz predaja a stiahnutie výrobkov z pultov boli predaj po lehote spotreby, klamanie spotrebiteľa, keď výrobky deklarované ako čokoládové boli v skutočnosti kakaové a nedostatočné označenie výrobkov a ich zloženie. Minister ako konkrétnu skúsenosť uviedol darčekovú predajňu Bameko v bratislavskom Polus City Center. Ešte v marci podľa jeho slov upozornili inšpektori, že niektorým výrobkom sa končí lehota spotreby 31. marca. Keď sa 1. apríla vrátili do predajne, výrobky boli stále na pultoch.

Akcia bola zameraná aj na liehoviny. "Dozvedeli sme sa, že originál Spišská hruška či čerešňa má priaznivé účinky, no podľa etikiet nie je vôbec liehovinou," dodal minister s tým, že to bol dôvod na stiahnutie vyše 114 litrov tohto výrobku. Okrem tohto prípadu boli napríklad problémy aj s lehotou spotreby niektorých likérov.

Od 20. marca do konca marca zakázali predaj 313 kilogramov mäsových výrobkov. Tradičnými dôvodmi boli nevyhovujúce, či nepresné označenie výrobku, hygiena predaja ale i dátum spotreby. Tu spomenul predajne CBA M. R. Štefánika v Žiari nad Hronom, či COOP Jednota Vranov nad Topľou, potraviny Snina. Problém bol aj s výrobkom deklarovaným ako dusená šunka, kde namiesto bravčového mäsa bol hydinový separát. Rovnako problematická je aj prítomnosť sóje vo výrobkoch, deklarovaných ako mäsové. Aj keď takýto výrobok neohrozuje zdravie, môže sa predávať až potom, keď bude správne uvedené zloženie. "Čo ma úplne zarazilo, údená surová solená krkovička s kosťou od výrobcu PMP Púchov s obsahom dusitanov 155,8 gramov, kde limit je 100 gramov, toto je zdraviu nebezpečné," dodal minister. Vyzval ľudí, aby sa nebáli a podobné zistenia nahlásili aj anonymne na telefónne číslo Štátnej potravinovej a veterinárnej správy 02/65 42 63 20. Uľahčí to prácu inšpektorom.

Simon informoval aj o niektorých právoplatných rozhodnutiach o pokutách z minulého roka. Konkrétne hovoril o Bratislave, kde najvyššiu pokutu 850 tisíc korún dostal Carrefour na Panónskej ceste. Carrefour v Polus City Center dostal pokutu 550 tisíc Sk. Pokutu 300 tisíc a 150 tisíc dostal Hypermarket Tesco na Zlatých pieskoch, 650-tisícovú pokutu dostala Billa na Kazanskej ceste a dvestotisíc predajňa Kauflandu na Romanovej ulici.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Volebná účasť môže klesnúť pod 60 percent v SR
<< predchádzajúci článok
Maturitná téma z nemčiny bola v stredu večer na internete